Missing Consumer Key - Check Settings

Mycie zębów u dzieci – porady

Wbrew powszechnie panującej opinii stan zębów mlecznych ma duży wpływ na zęby stałe. Dlatego od najmłodszych lat należy dbać o higienę jamy ustnej. Przedstawiamy kilka porad pomagających w codziennej „zębowej” rutynie u dzieci.

Mycie zębów u dzieci a próchnica

Próchnica jest plagą wśród maluchów i odbija się później na stanie zębów stałych. Dlatego mycie zębów jest tak ważne. Należy dokładnie dbać o higienę jamy ustnej dziecka i w razie potrzeby nie unikać leczenia stomatologicznego. By zmniejszyć ryzyko próchnicy należy czyścic zęby 2 razy dziennie, ograniczyć spożycie cukru, używać dobrej pasty do zębów i regularnie chodzić do stomatologa. Niestety dzieci często niechętnie myją zęby. Dlatego z pomocą w dbaniu o stan uzębienia naszych pociech przychodzą nam różne gadżety.

Szczoteczka i kubek z ulubionym bohaterem

Kiedy wybieramy szczoteczkę dla naszej pociechy kierujmy się dwoma wyznacznikami.

Po pierwsze kształt i wielkość. Szczoteczka powinna być dostosowana do wieku naszego dziecka tak, aby nie była ani za mała ani za duża.

Po drugie kolor i nadruk. Szczoteczka do mycia zębów powinna być wizualnie atrakcyjna dla dziecka. Sklepy i apteki pękają w szwach od gadżetów sygnowanych ulubionymi postaciami z bajek dla dzieci. Dostępne są zarówno szczoteczki manualne, jak i te elektryczne. Poza tym pasty, kubki czy kosmetyczki również mają bajkowe nadruki. Elsa z Krainy Lodu czy Darth Vader na akcesoriach do mycia zębów zachęcą twoje dziecko do codziennego ich szczotkowania.

Gotowe zestawy zawierające kosmetyczkę czy kuferek z kubkiem, pastą i szczoteczką warto zakupić do szkoły lub przedszkola. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom pozwolą zachować higienę i zniwelują ryzyko zgubienia którejś z części zestawu.

Smakowa pasta do zębów dla dzieci

Pasta dla dzieci nie musi być miętowa. Ten smak może być dla dziecka zbyt intensywny, a nawet nieprzyjemny. Na szczęście producenci wyszli potrzebom naszych dzieci naprzeciw i stworzyli pasty do zębów o różnych smakach. W sklepie możemy kupić pastę o smaku gumy balonowej, coli albo owoców. Przy tym nie zawierają one cukrów, które są szkodliwe dla zdrowia zębów. Pasty dla dzieci  różnią się od tych dla dorosłych smakiem, kolorami, a także tym, że zawierają drobinki brokatu czy błyszczące granulki.

Mycie zębów u dzieci a dokładność

Jeśli martwimy się o to czy nasze dziecko dokładnie myje zęby, możemy kupić barwiące kropelki. Barwnik w nich zawarty, zabarwia pozostałości osadu nazębnego i wskazuje, które miejsca należy dokładniej wyczyścić. Będzie to nie tylko miłe urozmaicenie dla dziecka, lecz także gwarancja dla nas, że dziecko doczyściło zęby.

Mycie zębów w książeczkach edukacyjnych

By zachęcić dzieci do mycia zębów i bliżej zapoznać je z tematem higieny, czytajmy im książeczki edukacyjne. Ich bohaterowie uczą się samodzielnie myć zęby lub zadają pytania na temat szczotkowania. A jak wiadomo małe dzieci najlepiej uczą się przez naśladownictwo. Kolorowe ilustracje i przyjemna treść zachęci maluchy do naśladowania bohaterów książek. Poza książkami wiele piosenek dostępnych na Youtube czy bajek również porusza temat mycia zębów.

Nie bójmy się więc posiłkować takimi pomocami w edukacji naszych dzieci na temat higieny.