Ciąża to zdecydowanie wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Przedstawiamy Wam kalendarz ciąży z podziałem na poszczególne tygodnie.
Ciąża to moment w życiu kobiety, kiedy zmienia się jej ciało i psychika. Przygotowuje się do bycia matką. Zmiany zachodzące w jej organizmie i budzące się w niej życie nastręczają mnóstwo pytań i wątpliwości. Poniżej przedstawiamy kalendarz ciąży, w którym opiszemy poszczególne jej etapy w odniesieniu do zmian zachodzących u dziecka, jak i u przyszłej mamy.
Kalendarz ciąży – tydzień od 1 do 4
Ze względu na fakt, iż nigdy nie znamy dokładnej daty zapłodnienia ciężko jest określić, w którym momencie rozpoczyna się pierwszy tydzień ciąży. Wiek ciąży jest w stanie określić lekarz, znając datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Jednak co za tym idzie, okazuje się, że pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę czas, kiedy w ogóle jej nie ma – to moment, kiedy trwa krwawienie miesięczne. Po nim komórka jajowa dojrzewa i w połowie cyklu łączy się z plemnikiem – dochodzi do zapłodnienia. Dlatego pierwszy tydzień ciąży jest tak naprawdę tygodniem trzecim. Lekarze obliczają to według metody Franza Naegelego – 1 dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = termin porodu.
Drugi tydzień ciąży to czas owulacji – komórka jajowa jest gotowa na połączenie się z plemnikiem. Pojawia się rozciągliwy i przezroczysty śluz płodny, przypomina białko kurzego jaja. Kobieta może również odczuwać ból owulacyjny. Przed owulacją nieznacznie spada też temperatura, a zaraz po niej wzrasta (0,2-0,5 ᵒC). Co więcej wzrasta poziom estrogenów, a co za tym idzie wzrasta też ochota na seks, a kobieta staje się bardziej atrakcyjna. Najodpowiedniejszy moment na zajście w ciąże to 2-3 dni przed owulacją, w czasie jej trwania oraz dzień po niej. Wtedy szanse są największe ze względu na żywotność komórki jajowej i plemników.
Trzeci tydzień ciąży – dochodzi do zapłodnienia. Jednak jeszcze przez około dwa tygodnie ciąża nie da o sobie znać. Jednak trzeci tydzień ciąży to pierwszy tydzień życia dziecka. Zapłodniona komórka wędruje do macicy.
Czwarty tydzień ciąży to moment, kiedy pęcherzyk będzie miał wielkość ziarenka maku i jest widoczny podczas badania USG. Kobieta może wtedy odczuwać zmęczenie, rozdrażnienie, delikatną zgagę i pobolewanie piersi. Jednak nie będą to silne objawy. Raczej podobne do tych przy napięciu przedmiesiączkowym. U niektórych kobiet może też pojawić się niewielkie plamienie, będące sygnałem, że zarodek zagnieździł się w macicy. Może temu towarzyszyć ból lub lekkie skurcze podbrzusza.
Tydzień od 5 do 8
W piątym tygodniu ciąży najprawdopodobniej spóźnia się miesiączka. To pierwszy widoczny znak zajścia w ciążę. Śmiało można wtedy wykonać w domu test ciążowy lub udać się do ginekologa celem zlecenia badania poziomu hormonu hCG we krwi. W tym czasie możesz odczuwać takie same dolegliwości jak w czwartym tygodniu, jednak będą one bardziej odczuwalne. Warto dodać, że ich brak nie jest powodem do niepokoju. Każda kobieta może inaczej odczuwać ciążowe dolegliwości lub też może nie odczuwać ich wcale. W piątym tygodniu mogą już pojawić się nudności i wymioty. Zarodek osiąga wielkość 2 mm, powstają zawiązki mózgu, serca i kręgosłupa, zaczyna się formować twarz i kończyny.
W szóstym tygodniu w organizmie kobiety dochodzi do rewolucji hormonalnej. Przeplatają się ze sobą przeróżne uczucia – radość i smutek, znużenie i energia. Za sprawą hormonów piersi stają się bardziej tkliwe, a brodawki ciemnieją i powiększają się. Zarodek ma 4 mm i jest podobny do kijanki. Zaczynają tworzyć się szczęki, broda i policzki. Kształtują się powoli nerki, mózg i układ pokarmowy. Pojawia się serce i jest widoczne na badaniu USG.
W siódmym tygodniu ciąży powstaje czop śluzowy będący zabezpieczeniem wejścia macicy. Ważna zmiana dotyczy układu krążenia – przepływ krwi zwiększa się, co może być przyczyną senności, zmęczenia, a nawet omdleń. Zwiększa się też waga kobiety, choć czasem zdarza się też, że z powodu wymiotów spada. Jednak najpewniej poszerza się talia, a piersi powiększają się. Siódmy tydzień to czas kiedy pierwszy raz zobaczysz swoje dziecko na USG i usłyszysz bicie jego serca. Dziecko mierzy 18-20 mm i waży 0,8-1 g. Pojawiają się zaczątki, nosa, oczu, uszu oraz kończyn. Rozwijają się mózg, płuca, układ pokarmowy i narządy płciowe. Oprócz tego dla ochrony dziecka tworzy się worek owodniowy.
W ósmym tygodniu ciąży rozwijają się gruczoły mleczne, piersi są obrzmiałe i bolą. Nudności i wymioty mogą się dalej utrzymywać. Do tego dochodzi zgaga, nadmierne wydzielanie śliny, a także senność oraz bóle i zawroty głowy. Może też pojawić się biaława wydzielina z pochwy. Dziecko mierzy około 2 cm, waży 1 g i ma już wszystkie narządy. Wykształcają się u niego dłonie i stopy oraz ucho wewnętrzne – dziecko zaczyna reagować na ruch.
Kalendarz ciąży – tydzień od 9 do 13
Dziewiąty tydzień to czas, kiedy sporo kobiet promienieje ze względu na rozwijające się w nich życie. Jednak wymienione wcześniej objawy utrzymują się. Do tego dochodzi ból towarzyszący powiększającej się macicy. Ze względu na zmiany hormonalne może pojawić się niewielkie plamienie. Dziecko ma 2,5 cm, wyraźnie zaznaczone kończyny, a twarz nabiera ludzkich cech. Kończy się właśnie okres zarodkowy. W tym momencie pojawia się podział na płeć, choć nie jest to jeszcze widoczne.
W dziesiątym tygodniu ciąży niektóre jej objawy mogą powoli mijać. Nudności i wymioty ustępują, podobnie jak uczucie senności. Dziecko ma 3-4 cm i waży 5 g. Zarodek staje się płodem – małym człowieczkiem.
W jedenastym tygodniu mogą pojawić się nowe symptomy ciąży, takie jak rosnący apetyt, niestrawność, zaparcia, częste oddawanie moczu. Do tego dochodzą wahania nastroju. Dziecko ma długość 5-6 cm i waży 8 g. Serce jest ukształtowane, a mózg rozpoczyna funkcjonowanie. Ciało wydłuża się.
Dwunasty tydzień ciąży to moment kiedy samopoczucie ciężarnej zaczyna się poprawiać. Dziecko także ma się coraz lepiej – uśmiecha się, otwiera i zamyka usta, marszczy czoło i ssie kciuk. Ma 6 cm i 10-14 g. Skóra różowieje, płuca, tarczyca i trzustka są ukształtowane. Dziecko reaguje na bodźce dotykowe z zewnątrz.
W trzynastym tygodniu brzuch zaczyna się zaokrąglać, a negatywne objawy ciąży najpewniej ustępują. Płód mierzy 7 cm i waży 15-20 g i zmieniają się proporcje jego ciała. Teraz rośnie tułów. Dziecko połyka wody płodowe i rozróżnia ich smak. Również siusia. I dużo się porusza, jednak są to ruchy bardzo delikatne.