Wbrew powszechnie krążącej opinii wegetarianizm można wprowadzać już w wieku dziecięcym. W dobie epidemii otyłości oraz chorób cywilizacyjnych przejście na świadomą dietę, ograniczającą spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, jest szansą na lepsze samopoczucie i kondycję fizyczną. Dieta wegetariańska u dziecka wydaje się zatem dobrym pomysłem.
Rodzaje diet wege
Badania naukowe potwierdzają, że dieta wegetariańska u dziecka, praktykowana w prawidłowy sposób jest dla niego zdrowa i bezpieczna.
Wyróżnia się kilka typów diet wykluczających produkty pochodzenia zwierzęcego, m.in.:
– laktoowowegetarianizm – oprócz roślin dopuszcza spożycie produktów mlecznych i jaj,
– owowegetarianizm — oprócz roślin dopuszcza się spożycie jaj,
– laktowegetarianizm — oprócz roślin dopuszcza się spożycie produktów mlecznych,
– weganizm – dopuszcza jedynie rośliny, z diety eliminuje się wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego.
Istnieją również diety zaliczane do pseudowegetarianizmu, np. semiwegetarianizm (pozwala na spożycie drobiu czy ryb), pollowegatarianizm (włącza się do menu drób) czy fleksitarianizm (mięso spożywa się okazjonalnie, np. poza domem lub podczas uroczystości).
Dieta wegetariańska u dziecka i jej zalety
Wyniki badań prowadzonych na japońskiej wyspie Okinawa wykazały, że osoby aktywne fizycznie i zachowujące styl żywienia wykluczający produkty odzwierzęce żyją dłużej niż przeciętni obywatele innych rejonów świata. Na temat tego rodzaju diet przeprowadzono również wiele opracowań naukowych w krajach europejskich i amerykańskich. W USA dietę oparta na roślinach oficjalnie zaleca się w obniżaniu ryzyka chorób wieku dorosłego. Co więcej, państwo refunduje związane z tym poradnictwo.
Za ograniczeniem produktów odzwierzęcych przemawia fakt, że tradycyjny sposób żywienia doprowadził do epidemii otyłości i związanych z nią chorób wieku dorosłego (np. cukrzyca, nadciśnienie). Osoby stosujący dietę wegetariańską czy wegańską oraz aktywne fizycznie, mają zdecydowanie lepszą kondycję psychofizyczną. Są mniej narażone na niedokrwienną chorobę serca, nadciśnienie czy otyłość.
Prawidłowa dieta wegetariańska u dziecka
Dietę wegetariańską według najpowszechniejszych zaleceń żywieniowych uważa się wciąż za dietę prowadzącą do niedoborów m.in. białka. To przekonanie opiera się raczej na powtarzanej informacji niż konkretnej wiedzy. Z badań prowadzanych przez Centrum Zdrowia Dziecka wynika, że poziom białka w dietach wegetariańskich i wegańskich dzieci pozostaje w normie. Według wspomnianych badań wynika również, że rozwój fizyczny takich dzieci przebiega harmonijnie i mieści się w granicach normy, a ich rozwój intelektualny często nawet przekracza normę.
Tak naprawdę nie ma jednego konkretnego jadłospisu dobrego dla wszystkich. Same porady dietetyczne dostosowuje się dla każdego pacjenta. Warto słuchać własnego organizmu i kontrolować jego reakcje na konkretne składniki. Jeśli mamy wątpliwości czy stosowana przez nas dieta jest zdrowa i pełnowartościowa, skontaktujmy się ze sprawdzonym dietetykiem.
Faktem jest, że osoby na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej są zwykle bardziej koncentrują się na sprawach żywienia. Dzięki temu dokonują bardziej świadomych wyborów kulinarnych niż ludzie na zwykłej diecie, którzy zazwyczaj nie przykładają wagi do tego co spożywają. Nie ma więc powodów do obaw, że dieta pozbawiona produktów odzwierzęcych będzie niewartościowa.
Komponując dietę wegetariańską u dzieci pamiętajmy o:
– pokryciu zapotrzebowania na energię,
– odpowiedniej podaży białka w diecie,
– suplementacji witaminy B12,
– odpowiedniej podaży żelaza oraz cynku,
– suplementacji NNKT i witaminy D.