Missing Consumer Key - Check Settings

Palmiarnia Gliwice

Palmiarnia Gliwice
Palmiarnia Gliwice. Czy warto wybrać się tam na wycieczkę z dzieckiem ? Gliwice jako jedno z niewielu miast w Polsce posiada własną palmiarnie.

Palmiarnia Gliwice

Gliwice, jako jedno z niewielu miast, cieszą się posiadaniem na swoim terenie palmiarni. Palmiarnia Gliwice znajduje się na terenie miasta już od lat dwudziestych ubiegłego wieku. Przychodzą tam nie tylko wycieczki szkolne, ale również osoby indywidualne w każdym wieku. Nawet najmłodsi mają tutaj co robić.

Palmiarnia a atrakcje dla dzieci

Nie jest to na pewno typowa atrakcja dla dzieci. Nie można biegać, poruszamy się tu wolno i w miarę cicho. Aby przyjść tu z dziećmi, trzeba najpierw „zbudować fundament” całej wyprawy. Po pierwsze warto powiedzieć, że znajdziemy tu ogromne drzewa, na których rosną banany lub pomarańcze, a których u nas nie ma. Po drugie, wspomnijmy, że w akwariach znajdziemy ryby  z różnych środowisk słodkowodnych oraz żarłoczne piranie. Dodatkowo nad głowami będą śpiewały nam ptaki, a spokojnie przyglądać będą się nam wielkie jaszczurki.  Po przyjściu do domu można dziecku zadać zadanie, aby narysowało rzecz, która mu najbardziej zaimponowała, rozśmieszyła go bądź zasmuciła w palmiarni.

Palmiarnia i wycieczki zorganizowane

Istnieje możliwość wzięcia udziału w programach „ścieżka dydaktyczna” lub „ ścieżka wiedzy o roślinach egzotycznych”, w których to można doświadczyć bezpośredniego kontaktu z przyrodą egzotyczną (palmy, bambusy, sukulenty). Co więcej, w każdym z pawilonów wyodrębnione zostały miejsca, których nie obejmuje zakaz „nie dotykać”. Można tam namacalnie sprawdzić jak gruby pień ma palma  lub przekonać się na ile ostre są niektóre kaktusy. Dla małych dzieci (3-6 lat) poznawanie przez dotyk jest najlepszą metodą  zapamiętywania. Minusem jest to, że aby móc uczestniczyć w „ścieżce dydaktycznej” trzeba zebrać większą grupę osób.

Palmiarnia Gliwice rajem dla botaników

Zarówno botanicy, jak i osoby z różnych względów interesujące się roślinami będą tu miały raj na ziemi.  Znajduję się tu 5 pawilonów:

PAWILON ROŚLIN UŻYTKOWYCH

Panują w nim warunki jakie panują w klimacie subtropikalnym, ponieważ większość roślin znajdujących się w nim pochodzi właśnie z takiej strefy klimatycznej. Są to rośliny użyteczne dla człowieka pod kątem gospodarki. Niemalże każdy gatunek tutaj prezentowany ma swoją własną historię dotyczącą wykorzystania jego właściwości przez ludzi.

PAWILON TROPIKU

Temperatura nie spada tu poniżej 18ᵒC przez cały rok. Rośliny nie przechodzą fazy spoczynku. Jest wilgotno, a ponadto klimat jest zbliżony do naturalnych warunków tych roślin. Tworzą one niejako „piętra”  i jest to cecha charakterystyczna dla lasu deszczowego. Znajdziemy tu także oczko wodne z pływającymi w nim piraniami.

PAWILON HISTORYCZNY

Trzeci z rzędu, a w nim roślinny najstarsze. Niektóre mają nawet po 120 lat i są sporej wielkości. Jednymi z nich są palmy feniksy kanaryjskie, które przybyły do palmiarni w 1924 roku. Znajdują się tu również „strefy relaksu” – ławeczki wkomponowane w zieleń roślin, szum kaskady oraz oczko wodne.

PAWILON SUKULENTÓW

W tym pawilonie od razu poczujemy zmianę klimatu. Jest tu sucho. Wszystkim roślinom to odpowiada, gdyż ich wspólną cechą jest gromadzenie wody na zapas. Najwięcej znajdziemy tu różnego rodzaju kaktusów, jest ich około dwa tysiące sztuk.

PAWILON AKWARYSTYCZNY

Chyba jeden z ciekawszych dla dzieci. Znajdują się tu cztery akwaria z rybami słodkowodnymi z różnych środowisk. Największym z nich jest zbiornik Amazonki – 60 tysięcy litrów. Reszta (Tanganika, rzeki polskie, rzeki Azji) waha się od 11-13 tysięcy litrów.

 

Podsumowując, jest to miejsce, w którym można spokojnie spędzić czas. Są strefy stworzone typowo do relaksu. Blisko palmiarni znajduje się park, w którym można pospacerować, w razie gdyby w samym obiekcie było nam za ciepło. Nie ma parkingu, a dojazd jest od ulicy Fredry. Więcej można poczytać tutaj