Missing Consumer Key - Check Settings

Nauka języków obcych – kiedy zacząć ?

nauka języków obcych
Według badań dziecko najlepiej chłonie informacje między 1 a 3 rokiem życia. Natomiast mózg dziecka zachowuje swoją plastyczność do ok. 10 roku życia. Jest to więc idealny czas na naukę języków obcych. Czy jednak obarczanie dziecka dodatkową nauką nie zabiera mu dzieciństwa?

Dlaczego warto uczyć dziecko języków obcych?

Choć może się zdawać, że dzieci nie są w stanie przyswajać języka obcego, to nie ma nic bardziej mylnego. Nauka języków obcych ma sens. Im jesteśmy starsi tym ciężej nauczyć się nam języków obcych, natomiast dzieci uczą się ich w sposób naturalny.

Warto uczyć dziecko języków obcych, ponieważ:

– dziecko uczy się języka w sposób naturalny przez zabawę, rozmowę, słuchanie,

– nauka pozwala rozwinąć procesy poznawcze,

– nauka w młodym wieku zwiększa szansę na dwujęzyczność dziecka,

– znajomość języków będzie atutem w dorosłym życiu.

Dziecko, które zacznie uczyć się języków przed 3 rokiem życia lub w wieku przedszkolnym nie będzie później miało problemów w szkole, gdzie nauka języków obcych jest obowiązkowa. Co więcej, lepiej poradzi sobie na rynku pracy, gdzie język angielski stał się już praktycznie punktem obowiązkowym, a inne języki atutem.

W zależności od miejsca zamieszkania inny język będzie bardziej przydatny. Przy granicy zachodniej w miejscach turystycznych króluje niemiecki, w dużych miastach hiszpański. Na początek warto wybrać angielski, który jest językiem najbardziej uniwersalnym. W kolejnych latach życia to dziecko zdecyduje jakie inne języki go zainteresują.

Języki obce – w jakim wieku zacząć naukę?

Właściwie mówi się, że naukę języka można zacząć równocześnie z językiem ojczystym. Jest to spowodowane naturalnymi procesami poznawczymi dziecka, które chłonie wszystko jak gąbka. Tak jak przyswaja i powtarza słowa w języku ojczystym, tak samo będzie przyswajało język obcy.

Wiele osób może mieć wątpliwość czy obciążanie dziecka dodatkową nauką jest zdrowe i właściwe. Jednak na tym etapie nauka opiera się na naturalnych metodach i zabawie. Zresztą możemy obserwować reakcje naszego dziecka na naukę języka obcego. Dzieci ciekawe świata same będą się „dopominać” nauki.

 Zabawki do nauki języka

Nie rezygnujmy z nauki języka, jeśli ogranicza nas budżet. Kursy, korepetycje czy przedszkola językowe nie są jedyną drogą do skutecznej nauki. Początek nauki języka obcego i tak powinien opierać się na zabawie.

Na rynku istnieje wiele pomocnych gadżetów i zabawek do nauki języka obcego. Co ciekawe są skonstruowane w taki sposób, że nawet dorosły nieradzący sobie z np. językiem angielskim będzie umiał uczyć się z nich razem z dzieckiem. Ma to właściwie same korzyści, ponieważ języka uczy się dziecko, uczymy się my, a przy tym spędzamy razem czasem.

Zabawki do nauki języka nie są drogie. Już za 20 złotych można kupić karty czy puzzle uczące kolorów, kształtów, liczb itd. Warto dopasować zabawki do preferencji naszego dziecka. Czy nasza pociecha woli gdy rodzic czyta mu bajki, woli słuchać piosenek, a może jednak puzzle sprawiają mu najwięcej frajdy?

Co więcej, takie gadżety pomogą uniknąć nam niechcianych prezentów. Wspominajmy dziadkom, wujkom, ciociom, że zamiast kolejnej czy lalki mogą kupić śpiewające po hiszpańsku książki albo karty do nauki niemieckiego.

nauka-jezykow