Missing Consumer Key - Check Settings

Kalendarz ciąży – trzeci trymestr ciąży, poród coraz bliżej…

trzeci trymestr ciąży
Trzeci trymestr ciąży to okres wzmożonego oczekiwania na narodzenie dziecka. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Już wkrótce zostaniesz mamą.

Po opisywanych wcześniej pierwszym i drugim trymestrze nadszedł czas na trzeci trymestr ciąży. Jest to okres wzmożonego oczekiwania na narodzenie dziecka. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. O tym co Cię czeka w kolejnych tygodniach możesz przeczytać poniżej.

Trzeci trymestr ciąży – czego się spodziewać?

Tydzień dwudziesty siódmy przynosi ze sobą mniejsze wahania nastrojów z powodu ustabilizowanej już gospodarki hormonalnej. Piersi mogą wytwarzać już pokarm, a macica ćwiczy skurcze. Może wystąpić nietrzymanie moczu będące skutkiem rozciągania mięśni dna miednicy. Dziecko mierzy 24 cm skulone, a od czubka głowy do dużego palucha u stopy 34 cm. Waży około kilograma. Na jego głowie widać włosy, a na oczach rzęsy, a także brwi. Oczy mają kolor niebieski. Dziecko rozpycha się rękami i nogami, ssie palce.

W dwudziestym ósmym tygodniu brzuch jest dość spory. Stąd ból pleców i puchnące nogi. Do tego dochodzi swędzenie brzucha, a dokładniej skóry, która ciągle się rozciąga. Maluch w tym czasie mierzy 36 cm i waży 1300-1400 g. Dziecko rozpoznaje głos mamy, zapamiętuje go i rozpozna go po narodzinach. Co więcej, oczka dziecka zaczynają się rozchylać. Ponadto, komórki nerwowe udoskonalają się, płuca są niemal w pełni wykształcone.

W dwudziestym dziewiątym tygodniu zaobserwujesz najprawdopodobniej falowanie brzucha – ruchy dziecka są tak duże, że można je zaobserwować. Ponieważ macica naciska na narządy układu pokarmowego możesz odczuwać zgagę, zaparcia i niestrawność. Waga i wielkość dziecka jest podobna do tej z zeszłego miesiąca. Odczuwa ono temperaturę, a najbardziej rozwinięty zmysł to słuch.

Syndrom wicia gniazda

Trzydziesty tydzień ciąży może przynieść ze sobą tzw. czas wicia gniazda – ruszają przygotowania do pojawienia się maluszka świecie, takie jak zakup wyprawki, urządzanie dziecięcego pokoju itp. Ze względu na spory brzuch możesz mieć trudności z poruszaniem i problemy z wygodnym ułożeniem się do snu. Dziecko mierzy ok. 40 cm i waży 1200-1400 g. Najbardziej rozwija się teraz mózg, który wypycha do przodu czaszkę.

W trzydziestym pierwszym tygodniu możesz odczuwać zmęczenie, bóle lędźwi, kurcze łydek. Dziecko mierzy 40-50 cm i waży 1300-1600 g. Jego ciało obrasta coraz bardziej tłuszczem. W tym czasie kształtuje się układ odpornościowy, natomiast w jego mózgu tworzą się połączenia między neuronami.

Trzydziesty drugi tydzień może nieść za sobą problemy z utrzymaniem równowagi i z suchością skóry. Dziecko waży 1800 g i mierzy ponad 40 cm. Ze względu na ograniczone pole, ruchy malca mogą być dla ciebie bolesne.

Trzydziesty trzeci tydzień to zmienne nastroje – strach, radość, zniecierpliwienie, stres – wszystkie związane z pojawieniem się dziecka. Maleństwo waży już ponad 2 kilogramy i mierzy około 45 cm. Jego skóra robi się coraz bardziej różowa. Dziecko trenuje zamykanie i otwieranie oczu, a także umie kręcić głową na boki.

Trzeci trymestr ciąży i robi się coraz ciężej…

W trzydziestym czwartym tygodniu pojawia się ból w dole brzucha – dziecko naciska okolice kanału rodnego. Stopy i kostki są opuchnięte. Oczy zmniejszają produkcję łez, co może być uciążliwe w przypadku noszenia szkieł kontaktowych. Maluch mierzy ok. 47 cm i waży ponad 2 kg. Jego ciało pokrywa się płodową mazią.

W trzydziestym piątym tygodniu może dochodzić do nietrzymania moczu wskutek nacisku macicy na pęcherz moczowy. Ponadto opisywane wcześniej dolegliwości również mogą się utrzymywać. Dziecko waży 2,5 kilograma, mierzy 45-50 cm oraz dużo śpi.

W trzydziestym szóstym tygodniu twój brzuch jest już bardzo duży przez co twoje funkcjonowanie jest utrudnione. Maluszek z kolei ma ok. 50 cm i waży niecałe 3 kg. Maź płodowa zanika, a w organizmie dziecka kończy się czas zachodzących zmian.

Poród coraz bliżej

Trzydziesty siódmy tydzień to czas kiedy dziecko może już w każdej chwili przyjść na świat – jest na to gotowe. Coraz częściej mogą pojawiać się skurcze przepowiadające i może ci towarzyszyć ból krocza. Dziecko wciąż przybiera na wadze i  gromadzi tkankę tłuszczową.

W trzydziestym ósmym tygodniu obwód twojego brzucha to jakieś 90-100 cm. Zawiązanie butów jest z pewnością niemożliwe. Możesz wypatrywać już pierwszych skurczów. Dziecko waży ok. 3 kg i mierzy ok. 50 cm.

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko układa się już bardzo nisko. W każdej chwili możesz zacząć  rodzić. Pierwszym sygnałem będzie odejście czopa śluzowego. Po drugie, jeśli twoje skurcze powtarzają się co 5-10 minut i trwa to około dwóch godzin, to moment  kiedy należy jechać do szpitala. Kolejnym objawem może być odejście wód płodowych.

Jeśli nie nastąpiło to do tej chwili, to czterdziesty tydzień ciąży to doskonały moment na poród. Dziecko zaczyna odczuwać, że jest rytmicznie uciskane – to początek skurczów. Za ich rozpoczęcie odpowiada produkowana w ciele kobiety oksytocyna. Droga mamo, już wkrótce przywitasz swoje maleństwo.

trzeci trymestr ciąży