Missing Consumer Key - Check Settings

Nauczanie zdalne – jak pomóc dziecku

Obecna sytuacja wymusiła powrót nauczania zdalnego. Nie jest to łatwe ani dla dzieci, ani dla ich rodziców. Dzisiaj podpowiadamy jak sprawić, by nauka zdalna nie była powodem do stresu i zmartwień w tym trudnym czasie.

Aplikacje i gry do nauki

Dzieci w trakcie nauki zdalnej muszą często samodzielnie uczyć się tematów z zakresu historii, angielskiego czy polskiego. Nauczanie zdalne może sprawić, że doskwiera im poczucie braku wsparcia ze strony nauczyciela, a także odizolowanie od rówieśników. Szybko mogą zacząć czuć się zmęczone i kolejne wkuwanie formułek z podręcznika może być nieefektywne.

Na szczęście powstało wiele gier i aplikacji, które uczą przez zabawę, a także wspomagają systematyczność. Do podręczników często zostają dołączane płyty z takimi właśnie grami edukacyjnymi, ale możemy je również znaleźć za darmo w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „gry edukacyjne” i nazwę przedmiotu szkolnego.

Jednak nie każdy opiekun chce, by jego dziecko po całym dniu przed komputerem „w szkole” spędzało kolejne godziny nad tabletem. Dlatego warto też zastanowić się nad grami „bez prądu”, takimi jak np. karty do nauki angielskiego. Jeśli nasz budżet jest ograniczony możemy gry opracować sami, np. wykonać memory ze słówkami po angielsku, których nasze dziecko się uczy. Zachęcajmy też dzieci do czytania książek. Jest wiele ciekawie napisanych i pięknie zilustrowanych pozycji, które pokrywają się ze szkolnym programem, np. książki o mitologi greckiej.

Kursy internetowe a zdalne nauczanie

Zazwyczaj, gdy nasze dziecko ma problemy z nauką sięgamy po pomoc korepetytora. Nie zawsze jednak mamy na to pieniądze lub nie możemy znaleźć odpowiedniej osoby. Wielu z nas również nie chce, aby dziecko miało w obecnym czasie kontakt ze zbyt wieloma osobami.

W internecie możemy korzystać z gotowych prezentacji, kursów i nagrań związanych z lekcyjnymi tematami. Niektóre są płatne, ale większa część jest darmowa. Wystarczy wpisać interesujący nas przedmiot lub temat lekcyjny w Google i przed nami rozpościera się cała skarbnica wiedzy. Nie bójmy się też korzystać z gotowych opracowań lektur czy wypracowań, które napisał ktoś inny. Na ich podstawie także możemy przyswajać wiedzę, by później wspólnie z dzieckiem móc odrabiać zadania domowe. To kolejna okazja na spędzenie wspólnie czasu i okazanie dziecku wsparcia.

Rozmowa z dzieckiem

Dziecko, tak jak my, odczuwa stres, strach i zmęczenie. Sama sytuacja zdalnego nauczania i widmo egzaminów jest dla niego stresujące. Nie dokładajmy mu problemów z naszej strony.

Opracujmy plan dnia uwzględniający wiek dziecka. Oprócz obowiązków szkolnych muszą znaleźć się w nim czas na odpoczynek i zabawę. Często zapominamy jak sami wracaliśmy ze szkoły zmęczeni i ignorujemy symptomy wyczerpania ze strony dziecka.

Do nauki zdalnej przyzwyczajajmy dziecko stopniowo. Zwiększajmy czas nauki codziennie, nie rzucajmy go na głęboką wodę. Najpierw pomagajmy mu trochę więcej, a później zwiększajmy samodzielność nauki dziecka, tak by nie czuło się przytłoczone.

Rozmowa z dzieckiem również jest bardzo ważna. Zachęcajmy je do zadawania pytań i dzielenia się z nami swoimi emocjami oraz wątpliwościami. Zwiększenie komfortu psychicznego dziecka będzie bezpośrednio przekładać się na efekty w jego nauczaniu.