Missing Consumer Key - Check Settings

Pięć języków miłości

jeżyki miłości

Czy ciągle nie wiesz dlaczego nie dogadujesz się ze swoją rodziną? Wydaje Ci się, że robisz wszystko dobrze a mimo to ciągle jest źle? Okazuje się, że istnieje koncepcja, która jest swoistą mapą uczuć. Dzięki poznaniu i zrozumieniu pięciu języków miłości można całkiem inaczej spojrzeć na bliskie nam osoby, a stosując się do rad zbudować z nimi silne relacje.

 

„Pięć języków miłości”

Za sformułowanie pięciu języków miłości odpowiedzialny jest Gary Chapman, psychoterapeuta cieszący się nienaganną opinią swoich pacjentów. Jego wieloletnia praktyka pozwoliła mu stwierdzić, iż każdy człowiek posługuje się różnymi językami miłości przez co często nie możemy się w rodzinie dogadać.

Języki miłości można porównać do języków obcych. Jeżeli sam mówisz tylko po polsku to nie zrozumiesz niemieckiego czy angielskiego. Trzeba się tego po prostu nauczyć i na to wyczulić. U każdego z nas dominują dwa języki miłości. Książka „5 języków miłości” Gary’ego Chapmana w cudowny sposób ukazuje jak różni jesteśmy. Przeznaczona jest dla każdego kto chce popracować nad sobą oraz kto chce zbudować prawdziwe więzi z bliskimi osobami.

 

Czym jest pięć języków miłości?

Wartościowy czas – tym językiem posługują się osoby, dla których ważne jest przebywanie z nimi. Spędzanie czasu powinno być aktywne np. spacery i długie rozmowy. Wtedy najbardziej czują się kochane, jest to dla nich najlepsza forma wyrażania miłości. Będą oczekiwały tego od swoich partnerów. Nie  zaspokoimy ich pragnienia miłości siedząc na dwóch krańcach pokoju klikając w telefonie.

Miłe słowa – osoby posługujące się tym językiem miłości będą nastawione na wiele komplementów. Po wspólnie spędzonym czasie będą oczekiwały m.in. takich słów jak: „świetnie, że mnie tu zabrałeś”, „zawsze wiesz co mi kupić”, „świetnie gotujesz”, „spędziłam z Tobą wspaniały czas”. Nie chodzi tylko o pochwały, bo w to wliczają się również słodkie przezwiska i wyrazy miłości.

Prezenty – mimo iż brzmi to strasznie banalnie jest to równie ważny język jak pozostałe. Nie chodzi o drogie prezenty. Osoby, które posługują się tym językiem będą cieszyły się, że w sklepie kupi jej się ulubioną czekoladkę lub napój. Mogą być w siódmym niebie jeśli od partnera dostaną liścik z wyrazami miłości. Znajdziemy go po kilkudziesięciu latach w starym albumie. Takie osoby będą zawsze pamiętały o przyniesieniu choćby drobnego prezentu dla dziecka. Warto się im odwdzięczyć, nawet jeśli uważasz, że przyniesienie ciężkich zakupów jest już wystarczającym wyrazem miłości.

Dotyk – osoba, której dominującym językiem miłości jest dotyk będzie chciała ciągle trzymać się za ręce, przytulać się i dawać buziaki. Dziecko z takim językiem miłości będzie wisiało przy mamy nodze lub na szyi. Niemowlaka uwielbiającego dotyk najlepiej będzie nosić w chuście gdyż odłożenie go będzie niemal niemożliwe.

Przysługi – osoby wyrażające miłość w tym języku będą uważały, że pozmywanie naczyń lub wyniesienie śmieci w zupełności wystarczą aby pokazać drugiej osobie, że się ją kocha. Na tym tle może pojawić się wiele konfliktów, ponieważ mąż wracający z pracy być może nie będzie miał siły wynieść śmieci, a żona może to uznać za zamach na ich miłość.