Wiecie, że wprowadzanie matematyki może być łatwe ? Jeśli dla was też ten przedmiot był kiedyś nie do zniesienia, pewnie chcecie ułatwić jego naukę swoim dzieciom. Mamy na to kilka pomysłów. Sprawdźcie sami!
Klocki Lego Duplo
Łatwym pomysłem może być liczenie klocków lego. Przyjmijmy, że chcecie zrobić z dzieckiem jakąś budowlę, może się ona składać z 30 różnych klocków ( różne kształty i kolory – wprowadzanie wielkości i kolorów za jednym zamachem). Razem z dzieckiem liczycie ( w zależności od wieku) ile już macie, a ile jeszcze trzeba przywieźć ciężarówą. Fantastyczna zabawa matematyczna!
Ułamki na pizzy
Kto uczył swoje dzieci ułamków na pizzy, ręka do góry? Nie ma nic lepszego niż wykorzystanie nauki w sprawach codziennych. Dziecko zaczynają wówczas pojmować, że to nie jest tylko coś co potrzebne jest w szkole, ale również przydaje się w życiu, nie jest wiedzą bezużyteczną.
D&D – zabawy matematyczne
D&D czyli Dangenos and Dragons to pierwsza stworzona gra fabularna na świecie. Czym się charakteryzują tego typu gry, zwane również erpegiem (RPG – role-playing game)? Przede wszystkim opierają się na narracji, w której gracze wcielają się w role fikcyjnych postaci. Rozgrywka toczy się w fikcyjnym świecie wyobraźni graczy. Celem gry jest osiągnięcie wcześniej ustalonych celów lub gry według zaplanowanego scenariusza, reguł, które nazywane są mechaniką gry.
Co jednak gra fabularna ma wspólnego z matematyką? A no, okazuje się, że może mieć bardzo wiele. W tego typu grze możemy przemycić wszelką naukę od liczenia po używanie języka angielskiego, na odpowiedzialności za swoje decyzje kończąc. Aby sprawę ułatwić wyobraźcie sobie, że siedzicie ze swoimi dziećmi przy stole. Jesteście Mistrzami gry (narratorami tworzącymi wymyślony świat, w który wprowadzacie swoje dzieci). Zaczynacie narrację: ” … zbliżacie się do skraju ciemnego lasu z którego wyłania się olbrzym, co robicie? Jako dwaj czarodzieje macie ze sobą różdżki, możecie ich użyć wypowiadając odpowiednie zaklęcie”. Zaklęcie można wypowiadać np. tylko w języku angielskim. Okazuje się, że olbrzym ma dla czarodziejów zagadkę: ” ile to jest 64+98? Jeśli dzieci dobrze odpowiedzą przechodzą dalej. Taką rozgrywkę można dowolnie modyfikować. Wszystko zależy od inwencji twórczej rodzica/opiekuna. Jednym słowem jest to nauka przez zabawę i spędzanie razem czasu. Zachęcamy do spróbowania, bo na prawdę warto.
Category: Czas wolny, Edukacja
No Comments