Missing Consumer Key - Check Settings

Lalki dla dzieci

Lalki są jednymi z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. Jednak w ostatnich latach pojawiło się wiele głosów mówiących o ich złym wpływie na najmłodszych. Według niektórych promują negatywne wzorce i wprawiają dziewczynki w kompleksy. Dlatego właśnie wielu z nas zaczyna wątpić, czy powinniśmy je kupować naszym dzieciom. W tym artykule chcemy rozwiać te wątpliwości i podpowiedzieć jak wybrać odpowiednią lalkę dla dziecka.

Lalki dla dzieci – jak wybrać idealną lalkę?

Na rynku znajdziemy lalki dla dzieci różnego typu. Odpowiednio dobrana zabawka nie będzie miała negatywnego wpływu na rozwój ani psychikę naszej pociechy. By lalka była dostosowana do potrzeb naszego malucha, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

– wiek dziecka – dla niemowląt najodpowiedniejsze będą lalki szmaciane, natomiast starsze dzieci preferują raczej lalki interaktywne,

– wielkość zabawki – lalka nie może być zbyt duża ani zbyt mała, ale ma to głównie znaczenie, gdy kupujemy zabawki dla niemowląt,
– jakość wykonania – tak jak w przypadku innych rodzajów zabawek, najważniejsze jest, by lalka nie stwarzała zagrożenia dla zdrowia dziecka.
Jeśli nasze dziecko jest na etapie nauki mycia zębów i czesania włosów, warto kupić mu lalkę, na której będzie mogło ćwiczyć te czynności. Jeśli dziecko lubi konkretną bajkę, na pewno będzie zachwycone, gdy dostanie lalkę odwzorowaną na jej bohaterze. Lalka imitująca niemowlę pomoże oswoić nasze dziecko z tematem pojawienia się rodzeństwa. Lalki typu „barbie” pomogą z kolei rozwijać kreatywność dziecka. Może ono za ich pomocą odgrywać role aktorów, rodziców, naukowców czy superbohaterów.

Lalki szmaciane i interaktywne

Dla dziecka poniżej 3 roku życia najodpowiedniejszym wyborem będą lalki szmaciane. Dzieci w tym wieku zazwyczaj jeszcze nie bawią się lalkami odgrywając sceny czy wchodząc w różne role. Największe znaczenie w tym wypadku będzie miało to, że zabawkę można przytulić. Dodatkową zaletą szmacianej lalki będzie możliwość wyprania jej w pralce. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzieci nie lubią rozstawać się z ulubionymi zabawkami i zabierają je ze sobą wszędzie. Wpływa to jednak na ich szybkie brudzenie. Starszym dzieciom możemy wybrać lalki interaktywne czyli, np. bobasy, które płaczą, mówią, siusiają albo dopominają się nakarmienia. Pomoże to wejść naszemu dziecku w odpowiedzialną rolę opiekuna, dzięki czemu poczuje się bardziej „dorosłe”.

Lalki Barbie

Oprócz lalek imitujących niemowlęta na rynku dostępne są m.in. lalki Barbie. Wiele osób jednak oskarża je o promowanie niezdrowych wzorców. W związku z tym w sklepach pojawiło się wiele nowych modeli, które różnią się od siebie kolorem skóry, kształtem oczu, figurą i innymi cechami. Warte uwagi na pewno będą lalki Barbie z serii Shero, które przedstawiają kobiece bohaterki takie jak Martyna Wojciechowska czy Frida Kahlo. Przełomowe były również lalki z serii Monster High od Mattela. Za ich sukcesem stała niesamowita różnorodność postaci. Nie tylko ich kolor skóry i włosów się różnił, lecz także, co rzadko spotykane, kształt twarzy. Wychodziły w wielu seriach i w każdej ich stylizacje były małymi dziełami sztuki. Taki rodzaj lalek będzie ładnym prezentem, ale będzie również pobudzał w dziecku kreatywność, ciekawość świata i co bardzo ważne, otwartość i tolerancję.