Missing Consumer Key - Check Settings

Rozwój

Rozwój dziecka

Drugie dziecko – zazdrość o rodzeństwo
Drugie dziecko – zazdrość o rodzeństwo
Drugie dziecko – kiedy i czy się na nie decydować? Planowanie rodziny to nie lada wyzwanie. Biorąc pod uwagę pęd życia, w którym trwamy nieustannie, pytanie to nastręcza mnóstwo wątpliwości. Wielu parom ciężko zdecydować się na jedno dziecko, a co dopiero myśleć o dwójce, a o trójce już nie wspominając.  Ilu ludzi, tyle opinii na ten temat.

Jedno po drugim…

Pierwszym co usłyszymy najpewniej od naszych mam czy babć będzie : „ oczywiście, że powinniście mieć dwójkę dzieci, najlepiej parkę” . Gdyby to było takie proste… Możemy postarać się, żeby było jedno po drugim. Po pierwsze zaoszczędzimy używając wyprawki po pierwszym dziecku. Po drugie mała różnica wieku spowoduje, że przynajmniej w początkowej fazie rozwoju dzieci będą się ze sobą bawić i spędzać razem czas. Drugie będzie uczyć się i wzorować na pierwszym. Ponadto w przypadku, gdy szybko decydujemy się na drugie dziecko jest spora szansa, że wszystko pamiętamy, np. jak się nim zajmować, kiedy rozszerzać dietę, itp. Gdy odstęp jest kilkuletni może okazać się, że znów czujemy się jakbyśmy mieli dziecko po raz pierwszy.

Czy nie jesteśmy za starzy na drugie dziecko?

Wiek rodzica też ma tutaj spore znaczenie. Kiedyś matką czy ojcem zostawali dwudziestolatkowie i nikogo to nie dziwiło. Dziś dziecko u tak młodych osób posądzane jest o bycie efektem wpadki. Granica ta przesunęła się w związku ze zmianą priorytetów u młodych ludzi – chęci ukończenia studiów, zdobycia dobrej pracy. Z drugiej strony mamy też sporo par, które rodzicami zostają po przekroczeniu czterdziestki. Bywa, że drugie dziecko staje się „sposobem” na posklejanie rozpadającego się małżeństwa. Bez względu na przyczynę decyzji o jego poczęciu warto przemyśleć czy starszy rodzic poradzi sobie z wychowaniem dziecka, czy będzie miał na to siłę, kondycję i cierpliwość.

Zazdrość, wieczna zazdrość

A teraz najważniejsza kwestia – podejście pierwszego dziecku do tematu pojawienia się na świecie rodzeństwa. Przez jedne dzieci przyjmowana z entuzjazmem, przez inne – i nie bójmy się tego powiedzieć – z obrzydzeniem. Reakcje mogą być różne – od uwielbienia po wielką zazdrość. I jak nie trudno się domyśleć wszystko zależeć będzie od różnicy wieku. Z pewnością dla młodszych dzieci będzie to trudniejsze.

Złagodzenie szoku

Niemniej jednak rodzice muszą zrobić wszystko, żeby dziecko oswajać z tym, co nastąpi i żeby zmiana nie była dla pierwszego dziecka bolesnym szokiem. Będąc w ciąży warto zachęcać starszego brata czy siostrę do dotykania i mówienia do brzuszka. Można zaangażować je w przygotowania, włączyć w dyskusję o wyborze imienia dla maleństwa. Warto rozbudzać w nim myśl, że będzie starszym bratem czy siostrą, wzorem dla młodszego dziecka, jego opiekunem i przewodnikiem. I oczywiście dużo zależy od podejścia nas samych. Starajmy się obojgu dzieciom poświęcać należna im uwagę i nie zaniedbujmy tego starszego, „bo przecież sobie poradzi”. Dla nas będzie to nowa sytuacja, a co dopiero dla dziecka, które z ukochanego skarbu rodziców zejdzie na drugi plan. Zadbajmy więc o to, aby tak się nie stało. Podejmijmy decyzję o drugim dziecku świadomie i odpowiedzialnie.

Wyprawka dla dziecka – sen, zdrowie, spacer
Wyprawka dla dziecka – sen, zdrowie, spacer
W poprzednim artykule pisaliśmy o wyprawce dla dziecka, która koncentrowała się wokół pielęgnacji, karmienia oraz ubioru dla noworodka. Dziś zajmiemy się pozostałymi elementami dziecięcej przestrzeni.

(więcej…)

Wyprawka – odzież, pielęgnacja, karmienie
Wyprawka – odzież, pielęgnacja, karmienie
Gdy na świecie ma pojawić się maleństwo ważnym elementem jet skompletowanie wyprawki. Warto zająć się tym odpowiednio wcześnie, aby być w pełni gotowym na przyjęcie nowego domownika.

(więcej…)

Gryzaki
Gryzaki
Gryzaki są jednym z najpopularniejszych sposobów na przyniesienie ulgi w czasie ząbkowania. Łagodzą proces wyrzynania się mleczaków, podczas którego dziecko jest niespokojne i marudne. Jeśli nie jesteś pewien czy gryzak jest odpowiedni dla twojego dziecka albo jaki gryzak wybrać, tym artykułem postaramy się pomóc Ci w podjęciu decyzji.

(więcej…)

Języki obce
Języki obce
Niestety w obecnych czasach posługiwanie się dwoma językami nie jest wcale prestiżowe. Jest to coraz bardziej powszechne zjawisko i ciężko się na tym tle wyróżnić. Również w pracy umiejętność mówienia w języku obcym jest niemalże naturalnym wymogiem pracodawcy. Biorąc to wszystko pod uwagę widać, iż rośnie presja związana z nauką języków obcych. Wielu rodziców za wszelką cenę chce w tym pomóc swoim dzieciom. Co zatem zrobić, aby w łatwy sposób przyswoić języki obce i zachęcić do tego swoją pociechę?

(więcej…)

Zabawki wspomagające naukę mówienia
Zabawki wspomagające naukę mówienia

Zabawki wspomagające naukę mówienia – nimi może posiłkować się rodzic w nauce tej trudnej sztuki. Mówienie to jedna z podstawowych umiejętności, jakie maluch opanowuje na początku swojego życia. Każde dziecko uczy się mówić w różnym tempie, jednakże wsparcie rodzica jest kluczowe, aby rozwój mowy odbywał się prawidłowo.   (więcej…)

Edukacja domowa
Edukacja domowa
Edukacja domowa, co to jest i z czym się wiąże? Niektórzy nią gardzą, w innych budzi ciekawość, a jeszcze inni o niej nie słyszeli. Faktem natomiast jest, że coraz więcej osób w Polsce i za granicą się na nią decyduje.

(więcej…)

Dzieci w cyberświecie
Dzieci w cyberświecie
Ile czasu dzieci powinny spędzać na komputerze, telefonie lub tablecie i w jakim wieku zacząć tę przygodę? Wielu odpowiada im krócej tym lepiej i im później tym lepiej. Specjaliści natomiast przestrzegają przed takim podejściem i zwracają uwagę nie na ilość spędzanego czasu w cyberświecie a na jakość tego czasu. Internet jest dzisiaj naturalną częścią naszego życia czy nam się to podoba czy nie. Dlatego albo nauczymy się panować nad tą technologią albo ona zapanuje nad nami.

(więcej…)

Kalendarz ciąży – trzeci trymestr ciąży, poród coraz bliżej…
Kalendarz ciąży – trzeci trymestr ciąży, poród coraz bliżej…
Trzeci trymestr ciąży to okres wzmożonego oczekiwania na narodzenie dziecka. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Już wkrótce zostaniesz mamą. (więcej…)
Kalendarz ciąży – drugi trymestr z podziałem na tygodnie
Kalendarz ciąży – drugi trymestr z podziałem na tygodnie
Drugi trymestr ciąży to moment, kiedy dolegliwości ciążowe ustępują i spada ryzyko związane z poronieniem. Przeczytaj czym się charakteryzuje.

(więcej…)