Missing Consumer Key - Check Settings

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu

Miejski Ogród Botaniczny

Od lat sporym zainteresowaniem w Zabrzu cieszy się Miejski Ogród Botaniczny powstały w latach 30-tych ubiegłego wieku. Można zwiedzać go od maja do końca października. Jego teren liczy ponad 6 ha powierzchni i dzieli się na kilka różnych części: botaniczno-ogrodową w stylu francuskim, parkową w stylu angielskim, ogród wschodni, duży plac zabaw, palmiarnię oraz strefę gospodarczą. Jest to nie tylko miejsce relaksu dla odwiedzających, ale ma również  charakter edukacyjny.

W roku 2006 Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu uzyskał status placówki naukowo-badawczej. Kierując się trasą ścieżki edukacyjnej natkniemy się na tysiące tablic z nazwami roślin z informacją o ich pochodzeniu. Na wielu tablicach edukacyjnych zamieszczone są opisy i ciekawostki poświęcone owadom, gatunkom ptaków zamieszkującym ogród, zwierzętom wodnym i nie tylko. Z myślą o dzieciach na trasie zamieszczono także gry oraz zgadywanki. W ogrodowym ulu można przeczytać m.in. jak żyją pszczoły oraz jak powstaje miód.

Atrakcje dla dzieci

 W centrum ogrodu tuż przy palmiarni znajduje się duży plac zabaw z niewielką siłownią dla dorosłych. Przychodząc z dzieckiem można zrobić chwilę przerwy na zabawę oraz skorzystać z małego punktu gastronomicznego.  Nieopodal w części parkowej znajduje się malowniczy staw otoczony wierzbami, co nadaje temu miejscu romantyczny i angielski klimat. Tutaj można poobserwować ptaki np. krzyżówki i kokoszki. Dzieci zarówno w wieku szkolnym, jak i przedszkolnym mogą uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach edukacyjnych i spotkaniach z przyrodą.

Miejski Ogród Botaniczny

Ogród oferuje m.in. zajęcia sportowe np. lekcje szermierki, Dzień Pszczół, warsztaty ceramiczne, ogrodnicze, zielarskie, czy budowanie budek dla ptaków. Dzieci mogą nauczyć się tu również gry w szachy. W wybrane, pogodne weekendy można przyjść z rodziną na koncert muzyczny, podczas którego nie brakuje także innych atrakcji.  W trakcie imprezy istnieje możliwość zakupienia wybranych gatunków kwiatów, sadzonek, miodów, przypraw a nawet rękodzieła.

źródło zdjęcia

Szklarnie

Na terenie ogrodu botanicznego znajduje się palmiarnia oraz kaktusiarnia. Ich ekspozycja przedstawia tysiące roślin egzotycznych pochodzących z różnych stron świata  m.in. z Azji, Australii i Ameryki Południowej. W szklarniach łącznie uprawianych jest ok 5000 roślin. Dodatkową atrakcję stanowią akwaria z rybami oraz oczko wodne.

Rosarium

Miejski Ogród Botaniczny

Od maja aż do końca wakacji można podziwiać tu różany ogród powstały w 2004 roku. Liczy on ponad 60 odmian przeróżnych róż miniaturowych, pnących czy wielokwiatowych.

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu to wyjątkowe i urokliwe miejsce na Górnym Śląsku, które nieustannie powiększa swą kolekcję roślin o nowe gatunki. Jego barwne zakątki, tajemnicze aleje wśród bujnej roślinności, zapach kwiatów, oczka wodne oraz bogata kolekcja flory sprzyjają rodzinnym i romantycznym spacerom i z pewnością warto go odwiedzić.