Missing Consumer Key - Check Settings

Rytuały ważnym aspektem życia małego dziecka

rytuały małego dziecka
Rytuały to bardzo ważny aspekt w życiu małego dziecka. Nie dość, że wpływają na organizację dnia, to zaprocentują na przyszłość.

Rytuały wprowadzaj już na samym początku

 Życie niemowlaka koncentruje się głownie na dwóch rzeczach, a są to jedzenie i sen. To one regulują jego rytm dnia i nocy, których maluch nie rozróżnia. Wszystkie inne czynności takie jak kąpiel, spacer, ubieranie, wywołują u niego najzwyczajniej w świecie strach. Dlatego wypracowane rytuały u małego dziecka mogą mu pomóc  funkcjonować w ciągu dnia i spać w nocy. Warto wprowadzić plan dnia i starać się go przestrzegać bez wyjątku.

Rytuały dostosuj do wieku dziecka

 Rytuały warto wprowadzać jak najwcześniej i później odpowiednio dostosowywać je do wieku dziecka. Dzięki nim dziecko czuje się bezpiecznie i uczy się jakie czynności będą po sobie kolejno następować. Pierwsze oznaki działania rytuałów można już zaobserwować u dwumiesięcznego niemowlaka. Ważne, aby określone rytuały były efektem obserwacji zachowań dziecka, na przykład nie ustalajmy pobudki na godzinę 7:00, jeśli widzimy, że nasz malec należy do śpiochów. Chyba, że zanosimy dziecko do żłobka. Wtedy jest to konieczne, a i zapewne po jakimś czasie maluch przywyknie do pory wstawania.

Podział rytuałów

 Poranne rytuały – pobudka, higiena

Postaraj się, aby dziecko wstawało codziennie o podobnej porze. Odsłoń okna, żeby do pomieszczenia wpadło trochę światła, zacznij krzątać się po domu. Niech domowe odgłosy oznajmią dziecku, że jest już dzień i pora wstawać. Przytul i ucałuj dziecko na powitanie – niech to będzie dla Was miły początek dnia. Następnie pora na zabiegi higieniczne. Przewiń maluszka, starszemu dziecku pomóż umyć twarz, ręce i ząbki – to z pewnością wyrobi w nim dobry nawyk na przyszłość.

Rytuały w ciągu dnia – spacer, drzemka, zabawa

Na spacer warto wybrać się codziennie, niezależnie od pogody. Warto wykorzystać ten czas dla siebie. Malec może drzemać w wózku, podczas gdy mama będzie czytała książkę na ławce w parku lub spacerowała dla utrzymania dobrej kondycji. Podczas drzemki dziecka nie ograniczaj „życia” domu do minimum, nie wyłączaj telewizora, radia, nie uciszaj domowników, nie zasłaniaj okna. Dziecko musi wiedzieć i kojarzyć, że totalne wyciszenie następuje w nocy, natomiast w ciągu dnia toczy się wokół niego życie. Pobaw się z dzieckiem, wspólna zabawa sprawi radość dziecku, ale też mamie czy tacie. Ponadto zacieśni łączącą was więź.

Rytuał przed snem dziecka – Wieczorne rytuały – kąpiel, masaż, zasypianie

Przede wszystkim kąpiel – niech odbywa się zawsze o podobnej porze z tolerancja do jednej godziny. Podczas kąpieli pobawmy i powygłupiajmy się chwilę z dzieckiem, opowiadajmy co robimy. Po kąpieli delikatny masaż, a następnie karmienie. I dalej, ułożenie dziecka do snu. W późniejszym okresie, gdy niemowlę będzie samo piło mleko z butelki, warto podczas usypiania czytać mu bajki czy śpiewać kołysanki, które pozwolą się wyciszać i spokojnie zasnąć w łóżeczku.

rytuały dziecka

Rytuały są ważne

Rytuały to bardzo ważny aspekt w życiu małego dziecka. Nie dość, że wpływają na organizację dnia, to zaprocentują na przyszłość przy wyrabianiu nawyków i przyzwyczajeń, na przykład chodzenie spać o stałych porach. Dzięki rytuałom malec ma jasno wytyczone granice, jego dzień przebiega spokojnie i co dla niego ważne, daje mu to poczucie bezpieczeństwa.