Missing Consumer Key - Check Settings

Dlaczego relacja wnuków z dziadkami jest tak ważna?

relacje wnuków z dziadkami

Niedawno obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka i wiele osób jeździło do nich w odwiedziny. Na szczęście, ta tradycja w naszym kraju jeszcze silnie się utrzymuje wspierając relacje wnuków z dziadkami. Okazuję się, że nie są one zwykłą zachcianką starszych, ale jest to potrzeba głęboko zakorzeniona w nas i przynosząca korzyść jednej i drugiej stronie.

Wzajemne korzyści

Relacje między wnukami a dziadkami należą do najbardziej wyjątkowych. Ważność tych więzi jest od wielu lat opisywana w literaturze psychologicznej. Obopólna korzyść z tego rodzaju kontaktu zaspokaja potrzeby psychospołeczne takie jak zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, potrzebę uznania i miłość.  Dziadkowie zapewniają połączenie z naszą przeszłością, oferując jednocześnie mądrość i wskazówki dotyczące przyszłości. Często wnuki spoglądają na swoich dziadków jak na wzór do naśladowania. Ich doświadczenie historyczne może ich ukazać nawet jako prawdziwych superbohaterów i wiele nauczyć.

Natomiast kontakt z wnukami wpływa na komfort psychiczny dziadków. Dla równowagi psychicznej osób starszych, ważne jest poczucie bycia potrzebnym i okazywana miłość oraz pomoc innym. Przekłada się to również na ich sprawność fizyczną. Jednak bliskość takiej relacji jest uzależniona od kontaktów rodzice-dziadkowie, co prosto prowadzi nas do tego aby od początku inwestować w relacje ze swoimi rodzicami oraz dziećmi. Budowanie i dbanie o nie będzie pokoleniowym fundamentem rodziny. Ważne abyśmy to zrozumieli, bo dzisiaj świat promuje wartości sprzeczne z wartościami rodziny.

 

Dobroci jakie wynikają z relacji wnuków z dziadkami

Stała obecność dziadków w rodzinie jest czynnikiem wychowawczym oraz scalającym pokolenia. Przyczyniają się oni do lepszej jakości życia rodzinnego na różne sposoby. Zapewniają wsparcie finansowe i emocjonalne; przekazują tradycje rodzinne i wiedzę kulturową, rodzinne historie i zwyczaje. Wspierają dobre samopoczucie wnuków, zapewniają im opiekę. Okazuje się również, że emocjonalna bliskość z dziadkami wpływa na rozwój poznawczy wnuków i wiąże się z mniejszą ilością objawów depresyjnych. Dziadkowie mogą mieć wpływ na wybory, wartości i cele życiowe.

 

Nie taki świat różowy jak go malują

Nie zawsze relacja z dziadkami jest pozytywna, a czasem w ogóle jej nie ma. Niektórzy rodzice ze smutkiem mogą czytać podobne artykuły. Jednak istnieją na świecie fantastyczni starsi ludzie, którzy mogą odegrać rolę dziadków. Jeśli ktoś ma w pobliżu starszą sąsiadkę, z którą ma dobry kontakt, śmiało proszę próbować nawiązać z nią bliższą relację. Taka osoba, nie mając swoich bliskich w pobliżu, również ucieszy się z takiego kontaktu.

 

4 komentarze

 1. Mamka
  Szkoda, że nie zawsze dziadkowie potrafią być tacy wspaniali...
  Reply 13 lutego 2023 at 10:34
 2. Angela
  To prawda, relacje z dziadkami są niepowtarzalne! Sama takie mam
  Reply 14 lutego 2023 at 09:33
 3. Paulina G
  Ja ze swoimi mam sama wspaniały kontakt i wiem jak to jest.
  Reply 16 lutego 2023 at 11:42
 4. Gabi
  U nas niestety nie jest za dobrze w tym temacie. Moi teściowie nie bardzo mają siłę zajmować się dziećmi.
  Reply 10 marca 2023 at 19:52

Leave a comment