Wychowanie dziecka
Kobieta jest wychowawczynią ludzkiego świata, jaka jest ona dzisiaj będzie ludzkość jutro. To ona kształtuje psychikę przyszłego pokolenia. Jest fundamentem, na którym opiera się dom, rodzina, atmosfera i relacje. Czy to nie brzmi dumnie? Czy nie warto z pełną mocą oddać się więc kobiecej roli w kreowaniu świata?
Niedawno obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka i wiele osób jeździło do nich w odwiedziny. Na szczęście, ta tradycja w naszym kraju jeszcze silnie się utrzymuje wspierając relacje wnuków z dziadkami. Okazuję się, że nie są one zwykłą zachcianką starszych, ale jest to potrzeba głęboko zakorzeniona w nas i przynosząca korzyść jednej i drugiej stronie.
Termin WWO (wysoko wrażliwe osoby) sformułowała Elaine Aron, która napisała na ten temat kilka książek. Dzięki efektom jej pracy 1/5 społeczeństwa dowiedziała się, że mają prawo czuć to co czują i nie są w tym osamotnione. Mówi, że wysoka wrażliwość wiąże się z intensywną ponadprzeciętną percepcją zmysłową. Ma wady i zalety. Pojawia się niezależnie od tego czy mieliśmy beztroskie czy trudne dzieciństwo.
Kojarzysz ten problem, bujasz dziecko na rękach, już chcesz je odłożyć do łóżeczka, dotyka materaca i nagle budzi się, otwierają mu się szeroko oczęta i wszystko trzeba zacząć od nowa? Trafia Cię szlag. Dlaczego tak się dzieje?
Zdarzyło Ci się przypomnieć sobie o małym szczególe ze swojego dzieciństwa, na którego wspomnienie od razu reagujesz uśmiechem? Mogła to być drobna zabawka, gest, a nawet kupienie ulubionego jogurtu przez rodzica. Jeśli Twoja pociecha jest miłośnikiem koparek, autek lub zwierząt i chciałbyś, aby równie dobrze wspominała swoje dziecięce lata, zapraszamy do obejrzenia pościeli dla chłopców. Takie małe, drobne gesty zostają z maluchami na lata.
Samodzielność jest elementem wolności, dlatego tak ważne jest jej wspieranie u dziecka. Samodzielność można kształtować w formowaniu własnych myśli lub wykonywaniu coraz to bardziej odpowiedzialnych czynności. Jak zrobić to najlepiej?
Metodę Montessori jest najłatwiej wprowadzić do własnego domu poprzez aktywności. Bazują one na całościowym rozwoju dziecka, a składają się one z poszczególnych etapów takich jak: obserwacja potrzeb, następnie ich organizacji, a na końcu zaspokojenie.
Metoda Montessori w tej kwestii może się podpisać pod słowami Waltera Barbe’a: „Jeśli powtarzasz coś dziecku tysiąc razy, a ono dalej nie rozumie, to nie dziecko jest w tym układzie słabym uczniem” Dziecko z natury jest wszędobylskie i ciekawe świata. Nic więc dziwnego, że jak czasem do niego mówimy to nie zawsze nasze słowa do niego docierają. Częsta myśl jaka nam się wtedy pojawia brzmi: Dlaczego moje dziecko w ogóle mnie nie słucha? Wiadomym jest, że istnieje mnóstwo przeróżnych rozwiązań stosowanych przez rodziców, które nie zawsze są chwalebne. Jak więc postąpić aby dziecka nie przekupywać, prosić po sto razy lub grozić karą?
Czy ciągle nie wiesz dlaczego nie dogadujesz się ze swoją rodziną? Wydaje Ci się, że robisz wszystko dobrze a mimo to ciągle jest źle? Okazuje się, że istnieje koncepcja, która jest swoistą mapą uczuć. Dzięki poznaniu i zrozumieniu pięciu języków miłości można całkiem inaczej spojrzeć na bliskie nam osoby, a stosując się do rad zbudować z nimi silne relacje. (więcej…)
Wielkanoc jest zwycięstwem życia nad śmiercią i mimo różnych wrażeń, jest świętem radosnym. W tym czasie wspominamy śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Wielki Post oraz Wielki Tydzień przygotowują nas na ten czas. Możemy go przeżyć w piękny sposób w naszych małych rodzinach.