Missing Consumer Key - Check Settings

Wychowanie

Wychowanie dziecka

Bezpieczeństwo dzieci w internecie
Bezpieczeństwo dzieci w internecie

Bezpieczeństwo dzieci w internecie 

W związku z ostatnimi obostrzeniami nasze dzieci spędzają więcej czasu w domu. Ograniczenie zabaw na dworze, a także nauczanie zdalne powodują, że nasze pociechy spędzają również więcej czasu w internecie. Obowiązkiem rodziców i opiekunów jest dopilnowanie ich bezpieczeństwa w sieci.

Zagrożenia dla dzieci w internecie

Internet sprawił, że dostępność do wiedzy i informacji jest na wyciągnięcie ręki. Jednak jak każde medium, internet niesie za sobą również zagrożenia.

Bardzo ważne jest zabezpieczenie komputera odpowiednimi programami antywirusowymi. Dzięki temu zmniejszymy zagrożenie ataku hakerów na nasz sprzęt i dane. Niestety dzieci nie zwracają uwagi na to, czy strony na jakie wchodzą są zabezpieczone. Dobry program antywirusowy nie musi być drogi, a jest podstawą do zachowania bezpieczeństwa w sieci.

Równie wielkim zagrożeniem w sieci są ludzie. W internecie łatwo jest udawać kogoś innego. Nasze dziecko może trafić na osoby, które będą próbowały się z nim „zaprzyjaźnić” udając, np. jego rówieśnika. Takie osoby mogą chcieć wyłudzić z dziecka różne informacje albo nakłaniać je do spotkania w „realu”. Internet jest niestety rajem dla przestępców, takich jak złodzieje czy pedofile.

Warto również uważać na jakiego rodzaju strony wchodzi i co ogląda nasze dziecko. Wiele ze stron internetowych może zawierać brutalne treści mimo tego, że nie będą oznaczone jako te dla dorosłych. Jednak nie wszystkie zagrożenia są takie oczywiste. Materiały z którymi spotyka się nasze dziecko w sieci mogą po prostu promować negatywne wzorce. Internet jest przesycony kultem pieniądza i materializmem.

Kontrola czasu spędzanego przez dzieci w internecie

Zagrożeniem dla dzieci jest również uzależnienie od komputera i internetu. Powinniśmy ustalać z dzieckiem ile czasu może spędzać w internecie. Niektórzy rodzice pozwalają np. na półgodziny dziennie, inni pozwalają swoim dzieciom na korzystanie z internetu tylko w weekend. Możemy do tego używać programów, które będą wysyłać powiadomienia o upływie czasu lub zwykłych budzików.

Jednak powinniśmy się zastanowić, dlaczego dzieci tyle czasu spędzają w internecie? Może z braku alternatyw na zabawę? Dopilnujmy, aby dziecko miało dostęp do innych form rozrywki, np. gier bez prądu czy książek. Sami również dawajmy dzieciom dobry przykład, niech widzą, że my również nie spędzamy wolnego czasu głównie w internecie. Zawsze należy pamiętać, że dziecko naśladuje zachowania dorosłych.

Jak uchronić dzieci przed zagrożeniami w internecie

Podstawą jest oczywiście rozmowa. Należy dziecku przedstawić wszelkie informacje związane z zagrożeniami czyhającymi na nie w internecie. Dziecko powinno być świadome tego, czym są wirusy, hakerzy, ale również powinno wiedzieć, że sieci bardzo łatwo jest podszywać się pod inną osobę. Wytłumaczmy na przykładach co może się stać, jeśli nie będą ostrożne podczas przeglądania stron internetowych.

dzieci w internecie

Drugie dziecko – zazdrość o rodzeństwo
Drugie dziecko – zazdrość o rodzeństwo
Drugie dziecko – kiedy i czy się na nie decydować? Planowanie rodziny to nie lada wyzwanie. Biorąc pod uwagę pęd życia, w którym trwamy nieustannie, pytanie to nastręcza mnóstwo wątpliwości. Wielu parom ciężko zdecydować się na jedno dziecko, a co dopiero myśleć o dwójce, a o trójce już nie wspominając.  Ilu ludzi, tyle opinii na ten temat.

Jedno po drugim…

Pierwszym co usłyszymy najpewniej od naszych mam czy babć będzie : „ oczywiście, że powinniście mieć dwójkę dzieci, najlepiej parkę” . Gdyby to było takie proste… Możemy postarać się, żeby było jedno po drugim. Po pierwsze zaoszczędzimy używając wyprawki po pierwszym dziecku. Po drugie mała różnica wieku spowoduje, że przynajmniej w początkowej fazie rozwoju dzieci będą się ze sobą bawić i spędzać razem czas. Drugie będzie uczyć się i wzorować na pierwszym. Ponadto w przypadku, gdy szybko decydujemy się na drugie dziecko jest spora szansa, że wszystko pamiętamy, np. jak się nim zajmować, kiedy rozszerzać dietę, itp. Gdy odstęp jest kilkuletni może okazać się, że znów czujemy się jakbyśmy mieli dziecko po raz pierwszy.

Czy nie jesteśmy za starzy na drugie dziecko?

Wiek rodzica też ma tutaj spore znaczenie. Kiedyś matką czy ojcem zostawali dwudziestolatkowie i nikogo to nie dziwiło. Dziś dziecko u tak młodych osób posądzane jest o bycie efektem wpadki. Granica ta przesunęła się w związku ze zmianą priorytetów u młodych ludzi – chęci ukończenia studiów, zdobycia dobrej pracy. Z drugiej strony mamy też sporo par, które rodzicami zostają po przekroczeniu czterdziestki. Bywa, że drugie dziecko staje się „sposobem” na posklejanie rozpadającego się małżeństwa. Bez względu na przyczynę decyzji o jego poczęciu warto przemyśleć czy starszy rodzic poradzi sobie z wychowaniem dziecka, czy będzie miał na to siłę, kondycję i cierpliwość.

Zazdrość, wieczna zazdrość

A teraz najważniejsza kwestia – podejście pierwszego dziecku do tematu pojawienia się na świecie rodzeństwa. Przez jedne dzieci przyjmowana z entuzjazmem, przez inne – i nie bójmy się tego powiedzieć – z obrzydzeniem. Reakcje mogą być różne – od uwielbienia po wielką zazdrość. I jak nie trudno się domyśleć wszystko zależeć będzie od różnicy wieku. Z pewnością dla młodszych dzieci będzie to trudniejsze.

Złagodzenie szoku

Niemniej jednak rodzice muszą zrobić wszystko, żeby dziecko oswajać z tym, co nastąpi i żeby zmiana nie była dla pierwszego dziecka bolesnym szokiem. Będąc w ciąży warto zachęcać starszego brata czy siostrę do dotykania i mówienia do brzuszka. Można zaangażować je w przygotowania, włączyć w dyskusję o wyborze imienia dla maleństwa. Warto rozbudzać w nim myśl, że będzie starszym bratem czy siostrą, wzorem dla młodszego dziecka, jego opiekunem i przewodnikiem. I oczywiście dużo zależy od podejścia nas samych. Starajmy się obojgu dzieciom poświęcać należna im uwagę i nie zaniedbujmy tego starszego, „bo przecież sobie poradzi”. Dla nas będzie to nowa sytuacja, a co dopiero dla dziecka, które z ukochanego skarbu rodziców zejdzie na drugi plan. Zadbajmy więc o to, aby tak się nie stało. Podejmijmy decyzję o drugim dziecku świadomie i odpowiedzialnie.

Książka dla dzieci – którą wybrać
Książka dla dzieci – którą wybrać
Wydawać by się mogło, że każda książka napisana dla dzieci jest wartościowa. Okazuje się, że niekoniecznie. Warto zainteresować się tematem i podrzucić do biblioteczki dziecka coś sprawdzonego i pouczającego. W dzisiejszym artykule podamy kilka pozycji godnych polecenia.

(więcej…)

Rola dziadków w życiu dziecka
Rola dziadków w życiu dziecka
Kiedy myślimy o babci i dziadku przed oczami stają nam rozczulające obrazy. Babcia tuląca wnuki, śpiewająca im kołysanki, taka, która zaparzy pyszną herbatę i upiecze pierniki na święta. Z kolei dziadek weźmie na kolana i będzie opowiadał ciekawe historie. Ale czy tak to dziś wygląda? Czy właśnie taka jest rola dziadków w życiu dziecka? Niekoniecznie.

Nowocześni dziadkowie

Dziadkowie dzisiejszych czasów często odbiegają od tego schematu. Dzieje się tak często dlatego, że nie są w stanie w pełni zaangażować się w „bycie” dziadkami, ponieważ w dalszym ciągu pracują. Wolny czas poświęcają też często swoim pasjom, podróżom, znajomym. Niekonieczne chcą zajmować się wnukami. Dochodzi czasem do sytuacji, gdy z wnukami widzą się „od święta” i słabo je znają – stąd np. często nietrafione prezenty. Pojawia się konflikt między rodzicami dziecka a dziadkami o brak zainteresowania wnukiem. Więzi rozluźniają się, brak zainteresowania prowadzi do zaprzestania kontaktów. Czy roli „kochanej babci” i „babci nowoczesnej” nie da się pogodzić? Warto zastanowić się nad tym jak ważna jest rola dziadków w życiu dziecka.

Rola dziadków w życiu dziecka – dziadkowie jako ogniwo

Rola dziadków  w życiu dziecka jest niesłychanie ważna. I nie chodzi o to, żeby dziadkowie dziecko wychowywali czy też byli jego opiekunami. To nie mają być „dziadkowie na etacie”. Powinni natomiast towarzyszyć wychowaniu dziecka i podtrzymywać wzajemne relacje, być ogniwem spajającym rodzinę.

Rola dziadków w życiu dziecka – rozpieszczanie i wyrozumiałość

Nie od dziś wiadomo, że to właśnie dziadkowie wnuki rozpieszczają. I pozwólmy im na to, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Bo przecież „rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania” – to powszechnie krążąca opinia. I nie da się ukryć, że jest w niej ziarno prawdy. Dziadkowie pozwalają na więcej i nie gniewają się za rozlany sok, poplamione ubranie czy rozsypany cukier.

Po drugie dziadkowie są bardziej cierpliwi niż rodzice. Nauczeni własnym doświadczeniem potrafią wnukom niejedno wytłumaczyć i są w stanie robić to do skutku. Nie są zmęczeni tak bardzo jak rodzice i mogą bawić się z wnukami, grać z nimi w gry, śpiewać, rysować, miło spędzać czas.

Rola dziadków w życiu dziecka – pocieszenie i tradycja

I co również bardzo ważne – pocieszą w chwilach smutku, sprawią, że szybciej minie złość, zawsze doradzą. Mogą być powiernikami dziecięcych problemów i tajemnic. Dziadkowie są też skarbnicą rodzinnych historii i tradycji, o których mogą wnukom opowiadać, przekazując je tym samym „młodemu” pokoleniu.

 

rola dziadkow babcia

Jak zatem znaleźć złoty środek? Z pomocą mogą przyjść nowoczesne technologie. Nauczmy naszych rodziców, a dziadków naszego dziecka robić użytek ze smartfona, laptopa czy tabletu. Podstawą dobrych relacji jest kontakt z drugim człowiekiem. Możemy do siebie dzwonić, przesyłać sobie zdjęcie i filmiki, tworzyć wideorozmowy. Starsze dzieci mogą to robić same i chwalić się dziadkom swoimi postępami w nauce czy sposobami na spędzanie wolnego czasu albo po prostu opowiadając jak minął dzień. Dziadkowie, którzy będą w życiu dziecka uczestniczyć z pewnością lepiej będą spełniać swoją rolę. Dziecko z kolei będzie dowartościowane mając ich wsparcie i zainteresowanie.

Ikea – pokój dla dziecka
Ikea – pokój dla dziecka
Nie wiesz jak urządzić pokój dla dziecka? Jesteś już zmęczony jeżdżeniem od sklepu do sklepu szukając mebli, różnych elementów wyposażenia, akcesoriów do nauki i zabawy. To wszystko znajdziesz w jednym miejscu. W tym artykule dowiesz się jak w fajny i funkcjonalny sposób urządzić pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym razem z Ikea.

(więcej…)

Zabawki
Zabawki
Zabawki dla dzieci mogą osiągać wręcz horrendalne ceny. Są wśród nich takie, w które rzeczywiście warto zainwestować większą sumę pieniędzy. Jednak występują i takie, które mając niższą cenę, będą równie wartościowe. Kiedy kupić tańszą, a kiedy droższą zabawkę?

  (więcej…)

Książki dla dzieci
Książki dla dzieci

Aby rozbudzić w naszym dziecku czytelnika, należy oswajać je z książkami od najmłodszych lat. Czytanie rozwija słownictwo, wyobraźnię i kreatywność. Kupujmy więc dzieciom książki dostosowane do ich wieku, ale sami również im czytajmy.   (więcej…)

Minimalizm
Minimalizm
Jak pozostać wolnym człowiekiem prowadząc zwyczajne życie? Minimalizm życiowy w skrócie można określić jako posiadanie małych ilości rzeczy.

(więcej…)

Kieszonkowe dla dzieci
Kieszonkowe dla dzieci
Kieszonkowe dla dzieci – świadoma i celowa edukacja finansowa - wszystko zależy od tego, czy prawidłowo zdefiniowaliśmy „kieszonkowe”

(więcej…)

Dlaczego dziecko się mnie nie słucha?
Dlaczego dziecko się mnie nie słucha?
Dziecko się mnie nie słucha? Dzieci z natury są impulsywne i ciekawe. Podążając za tą ciekawością, my rodzice uważamy że dziecko przestaje nas słuchać.

(więcej…)