Missing Consumer Key - Check Settings

Rola dziadków w życiu dziecka

jeżyki miłości
Kiedy myślimy o babci i dziadku przed oczami stają nam rozczulające obrazy. Babcia tuląca wnuki, śpiewająca im kołysanki, taka, która zaparzy pyszną herbatę i upiecze pierniki na święta. Z kolei dziadek weźmie na kolana i będzie opowiadał ciekawe historie. Ale czy tak to dziś wygląda? Czy właśnie taka jest rola dziadków w życiu dziecka? Niekoniecznie.

Nowocześni dziadkowie

Dziadkowie dzisiejszych czasów często odbiegają od tego schematu. Dzieje się tak często dlatego, że nie są w stanie w pełni zaangażować się w „bycie” dziadkami, ponieważ w dalszym ciągu pracują. Wolny czas poświęcają też często swoim pasjom, podróżom, znajomym. Niekonieczne chcą zajmować się wnukami. Dochodzi czasem do sytuacji, gdy z wnukami widzą się „od święta” i słabo je znają – stąd np. często nietrafione prezenty. Pojawia się konflikt między rodzicami dziecka a dziadkami o brak zainteresowania wnukiem. Więzi rozluźniają się, brak zainteresowania prowadzi do zaprzestania kontaktów. Czy roli „kochanej babci” i „babci nowoczesnej” nie da się pogodzić? Warto zastanowić się nad tym jak ważna jest rola dziadków w życiu dziecka.

Rola dziadków w życiu dziecka – dziadkowie jako ogniwo

Rola dziadków  w życiu dziecka jest niesłychanie ważna. I nie chodzi o to, żeby dziadkowie dziecko wychowywali czy też byli jego opiekunami. To nie mają być „dziadkowie na etacie”. Powinni natomiast towarzyszyć wychowaniu dziecka i podtrzymywać wzajemne relacje, być ogniwem spajającym rodzinę.

Rola dziadków w życiu dziecka – rozpieszczanie i wyrozumiałość

Nie od dziś wiadomo, że to właśnie dziadkowie wnuki rozpieszczają. I pozwólmy im na to, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Bo przecież „rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania” – to powszechnie krążąca opinia. I nie da się ukryć, że jest w niej ziarno prawdy. Dziadkowie pozwalają na więcej i nie gniewają się za rozlany sok, poplamione ubranie czy rozsypany cukier.

Po drugie dziadkowie są bardziej cierpliwi niż rodzice. Nauczeni własnym doświadczeniem potrafią wnukom niejedno wytłumaczyć i są w stanie robić to do skutku. Nie są zmęczeni tak bardzo jak rodzice i mogą bawić się z wnukami, grać z nimi w gry, śpiewać, rysować, miło spędzać czas.

Rola dziadków w życiu dziecka – pocieszenie i tradycja

I co również bardzo ważne – pocieszą w chwilach smutku, sprawią, że szybciej minie złość, zawsze doradzą. Mogą być powiernikami dziecięcych problemów i tajemnic. Dziadkowie są też skarbnicą rodzinnych historii i tradycji, o których mogą wnukom opowiadać, przekazując je tym samym „młodemu” pokoleniu.

 

rola dziadkow babcia

Jak zatem znaleźć złoty środek? Z pomocą mogą przyjść nowoczesne technologie. Nauczmy naszych rodziców, a dziadków naszego dziecka robić użytek ze smartfona, laptopa czy tabletu. Podstawą dobrych relacji jest kontakt z drugim człowiekiem. Możemy do siebie dzwonić, przesyłać sobie zdjęcie i filmiki, tworzyć wideorozmowy. Starsze dzieci mogą to robić same i chwalić się dziadkom swoimi postępami w nauce czy sposobami na spędzanie wolnego czasu albo po prostu opowiadając jak minął dzień. Dziadkowie, którzy będą w życiu dziecka uczestniczyć z pewnością lepiej będą spełniać swoją rolę. Dziecko z kolei będzie dowartościowane mając ich wsparcie i zainteresowanie.