Missing Consumer Key - Check Settings

3 sposoby na prawidłowe przewożenie dziecka w foteliku samochodowym

dziecko w foteliku samochodowym

Prawo ruchu drogowego nakłada na nas obowiązek do przewożenia dziecka w foteliku samochodowym. Przepisy odnoszą się do okresu od urodzenia do osiągnięcia 150cm wzrostu. Z pewnymi wyjątkami, gdzie w grę wchodzi wielkość dziecka. Aby fotelik odegrał swoją rolę musi spełnić pewne warunki. Jakie?

Zakup odpowiedniego fotelika samochodowego

Wszystkie foteliki oferują przymocowanie pasami samochodowymi. Warto jednak wspomóc zabezpieczenie fotelika bazą, najlepiej z systemem ISOFIX. Daje on stu procentową poprawność montażu oraz zwiększa stabilność fotelika. Testy dowodzą, że najbezpieczniejsze foteliki to te, które używają właśnie bazy.

Rodzaje pasów. Mamy do wyboru dwa rodzaje: trzypunktowe i pięciopunktowe. Popularniejsze są te pierwsze, ale to uprząż pięciopunktowa daje większe bezpieczeństwo przy ewentualnym wypadku. Gdzie znajdują się dwa dodatkowe punkty? Proszę spojrzeć na poniższe zdjęcie, pasy pięciopunktowe mają dwa dodatkowe pasy na biodrach. Świadczy to o dodatkowym bezpieczeństwie dziecka w foteliku samochodowym, nawet w momencie, gdy nie jest ono zapięte w precyzyjny sposób.

pasy pięciopunktowe

Ułożenie fotelika w samochodzie

Biomechanicy i liczne testy potwierdzają: dziecko w foteliku samochodowym powinno siedzieć tyłem do kierunku jazdy. Jest to obecnie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Dlaczego? Jedną z przyczyn jest fakt, że statystycznie najwięcej wypadków to zderzenia czołowe. Wówczas  całe przeciążenie kieruje się na pasy i szyję dziecka, która narażona jest na silne urazy, czasem śmierć. Natomiast gdy fotelik będzie odwrócony siła ciężkości spadnie na jego konstrukcję.

Gdzie powinniśmy umieścić dziecko w foteliku? Najlepiej na środku tylnej kanapy samochodu. Jeśli nie ma takiej możliwości powinno to być miejsce za pasażerem. Wtedy nawet gdy będziemy musieli awaryjnie zjechać na pobocze bezpiecznie wyciągniemy dziecko.

Wypadek – wymiana fotelika samochodowego na nowy

Fotelik samochodowy jest produktem jednorazowym. Jeśli siły przy wypadku były na tyle duże, że zostały uruchomione poduszki powietrzne nie powinniśmy go więcej używać. Nie naprawiamy i nie wkładamy do niego z powrotem dziecka. Ciekawą kwestią jest to, że wielu producentów oferuje możliwość bezpłatnej wymiany fotelika na nowy, również wtedy gdy kolizja nastąpiła z Twojej winy. Aby nie doszło do nieporozumień warto zapytać się o taką możliwość przed zakupem.

 

Wiesz już, co zrobić aby Twoja jazda z dzieckiem w foteliku samochodowym była bezpieczna. Zastosuj nasze porady, a wyeliminujesz zagrożenie do minimum. Powodzenia!