Gryzaki są jednym z najpopularniejszych sposobów na przyniesienie ulgi w czasie ząbkowania. Łagodzą proces wyrzynania się mleczaków, podczas którego dziecko jest niespokojne i marudne. Jeśli nie jesteś pewien czy gryzak jest odpowiedni dla twojego dziecka albo jaki gryzak wybrać, tym artykułem postaramy się pomóc Ci w podjęciu decyzji.
Gryzaki dla niemowląt
Nie zawsze wiemy, dlaczego nasz maluszek płacze. Jeśli jednak w trakcie marudzenia dziecko wkłada paluszki do buzi, a jego dziąsła są opuchnięte i zaczerwienione, jest to znak, że dziecko zaczęło ząbkować. Gryzaki pomagają złagodzić ból ząbkowania, ale mają również inne zalety. Poprzez stymulowanie kilku zmysłów naraz wspierają rozwój mózgu dziecka. Nasz maluch odczuwa więc nie tylko ulgę w tym trudnym czasie, lecz także stymuluje swój wzrok, smak i dotyk.
Jak wybrać gryzak?
Wybór odpowiedniego gryzaka jest bardzo ważny, ponieważ jeśli będzie on sprawiał dziecku dyskomfort, to jego zakup w ogóle nie ma sensu.
Po pierwsze pamiętajmy, aby dostosować wielkość i grubość gryzaka do dłoni i umiejętności dziecka. Niektóre maluchy mają większe rączki i łatwiej przychodzi im trzymanie przedmiotów. Inne uczą się tego nieco dłużej.
Niemniej ważny jest aspekt wizualny. Gryzak powinien mieć atrakcyjny dla dziecka wygląd. Niech będzie bardzo kolorowy, ma ciekawy kształt lub niech wydaje dźwięki.
Przy wyborze gryzaka dla niemowląt pamiętajmy, że powinien być wykonany z bezpiecznego tworzywa. Nie może być pokryty toksyczną substancją ani być podatny na uszkodzenia lub odpryski. Zawsze sprawdzajmy czy wybrany przez nas gryzak ma odpowiednie atesty i czy jest łatwy w czyszczeniu. Kształt gryzaka nie powinien utrudniać dezynfekcji.
Miękkie i twarde gryzaki dla niemowląt
Generalnie gryzaki można podzielić na dwa typy – miękkie oraz twarde.
Gryzaki miękkie mogą mieć kształt smoczków i wtedy zazwyczaj wykonane są z silikonu. Taki gryzak nie wymaga trzymania w rączce i często ma wypustki, do których można wlać żel łagodzący objawy ząbkowania.
Warte uwagi są miękkie gryzaki z żelowym lub wodnym płynem w środku. Można je schłodzić w lodówce i tym samym przynieść obolałym dziąsłom dziecka większą ulgę.
Miękkie gryzaki wykonuje się także z kauczuku. Kauczuk naturalny ma właściwości antybakteryjne i nie pleśnieje, a w dodatku ma przyjemny smak.
Niektórzy rodzice nie kupują specjalnych gryzaków, a zastępują je zabawkami wykonanymi z tkanin, np. materiałowymi kostkami. Taki rodzaj gryzaka sprawdzi się, jeśli nasze maluchy są wyjątkowo wrażliwe i nawet kauczuk jest dla nich zbyt twardy.
Natomiast gryzaki twarde wykonywane są z drewna. Najczęściej wybieranymi przez producentów rodzajami drewna są jesion i klon. Zaletą takich gryzaków na pewno jest wygoda w czyszczeniu.
Czyszczenie gryzaka
Nieważne jaki gryzak wybierzemy, pamiętajmy, by często go czyścić. Jest to przedmiot mający styczność z jamą ustną dziecka, higiena jest więc bardzo ważna. Do czyszczenia gryzaków możemy użyć wody z mydłem, specjalnego sprayu lub jeśli to gryzak wykonany z tkaniny, delikatnych proszków do prania. Gryzaki to „rzeczy osobiste” dziecka. Nigdy ich nie pożyczajmy i nie przekazujmy kolejnemu dziecku. Gryzaki nie są drogie, więc nie powinno być problemu, aby każdemu dziecku sprawić własny zestaw.
Category: 1-2