Missing Consumer Key - Check Settings

Zabawki wspomagające naukę mówienia

Zabawki wspomagające naukę mówienia

Zabawki wspomagające naukę mówienia – nimi może posiłkować się rodzic w nauce tej trudnej sztuki. Mówienie to jedna z podstawowych umiejętności, jakie maluch opanowuje na początku swojego życia. Każde dziecko uczy się mówić w różnym tempie, jednakże wsparcie rodzica jest kluczowe, aby rozwój mowy odbywał się prawidłowo.  

Kiedy dziecko zaczyna mówić – zabawki wspomagające naukę mówienia

Jest to sprawa bardzo indywidualna. Wbrew powszechnej opinii nie ma dowodów na to, że dziewczynki zaczynają mówić szybciej od chłopców.

Dziecko zazwyczaj zaczyna mówienie od prostych gardłowych głosek, takich jak ga, gle, gli. Następnie przechodzi na sylaby, ma-ma, ta-ta, ba-ba i na przykład dźwięki, które naśladują zwierzęta. Około pierwszego roku życia dziecko może zacząć wypowiadać pierwsze słowa, bądź nawet krótkie, proste zdania.

Warto wiedzieć, że dziecko uczy się świata poprzez obserwowanie i naśladowanie. Może przejmować słownictwo, błędy językowe, akcent i intonacje dorosłych.  Do dziecka i w jego obecności należy wyrażać się wyraźnie, powoli i poprawnie. Wielu rodziców nie przywiązuje jednak do tego wagi. Często nawet nie widzą potrzeby wsparcia swojej pociechy w nauce mówienia i często nie widzą swojej winy w tym, że dziecko nie mówi lub robi to niepoprawnie.

Wspólne rozmowy, czytanie, opowiadanie bajek, a nawet oglądanie telewizji jest ważne, by dziecko prawidłowo rozwijało umiejętność mówienia.  Rodzic może również sięgać po różnego rodzaju gadżety, zabawki wspomagające naukę mówienia, które urozmaicą czas poświęcony na naukę mówienia.

Książeczki dla dzieci wspomagające naukę mówienia

Na rynku zabawek dostępne są książeczki różnego rodzaju. Takie, które na ilustracjach przedstawiają przedmioty, osoby czy zwierzęta mogą być stosowane jako pomoc do nauki słów, ale też wyrazów dźwiękonaśladowczych. Możemy wraz z dzieckiem wygodnie usiąść, pokazać mu książeczkę, a następnie wskazywać palcem poszczególne elementy ilustracji i naśladować dźwięki, które wydają lub wypowiadać powoli i wyraźnie ich nazwy. Dzieci bardzo lubią tę „zabawę” i na pewno z przyjemnością zaczną po nas powtarzać to, co mówimy.

Inny rodzaj książeczek edukacyjnych to te interaktywne, które po kliknięciu guzika wydają dźwięki  naśladujące zwierzęta, śpiewają piosenki lub recytują wiersze. Świetnie sprawdzą się jako zajęcie w podróży, a dzieci na pewno będą chciały powtarzać dźwięki wydawane przez ich ulubione śpiewające książeczki.

Inne zabawki interaktywne wspomagające naukę mówienia

Stolik interaktywny działa na podobnej zasadzie co książeczka.  Kryje w sobie jeszcze więcej funkcji, np. jeśli będzie stał na nóżkach, będzie też pomocą w nauce wstawania. Natomiast w podróży z dzieckiem zamiast stolika możemy wybrać bardziej poręczne laptopy dla dzieci lub interaktywne pluszaki.  Mogą one opowiadać dziecku bajki, śpiewać lub nawet uczyć języka angielskiego.  Na rynku dostępne są też maty interaktywne dla niemowląt czy mówiące garnuszki, które po włożeniu elementu w odpowiedni otwór zaczną opowiadać dziecku o jego kształcie czy kolorze.

Rozwój mowy u dziecka jest bardzo ważny i często czaso- i pracochłonny. Dlatego więc nie bójmy się sięgać po pomoce interaktywne, by urozmaicić naukę poprzez zabawę.

nauka mówienia