Missing Consumer Key - Check Settings

Ząbkowanie u dziecka – jak złagodzić ból?

ząbkowanie u dziecka
W artykule podpowiemy kiedy nastąpi ząbkowanie u dziecka, jakie będą jego objawy i jak się do niego przygotować, aby złahodzić ból.

Czy jest coś bardziej uroczego i chwytającego za serce niż pierwszy bezzębny uśmiech naszego dzieciątka? Ale czy równie słodkie nie są uśmieszki z małymi jedynkami? W artykule podpowiemy kiedy nastąpi ząbkowanie u dziecka, jakie będą jego objawy i jak się do niego przygotować, aby czas ten nie był pełen bólu i stresu, zarówno dla dzieciątka, jak i dla nas.

Ząbkowanie czas zacząć

Nie da się dokładnie określić kiedy u dziecka pojawi się pierwszy ząbek. U jednych dzieci pojawia się on około piątego miesiąca życia, a u innych przed pierwszymi urodzinami. Jest to sprawa indywidualna, często uwarunkowana genetycznie. Ważne natomiast, że jeśli żaden ząbek nie pojawi się po pierwszych urodzinach, warto udać się wtedy do pediatry celem konsultacji. Zasadniczo zakończenie okresu ząbkowanie powinno przypaść na 31 miesiąc życia naszej pociechy.

Ząbkowanie u dziecka i jego objawy

Obfite ślinienie to najczęściej pierwszy znak, że nasze dziecko zaczęło ząbkować. Najlepiej zakładać mu wtedy śliniak, żeby ograniczyć moczenie ubranek. Zdarza się bowiem, że ślina dosłownie spływa z ust. Co więcej istotne jest, żeby systematycznie przecierać i osuszać delikatnie usta i brodę dziecka, ponieważ ślina może podrażniać delikatną skórę maleństwa. Warto stosować kremy ochronne i natłuszczające dla dzieci. Na dalszym etapie niemowlak zaczyna wkładać rączki  i inne przedmioty do buzi. Podczas ząbkowania dziąsła rozpulchniają się, są zaczerwienione, stają się wrażliwe i swędzą. Dotykanie miejsca wyrzynania zęba i delikatny masaż przynosi ukojenie, stąd „wędrujące do buzi rączki”. Warto wręczyć wtedy dziecku gryzak, których szeroki wachlarz dostępny jest teraz na rynku. Kolejna sprawa to towarzysząca nieraz ząbkowaniu gorączka. Zwykle temperatura oscyluje wtedy w granicach 37,5-38ᵒC i spada po pojawieniu się ząbka. Kiepskie samopoczucie dziecka to także typowy objaw ząbkowania. Brak apetytu, kłopoty ze snem, marudzenie, płacz i niepokój – zna to każdy rodzic ząbkującego malca.

Ząbkowanie a objawy nietypowe

Poza wyżej opisanymi znane są też inne objawy ząbkowania u dzieci. Są to katar i kaszel, które ze względu na osłabienie organizmu dziecka podczas ząbkowania mogą okazać się infekcją. Ponadto wysypka w postaci czerwonych grudek na brodzie, szyi i w okolicy ust będąca skutkiem podrażnienia śliną. Wreszcie objawem nietypowym jest drapanie i ciągnięcie się za uszy, jako że ból może dokładnie do tej okolicy promieniować.

Ząbkowanie u dziecka – sposoby na złagodzenie bólu

Gryzak jako „pierwsza pomoc” – można dodatkowo schłodzić go w lodówce. Po drugie masaż dziąseł przy pomocy palca moczonego w herbatce rumiankowej. Po trzecie użycie specjalnej maści lub żelu dla ząbkujących dzieci, które dostępne są w każdej aptece. Ważne, aby zawierały w składzie rumianek, prawoślaz, szafran lub szałwię, które złagodzą przykre dolegliwości. Dalej, jeśli ból nie ustaje można uciec się do podania maleństwu paracetamolu.

ząbkowanie u dziecka
Kalendarz ząbkowania

Zazwyczaj ząbkowanie rozpoczyna się około czwartego/piątego miesiąca życia, bardzo rzadko w trzecim miesiącu. Kolejność wyrzynania się ząbków przedstawia się następująco:

  • trzeci – dziewiąty miesiąc – dolne jedynki;
  • piąty – dwunasty miesiąc – górne jedynki;
  • dziewiąty – trzynasty miesiąc – dolne i górne dwójki;
  • dziesiąty – osiemnasty miesiąc – dolne i górne czwórki;
  • piętnasty – dwudziesty miesiąc – dolne i górne trójki;
  • dwudziesty trzeci – trzydziesty pierwszy miesiąc – dolne i górne piątki.