Missing Consumer Key - Check Settings

Nie taka szkoła straszna jak ją malują

szkoła
Pójście dziecka do szkoły to często nie lada wydarzenie dla całej rodziny. Dziecko znajdzie się w zupełnie nowych dla niego warunkach.

Szkoła jako wyzwanie

Pójście dziecka do szkoły to często nie lada wydarzenie dla całej rodziny. Towarzyszą mu uczucia, takie jak duma, radość, podekscytowanie, a jednocześnie stres i obawa przed nieznanym. Szkoła to nowe wyzwanie dla dziecka. Niewątpliwie jest to ważny czas w jego rozwoju  i wyzwanie dla rodziców.

Szkoła jako nowe środowisko

Dziecko znajdzie się w zupełnie nowych dla niego warunkach. Po pierwsze, będzie w nieznanym miejscu. Duży budynek, pełen korytarzy i pomieszczeń może przytłoczyć je swoim ogromem. Dlatego warto wybrać się z dzieckiem na tzw. dzień otwarty, który najpewniej  placówka zorganizuje w celu przyciągnięcia uczniów, a w zasadzie rodziców do zapisania ich pociechy właśnie tam. Pozwoli to pokazać dziecku, gdzie będzie chodziło do szkoły i jak wygląda „szkolny świat”. Poza tym w większości szkół dzieci klas 1-3 są delikatnie odseparowane od starszych uczniów poprzez przebywanie w wydzielonej części korytarza. Z pewnością pozwoli to im na stopniowe oswajanie się z otoczeniem i zapoznawanie z życiem na szkolnej przerwie.

Szkoła i jej funkcjonowanie

Po drugie, funkcjonowanie według harmonogramu, jakim jest plan lekcji, rozkład dzwonków, konieczność spędzenia w szkolnej ławce 45 minut, również będą dużą nowością dla dziecka. Warto z nim rozmawiać o tym, co je czeka, jak wygląda dzień ucznia, o podziale na lekcje i przerwy, o zasadach panujących w szkole. Można wykorzystać do tego książeczki czy bajki, w których bohaterowie wybierają się po raz pierwszy do szkoły. Dobrym pomysłem jest też zabawa w szkołę i naprzemienne odgrywanie ról ucznia i nauczyciela. Zobrazuje to zwyczaje panujące w szkole i na lekcjach. Ponadto, nie zapominajmy, że szkoła także wyjdzie na przeciw nowym uczniom. Będą oni wdrażani w szkolny system i zaznajamiani ze szkolnymi regułami. Przecież każdy z nauczycieli też był kiedyś pierwszoklasistą.

Szkoła i jej wymagania

Trzecią ważną kwestią, jaką niesie za sobą pójście do szkoły, są stawiane uczniom wymagania. Na początek konieczność spędzenia w ławce 45 minut w odróżnieniu od przedszkola, gdzie sporo czasu spędzało się na zabawie na dywanie. Z pewnością będzie to dla dziecka trudne, nieraz wręcz niemożliwe do wykonania. Dlatego wielu nauczycieli pozwala dzieciom wychodzić z ławek. Organizują na przykład krótką gimnastykę z tyłu sali czy też przeznacza kilka minut na zabawę. Czas ten jest stopniowo skracany, co pozwala dziecku przywyknąć do siedzenia w ławce. Kolejna rzecz to ocenianie. Dzieciom trudno jest zrozumieć czemu służą stopnie, średnia ocen, ocena z zachowania. Dlaczego ktoś jest lepszy, a ktoś gorszy. Warto wytłumaczyć dziecku, że pozwoli to poznać z jakich dziedzin jest dobre, co trzeba powtarzać i na co zwrócić uwagę, aby nauka nie była dla niego karą tylko przyjemnością.

Przygotowanie do pójścia do szkoły

Istotna sprawa to także moment przygotowania dziecka do pójścia do szkoły. Warto, aby dziecko brało udział w tych przygotowaniach. Wspólne urządzanie miejsca do nauki, wybieranie biurka, krzesła, lampki może okazać się pomocne. W dalszej kolejności zakup przyborów szkolnych, na przykład tornistra z ulubionym bohaterem, zeszytów, kredek, farbek, itp., itd. może być świetną zabawą. Dzięki niej dziecko przybliży się do „szkolnych spraw” i będzie bardziej zmotywowane.

Szkoła – porozmawiajmy o niej

Kluczowe znaczenie ma też nasze podejście do tematu szkoły. Porozmawiajmy o niej z dzieckiem. Opowiedzmy o naszych doświadczeniach związanych ze szkołą. Pokażmy dziecku zdjęcia ze szkolnych lat. Oczywiście koncentrujmy się tylko na dobrych wspomnieniach. Przedstawmy szkołę jako świat przyjazny i pomocny. Ułóżmy z dzieckiem harmonogram dnia. Ustalmy, o której będzie wstawać, czy będzie chodzić na świetlicę, czy będzie jeść w szkole obiady, o której godzinie będziemy je odbierać. Pytajmy dziecko jak spędziło dzień w szkole, co działo się na lekcjach, czym zajmowało się podczas przerw. Pytajmy o nowych kolegów i koleżanki, o nauczycieli, o to jakie przedmioty podobają mu się najbardziej. Rozmawiajmy z dzieckiem także o problemach, jeśli jakieś się pojawią i  starajmy się je razem rozwiązać.

Pierwszy dzień w szkole

Postarajmy się umilić dziecku pierwszy dzień w szkole. Przygotujmy razem z dzieckiem tytę pełną smakołyków. Ubierzmy się elegancko, żeby podkreślić doniosłość chwili. Pójdźmy razem z dzieckiem na rozpoczęcie roku szkolnego. Zróbmy sobie pamiątkowe zdjęcie. I na koniec powiedzmy dziecku jak bardzo jesteśmy z niego dumni.