Missing Consumer Key - Check Settings

Książki dla dzieci

książki dla dzieci

Aby rozbudzić w naszym dziecku czytelnika, należy oswajać je z książkami od najmłodszych lat. Czytanie rozwija słownictwo, wyobraźnię i kreatywność. Kupujmy więc dzieciom książki dostosowane do ich wieku, ale sami również im czytajmy.  

Książki dla dzieci – jak wybrać?

Po urodzeniu dziecko może dostać książeczki zrobione z gumowego materiału, który jest miękki i nie zniszczy się, nawet gdy dziecko będzie brało książkę do ust. Taki materiał zapewnia też łatwe czyszczenie i dezynfekcję. Książeczki gumowe są interesujące dla dzieci, ponieważ są bardzo kolorowe i często mają w sobie elementy wydające dźwięki, np. piszczałki. Gumowy materiał pozwala również na zabawę książeczką w czasie kąpieli. Część książeczek ma w sobie nie tylko obrazki, lecz także krótkie teksty, które możemy czytać dziecku, np. podczas jazdy samochodem. Takie bajki są też świetną pomocą przy nauce kolorów, słów czy dźwięków wydawanych np. przez zwierzęta.

Kiedy dziecko trochę podrośnie możemy pokazać mu książeczki drewniane, które również nie zniszczą się tak szybko.

Książki dla przedszkolaków

Książeczki dla przedszkolaków powinny bazować na ilustracjach z krótkim tekstem. Ciekawą odmianą od zwykłych ilustracji będą wycinanki 3D rozkładające się przy otwieraniu poszczególnych stron lub otwierane okienka nadające dynamizmu ilustracjom.

Możemy czytać dziecku klasyczne baśnie Andersena, bajki edukacyjne, przygodowe lub sięgnąć po zupełne nowości polskich autorów. W tym wieku dziecko może również samo wybierać dla siebie książeczki, oczywiście pod naszym czujmy okiem.

Wieczorne czytanie dziecku powinno stać się naszą rutyną. Nastawmy nocną lampkę, ułóżmy dziecko w łóżku z ulubioną przytulanką. Sami połóżmy się obok i przenieśmy np. na Karaiby szukając skarbu piratów lub do zamku, w którym księżniczka szykuje się na ważny bal.  Wspólne czytanie wpływa na rozwój dziecka, ale jest również czasem relaksu i bliskości.

Książki dla dzieci w wieku szkolnym

Czytanie szkolnych lektur jest niestety często przykrym obowiązkiem, choć powinno być miłym sposobem na spędzenie czasu po szkole. Lektury nie zawsze są dla dzieci ciekawe i mogą zniechęcać dziecko do czytania. Dlatego, aby zaszczepić w nim miłość do książek pozwólmy mu samemu zdecydować o tym, co chciałoby czytać. Na rynku jest wiele książek, które mogą zainteresować dziecko w wieku szkolnym. Począwszy od klasycznych baśni Braci Grimm, Andersena, przez znane powieści takie jak Harry Potter i w końcu przez książki, które są powiązane z zainteresowaniami naszych dzieci, np. opowieści związane ze zwierzętami, samochodami czy dinozaurami.

Pamiętajmy, że dziecko przejmuje nawyki rodziców i bacznie obserwuje ich zachowania, więc samo będzie chciało czytać, jeśli zobaczy, że i my to robimy.

Książki na zamówienie

Nowością na rynku są książki personalizowanie, wykonywane na specjalne zamówienie. Główny bohater będzie nosił imię twojego dziecka, a nawet jego zdjęcia lub rysowana podobizna będą częścią ilustracji.

Jest to wspaniały pomysł na prezent, który możemy podarować dziecku na urodziny czy inną wyjątkową okazję.

Jakie książki kupować dla dziecka