Missing Consumer Key - Check Settings

Czy metoda Montessori jest najlepszą metodą nauczania?

Wielu rodziców zastanawia się jaka szkoła będzie dla jego dziecka najlepsza. Chcą, by ich dziecko wyrosło na człowieka mądrego, zaradnego, a przy tym szczęśliwego. Czy to właśnie szkoła stosująca system Montessori jest tą idealną?

Na czym polega metoda Montessori?

Metoda Montessori jest raczej metoda szkolną i często podkreśla się, że nie należy stosować jej w domu. Z drugiej strony wiele osób opowiada się za stwierdzeniem, że jest to również świetny sposób wychowania domowego. Jeśli mamy wątpliwość jaka metoda edukacyjna będzie najlepsza dla naszego dziecka, możemy skonsultować tę kwestię z psychologiem dziecięcym lub nawet z naszym lekarzem rodzinnym.
Kluczowym założeniem w metodzie Montessori jest fakt, że każde dziecko jest indywidualnym organizmem. Przebieg edukacji w tej metodzie jest wyznaczany przez dziecko. Ma ono przebywać w otoczeniu, które zapewnia dostęp do materiałów dopasowanych do jego etapu rozwojowego. Dziecko samo wybiera czego w danym momencie się uczy i robi to w swoim tempie. Nauczyciel, opiekun ma je obserwować i w razie potrzeby służyć pomocą. Hasłem przewodnim jest jednak „Pomóż mi to zrobić samemu”.

Najlepsza metoda nauczania

Metoda Montessori jest protoplastą godnego traktowania dzieci w trakcie ich edukacji. Nauka tą metodą sprawia, że dorośli mają zacząć dostrzegać potencjał dzieci i przestać traktować je przedmiotowo. Tradycyjny system edukacji prowadzi nasze dzieci kluczem odpowiedzi. Często nie uwzględnia prawidłowych odpowiedzi czy zachowań, jeśli nie pokrywają się one z kluczem. Tłamsi indywidualność, a co za tym idzie wyjątkowe jednostki, które mimo swojej inteligencji czy talentów nie są w stanie „wbić się” w klucz. Nie znaczy to, że są mniej zdolne, a jedynie, że nie chcą lub nie potrafią myśleć szablonowo. W metodzie Montessori nie zakłada się stosowania ocen. Nauczyciel powinien na tyle dokładnie obserwować dziecko, aby bez systemu oceniania wiedzieć jakie dziecko robi postępy. Ocenia czy dziecko radzi sobie samodzielnie, czy trzeba je nieco nakierować.

Mimo wielu pochwał metody Montessori, budzi ona równie wiele kontrowersji. Nie ma idealnej metody nauczania i nigdy taka nie może zostać stworzona, ponieważ każde dziecko jest inne. Nie każdemu będzie odpowiadał tak samodzielny system pracy. My jako rodzice nie powinniśmy się jednak tym zadręczać, a skupić się na obserwacji i wsparciu dziecka. Najlepszy system nie da nic, kiedy dziecko będzie miało złe relacje z opiekunami. Pamiętajmy o wsparciu dziecka, rozwijaniu jego wyjątkowości i po prostu byciu obok, gdy ono tego potrzebuje.

 Najlepsze książki o metodzie Montessori

Jako rodzice i opiekunowie chcemy dla naszego dziecka jak najlepszej przyszłości. Wybór placówki edukacyjnej spędza nam więc często sen z powiek. Zanim zdecydujemy się zapisać dziecko do placówki stosującej metodę Montessori warto głębiej zapoznać się z tym tematem. Z pomocą przychodzi nam szereg pozycji literackich, które pomogą nam zdecydować. W Polsce ukazały się trzy książki autorstwa samej Marii Montessori: „Domy dziecięce”, „Odkrycie dziecka” oraz „Sekret dzieciństwa”.

Warto również sięgnąć po pozycje innych autorów, aby skonfrontować opinie kilku badaczy:

– „Metoda Montessori naucz mnie robić to samodzielnie” Charlotte Poussin – książka dla nauczycieli i rodziców,

– „Pedagogika Marii Montessori w przedszkolu” Ulrich Steenberg – książka dla rodziców, którzy zastawiają się czy zapisać dziecko do przedszkola montessoriańskiego,

– „Zrozumieć Montessori” Małgorzata Miksza – książka na sam początek.

metoda-montessori