Missing Consumer Key - Check Settings

Karmienie piersią w ciąży

karmienie piersią

Nadal w powszechnym obiegu krąży mit, że karmić w ciąży nie należy. Nic podobnego! Jeśli nasza ciąża jest fizjologicznie zdrowa, nie ma żadnych przeciwskazań, karmienie piersią możemy kontynuować.

Czy karmienie piersią w czasie ciąży „zabiera” wartości odżywcze dzidziusiowi w łonie matki?

Nie, starszak, który jest karmiony piersią w czasie drugiej ciąży mamy, nie zabiera wartości odżywczych ani maluchowi w brzuchu, ani mamie. Organizm kobiety, wracając do płodności pomimo laktacji, jest gotowy na taki wysiłek energetyczny. Natomiast sama kobieta musi spożywać pokarmy zdrowe i zbilansowane.

Czy karmienie piersią w ciąży jest bezpieczne?

Jak najbardziej. Często podawany jest tutaj argument, że podczas laktacji wydziela się oksytocyna, która w fazie porodu jest tak ważna i mobilizująca organizm do wydania dziecka na świat. Pamiętaj, że ilość oksytocyny wytwarzanej podczas karmienia piersią jest mniejsza niż podczas orgazmu. Są to ilości stosunkowo niewielkie. Poza tym, w macicy nie ma aktywnych receptorów oksytocynowych, uaktywniają się dopiero kilkanaście godzin przed porodem. Wynika z tego jasno, że karmienie piersią w ciąży jest bezpieczne.

 

Karmienie piersią a ciąża zagrożona

Całkiem inne podejście przyjmujemy, gdy ciąża jest zagrożona. Sytuacja ta jest szczególna i wymaga od nas odpowiedzialnego podejścia. W związku z tym, że macica jest wówczas wrażliwa, a jej receptory oksytocynowe aktywne, powinniśmy unikać każdych dodatkowych bodźców wspomagających wyrzut oksytocyny. Kiedy na pewno przerwać karmienie? Jest to dość łatwe do określenia. Jeśli Twój lekarz zabrania Ci współżycia lub zaleca leżeć, jest to znak aby zaprzestać karmienia piersią.

 

Leave a comment