Missing Consumer Key - Check Settings

1-2

Faza 1-2

Przewodnik po gryzakach logopedycznych: Jak wspierają rozwój mowy dziecka?
Przewodnik po gryzakach logopedycznych: Jak wspierają rozwój mowy dziecka?

Gryzaki logopedyczne mogą być pomocnym narzędziem w rozwoju mowy u dzieci. Ich różnorodne kształty, faktury i materiały stymulują mięśnie jamy ustnej oraz wspierają rozwój zdolności motorycznych, co może być korzystne w procesie nabywania umiejętności językowych.

(więcej…)

Włókna bambusowe w pieluszkach
Włókna bambusowe w pieluszkach

Włókna bambusowe w pieluszkach – jak poprawiają ich jakość?

pieluchyEkologiczne pieluchy jednorazowe powoli stają się standardem, a nie luksusem. Czy mogą być jednak jeszcze lepsze? Tak! Producenci eko-pieluszek stawiają sobie za cel, żeby móc zaproponować rodzicom i maluchom rozwiązania bardziej przyjazne i dla środowiska, i dla dziecięcych pup. Jednym ze sposobów jest wykorzystywanie w pieluszkach włókien bambusowych. Jak poprawiają ich jakość? I dlaczego ich obecność w składzie powinna cieszyć?

Krótka historia pieluch

Czasy, gdy w użyciu nie było innych pieluch niż tetrowe, minęły wraz z pojawieniem się na polskim rynku produktów jednorazowych – w latach 90. XX wieku. Jednorazówki te zmieniły rzeczywistość mam, babć i opiekunek. Skończyło się płukanie, pranie, wyciskanie, suszenie i prasowanie. Coraz więcej firm zaczęło produkować jednorazowe pieluchy, aż w końcu po kilkudziesięciu latach przyszedł czas opamiętania i wyciągania wniosków: Jak wpływają one na środowisko? Wszystkie wyprodukowane do tej pory jednorazowe pieluchy – absolutnie wszystkie – wciąż zalegają na wysypiskach śmieci!

Odpowiedzią na ten problem stały się pieluchy bambusowe. Pieluchowe marki zaczęły zastępować tworzywa sztuczne naturalnymi włóknami, rezygnować z bielenia celulozy chlorem i prób perfumowania kupy oraz zwracać baczną uwagę na pochodzenie zastosowanych materiałów. Jakie właściwości ma ten surowiec i jak poprawia jakość pieluszek?

Właściwości włókien bambusowych

Włóknina bambusowa to materiał delikatny dla skórybiodegradowalnyszybkoschnący i przepuszczający powietrze. Poza tym chłonność tkaniny bambusowej jest 60% wyższa niż bawełny! Dzięki temu ryzyko wystąpienia odparzeń i wysypki na skórze niemowlaka znacznie się zmniejsza. Bambus ma też właściwości termoregulacyjne, dlatego ułatwia szybkie odprowadzenie ciepła z wnętrza pieluchy, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla chłopców (przegrzewanie jąder może doprowadzić nawet do niepłodności!).

Warto jeszcze powiedzieć coś o samym bambusie. To gatunek trawy, który rośnie nawet 5 cm na godzinę – to najszybciej rosnąca roślina według Księgi Rekordów Guinnessa. Nie wymaga przesadzania, więc jego uprawa nie prowadzi do erozji gleby. Bambus zawiera „bamboo-kun”, naturalny środek antymikrobowy, który umożliwia uprawę tej rośliny bez żadnych pestycydów – w przeciwieństwie do konwencjonalnej uprawy bawełny. Pewne źródła podają, że ilość środków ochrony roślin stosowanych w uprawie bawełny to 10-25% ich światowego zużycia! Poza tym uprawa bawełny wymaga ogromnych zasobów wodnych. Mimo że plantacje bawełny zajmują 2,5% gruntów rolnych, jednocześnie zużywają aż 6% rezerwuarów słodkiej wody. Nie da się więc ukryć, że zastąpienie przynajmniej części bawełny włóknami bambusowymi ma pozytywny wpływ na środowisko.

„Bamboo-kun” ma także właściwości antygrzybiczne i nie chłonie żadnych zapachów. Jego hipoalergiczność sprawia, że wiskozę bambusową można utrzymywać w bliskim kontakcie ze skórą nawet u osób z alergiami, astmą, chorobami układu oddechowego i wrażliwymi na podrażnienia. A jak wygląda biodegradowalność bambusa? To surowiec w 100% biodegradowalny. Ulega rozkładowi pod wpływem światła słonecznego i mikroorganizmów.

Pielucha z bambusem – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Włókna bambusowe w składzie pieluszki to świetna wiadomość, ale warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim warto upewnić się, czy materiał pochodzi ze sprawdzonych źródeł i zrównoważonych upraw. Jeśli nie ma takich informacji na opakowaniu, zawsze możesz zwrócić się bezpośrednio do producenta.

Poza tym pieluszka z włóknami bambusowymi może w dalszym ciągu zawierać spore ilości tworzyw sztucznych. Najlepiej, gdy w pieluszce zamiast poletylenu wykorzystano jakiś zamiennik, np. bioplastik. Jednym z takich surowców może być polilaktyd, czyli kwas polimlekowy. W odpowiednich warunkach rozkłada się bardzo szybko (od trzech do pięciu lat), a zapewnia taką samą wodoodporność jak polietylen. Upewnij się też, że ewentualne nadruki na pieluszkach zostały wykonane bezpiecznymi dla zdrowia farbami (np. wodnymi).

Gryzaki
Gryzaki
Gryzaki są jednym z najpopularniejszych sposobów na przyniesienie ulgi w czasie ząbkowania. Łagodzą proces wyrzynania się mleczaków, podczas którego dziecko jest niespokojne i marudne. Jeśli nie jesteś pewien czy gryzak jest odpowiedni dla twojego dziecka albo jaki gryzak wybrać, tym artykułem postaramy się pomóc Ci w podjęciu decyzji.

(więcej…)

Zabawki wspomagające naukę mówienia
Zabawki wspomagające naukę mówienia

Zabawki wspomagające naukę mówienia – nimi może posiłkować się rodzic w nauce tej trudnej sztuki. Mówienie to jedna z podstawowych umiejętności, jakie maluch opanowuje na początku swojego życia. Każde dziecko uczy się mówić w różnym tempie, jednakże wsparcie rodzica jest kluczowe, aby rozwój mowy odbywał się prawidłowo.   (więcej…)

Rytuały ważnym aspektem życia małego dziecka
Rytuały ważnym aspektem życia małego dziecka
Rytuały to bardzo ważny aspekt w życiu małego dziecka. Nie dość, że wpływają na organizację dnia, to zaprocentują na przyszłość.

(więcej…)