Missing Consumer Key - Check Settings

Włókna bambusowe w pieluszkach

pieluchy

Włókna bambusowe w pieluszkach – jak poprawiają ich jakość?

pieluchyEkologiczne pieluchy jednorazowe powoli stają się standardem, a nie luksusem. Czy mogą być jednak jeszcze lepsze? Tak! Producenci eko-pieluszek stawiają sobie za cel, żeby móc zaproponować rodzicom i maluchom rozwiązania bardziej przyjazne i dla środowiska, i dla dziecięcych pup. Jednym ze sposobów jest wykorzystywanie w pieluszkach włókien bambusowych. Jak poprawiają ich jakość? I dlaczego ich obecność w składzie powinna cieszyć?

Krótka historia pieluch

Czasy, gdy w użyciu nie było innych pieluch niż tetrowe, minęły wraz z pojawieniem się na polskim rynku produktów jednorazowych – w latach 90. XX wieku. Jednorazówki te zmieniły rzeczywistość mam, babć i opiekunek. Skończyło się płukanie, pranie, wyciskanie, suszenie i prasowanie. Coraz więcej firm zaczęło produkować jednorazowe pieluchy, aż w końcu po kilkudziesięciu latach przyszedł czas opamiętania i wyciągania wniosków: Jak wpływają one na środowisko? Wszystkie wyprodukowane do tej pory jednorazowe pieluchy – absolutnie wszystkie – wciąż zalegają na wysypiskach śmieci!

Odpowiedzią na ten problem stały się pieluchy bambusowe. Pieluchowe marki zaczęły zastępować tworzywa sztuczne naturalnymi włóknami, rezygnować z bielenia celulozy chlorem i prób perfumowania kupy oraz zwracać baczną uwagę na pochodzenie zastosowanych materiałów. Jakie właściwości ma ten surowiec i jak poprawia jakość pieluszek?

Właściwości włókien bambusowych

Włóknina bambusowa to materiał delikatny dla skórybiodegradowalnyszybkoschnący i przepuszczający powietrze. Poza tym chłonność tkaniny bambusowej jest 60% wyższa niż bawełny! Dzięki temu ryzyko wystąpienia odparzeń i wysypki na skórze niemowlaka znacznie się zmniejsza. Bambus ma też właściwości termoregulacyjne, dlatego ułatwia szybkie odprowadzenie ciepła z wnętrza pieluchy, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla chłopców (przegrzewanie jąder może doprowadzić nawet do niepłodności!).

Warto jeszcze powiedzieć coś o samym bambusie. To gatunek trawy, który rośnie nawet 5 cm na godzinę – to najszybciej rosnąca roślina według Księgi Rekordów Guinnessa. Nie wymaga przesadzania, więc jego uprawa nie prowadzi do erozji gleby. Bambus zawiera „bamboo-kun”, naturalny środek antymikrobowy, który umożliwia uprawę tej rośliny bez żadnych pestycydów – w przeciwieństwie do konwencjonalnej uprawy bawełny. Pewne źródła podają, że ilość środków ochrony roślin stosowanych w uprawie bawełny to 10-25% ich światowego zużycia! Poza tym uprawa bawełny wymaga ogromnych zasobów wodnych. Mimo że plantacje bawełny zajmują 2,5% gruntów rolnych, jednocześnie zużywają aż 6% rezerwuarów słodkiej wody. Nie da się więc ukryć, że zastąpienie przynajmniej części bawełny włóknami bambusowymi ma pozytywny wpływ na środowisko.

„Bamboo-kun” ma także właściwości antygrzybiczne i nie chłonie żadnych zapachów. Jego hipoalergiczność sprawia, że wiskozę bambusową można utrzymywać w bliskim kontakcie ze skórą nawet u osób z alergiami, astmą, chorobami układu oddechowego i wrażliwymi na podrażnienia. A jak wygląda biodegradowalność bambusa? To surowiec w 100% biodegradowalny. Ulega rozkładowi pod wpływem światła słonecznego i mikroorganizmów.

Pielucha z bambusem – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Włókna bambusowe w składzie pieluszki to świetna wiadomość, ale warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim warto upewnić się, czy materiał pochodzi ze sprawdzonych źródeł i zrównoważonych upraw. Jeśli nie ma takich informacji na opakowaniu, zawsze możesz zwrócić się bezpośrednio do producenta.

Poza tym pieluszka z włóknami bambusowymi może w dalszym ciągu zawierać spore ilości tworzyw sztucznych. Najlepiej, gdy w pieluszce zamiast poletylenu wykorzystano jakiś zamiennik, np. bioplastik. Jednym z takich surowców może być polilaktyd, czyli kwas polimlekowy. W odpowiednich warunkach rozkłada się bardzo szybko (od trzech do pięciu lat), a zapewnia taką samą wodoodporność jak polietylen. Upewnij się też, że ewentualne nadruki na pieluszkach zostały wykonane bezpiecznymi dla zdrowia farbami (np. wodnymi).

Leave a comment