Każda kobieta, która pierwszy raz zachodzi w ciąże zadaje sobie pytanie co ją czeka? Jakie mogą występować dolegliwości w ciąży?
Dolegliwości w ciąży – co to takiego?
Każda kobieta, która pierwszy raz zachodzi w ciąże, zadaje sobie pytanie co ją czeka? Jakie mogą występować dolegliwości w ciąży? Postaramy się w skrócie na to pytania odpowiedzieć.
Dolegliwości w I trymestrze ciąży
Dolegliwości mogą się zacząć już od szóstego tygodnia ciąży, a są to m.in.:
- Nudności
Większość kobiet będąc w ciąży zna to uczucie. Nie każda wymiotuje, ale niektórym zdarza się to nawet siedem razy w ciągu dnia. Na tym etapie ciąży kobiety zamiast tyć często chudną.
- Poczucie wyalienowania
W tym przypadku wchodzimy w sferę psychiki ciężarnej. Jeżeli nie ma ona koleżanki, która również jest w ciąży, pierwsze tygodnie mogą upłynąć w poczuciu wyobcowania i pod hasłem: „tylko ja tak mam” i „nikt mnie nie rozumie”.
- Odstawienie używek i niezdrowego jedzenia
O ile rezygnację z używek możemy zrozumieć, tak odebranie nam codziennego rytuału picia kawy, spotyka się z naszym sprzeciwem. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy nasz organizm ma bardzo mało energii i odczuwamy dużą potrzebę snu.
- Notoryczne zmęczenie
Wiele kobiet w ciąży doświadcza w pierwszym trymestrze niesamowitego zmęczenia. Dzieje się tak dlatego, że w naszym organizmie zachodzą zmiany hormonalne, za które odpowiada progesteron. Dodatkowo „produkowane” jest łożysko. Jest to ciężka praca, porównywalna z przebiegnięciem maratonu lub wspinaczką górską. Nic więc dziwnego, że nasz organizm domaga się odpoczynku.
- Wyczulenie na zapachy
Wyczulenie na zapachy ściśle wiąże się z nudnościami i wymiotami. To właśnie nieprzyjemne zapachy, które normalnie nas nie drażnią, są przyczyną złego samopoczucia. Ciekawe jest to, że w tym okresie kobietom przeszkadzają również perfumy, także te, których używają na co dzień.
- Nabrzmiałe piersi
Już w pierwszym okresie ciąży piersi zaczynają rosnąć. Stają się delikatne i wrażliwe. Nawet zwykłe przebieranie się może sprawiać lekki ból.
- Słabe leki
W przypadku choroby, bólu brzucha czy alergii nie możemy stosować tych medykamentów co zwykle. Dostępne są dla nas te słabsze i bezpieczniejsze dla płodu, często również nie dające oczekiwanego efektu.
II Trymestr -„Miesiąc miodowy ciąży”
Drugi trymestr jest uważany za „miesiąc miodowy” ciąży. Przyczyną zapewne jest fakt, iż kończą się nudności, wymioty i senność. Jesteśmy już pełne energii i gotowe do działania. W tym okresie kobiecie często włącza się lampka „wicia gniazda”. Wtedy przygotowujemy pokoik dla dziecka lub robimy nawet grubsze remonty. Na tym etapie może pojawić się problem z zaśnięciem ze względu na brzuch. Natomiast największą radością jest, gdy przyszła mama poczuje pierwsze ruchy dziecka.
III Trymestr ciąży
Trzeci trymestr ciągnie się najdłużej, gdyż wszystkie ciężarne wyczekują jak najszybszego rozwiązania. Na tym etapie już wystarczająco przybrałaś na wadze, brzuch masz ciężki, ruchy wolne, a na spacer lub do sklepu możesz wyjść maksymalnie raz dziennie. Jest to czas określany mianem „aby tylko przetrwać” kolejny dzień. Dodatkowo męczy Cię zgaga, która w tym okresie osiąga swoje apogeum. Mogą pojawić się hemoroidy koło odbytu i zaparcia. Zdarza się, że ciało kobiety puchnie, zwłaszcza dłonie i stopy. Często występuje również wyciek pokarmu z piersi.
Rzadko się zdarza, aby jedna kobieta miała te wszystkie objawy, więc nie trzeba panikować. Pamiętajmy jednak, że lepiej się na nie przygotować i w miarę możliwości z nimi oswoić. Najważniejszy jest jednak nasz maluch, który rośnie w nas, dlatego dbajmy o siebie podczas tego cudownego czasu.
Tags: ciąża, potomek, rodzicielstwo