Missing Consumer Key - Check Settings

Pomoce Montessori – jakie wybrać?

pomoce montessori
Metoda Montessori to unikalna metoda edukacyjna, która stawia nacisk na samodzielną naukę dziecka. Tak wyjątkowa metoda wymaga równie wyjątkowych narzędzi. Pomoce dla metody Montessori mają za zadanie wspierać rozwój dziecka tak, aby wykorzystywało maksimum swoich możliwości.

Metoda Montessori – nauka poprzez zabawę

W metodzie Montessori chodzi o samodzielną naukę dziecka w odpowiednim dla niego tempie. Ma to sprawić, że dziecko wykorzysta maksimum swoich możliwości. Nie będzie ograniczane przez powszechne w tradycyjnej metodzie edukacji myślenie, że tylko dorosły wie co jest dla dziecka najlepsze.
Dziecko uczy się we własnym tempie w odpowiednio przygotowanym otoczeniu. Bardzo ważne są również pomoce i zabawki, które będziemy wykorzystywać w metodzie Montessori. Mają one za zadanie wspierać rozwój dziecka w sposób naturalny i bezstresowy.
Wykorzystanie pomocy i zabawek w edukacji metodą Montessori sprawa , że dzieci montessoriańskie stają się żądne wiedzy. Dzięki temu w późniejszym etapach edukacji będą zdobywać lepsze wyniki w nauce.

Pomoce Montessori i ich cechy

Odpowiednio dobrane pomoce mogą przyspieszyć rozwój dziecka, ułatwić mu edukację, rozwijać motorykę, wyobraźnię i kreatywne myślenie. W metodzie Montessori nie ma więc miejsca na plastikową tandetę czy nienaturalność.
Pomoce Montessori mają być wykonane z wysokiej jakości naturalnych materiałów. Muszą być przemyślane i odwzorowujące rzeczywistość. Stanowią przeciwieństwo dla tęczowego plastiku, który zalewa sklepy.
Pomoce Montessori mają wpływać na wszystkie zmysły dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Przy tym mają wzmacniać jego naturalne predyspozycje, co pozwala na łatwiejsze rozwijanie jego umiejętności. W metodzie Montessori ważne jest, aby nauka była również zabawą.
Pomoce Montessori zachęcają do nauki czytania, liczenia i innych umiejętności niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dzięki formie zabawek wykorzystują wrodzoną ciekawość dziecka i w ten sposób przyspieszają proces nauki. Co więcej, pomoce Montessori ułatwiają naukę codziennych czynności. W naturalny sposób dziecko nabywa takie umiejętności jak wiązanie sznurowadeł czy sprzątanie. O metodzie Montessori warto również pamiętać urządzając pokój dziecka. Dobrym pomysłem będzie zatem zakup odpowiednich dziecięcych mebli Montessori w sklepie oferującym meble dla dzieci.

Pomoce Montessori, czyli świat w miniaturze

W metodzie Montessori nie ma miejsca na sztuczne kolorowe przedmioty. Ta metoda pokazuje dziecku świat taki, jakim jest. W związku z tym wiele pomocy Montessori jest po prostu odwzorowaniem świata rzeczywistego. Przykładowo, jeśli chcemy zachęcić dziecko do jakiejś czynności, np. sprzątania czy majsterkowania, wtedy kupujemy mu dokładnie taki zestaw zabawek – miniaturową miotłę czy drewniane śrubokręty i młotki na wzór tych używanych przez dorosłych.
Rynek zabawek tego typu naprawdę pęka w szwach. Zestawy z guzikami, zestawy do wyszywania, zestawy dla małych malarzy czy budowniczych. Nauka ma być oczywiście zabawą.
Najważniejsze jest, aby nie tylko słuchać potrzeb malucha, ale dawać mu również przestrzeń do samodzielnej nauki. Czyli również do popełniania błędów czy zmiany zdania. Nie denerwujmy się na dziecko, gdy jednego dnia będzie chciało majsterkować jak tata, a drugiego stwierdzi, że jednak woli robić biżuterię.

pomoce montessori narzędzia