Missing Consumer Key - Check Settings

Samodzielna zabawa – jak zachęcić do niej dziecko?

samodzielna zabawa
W ostatnim roku wielu z nas musiało przejść na pracę zdalną. Brak kontaktu z szefem i współpracownikami może odbijać się na nas negatywnie. Takiego trybu pracy nie ułatwia również fakt, że nasze dzieci spędzają obecnie więcej czasu w domu. Jak sobie poradzić, gdy w pracy gonią nas terminy, a jednocześnie nasze dzieci domagają się uwagi?

Kreatywne zajęcia

Po całym dniu nauki przy komputerze nie chcemy, by nasze dzieci spędziły kolejne godziny przed ekranem. Jak jednak sprawić, by zajęły się sobą, gdy my musimy pracować, gotować lub sprzątać? Samodzielna zabawa – zachęćmy do niej dziecko. Zajęcia kreatywne świetnie się sprawdzą w takim przypadku. Wymagają one od dziecka większego zainteresowania i skupienia niż zabawa autkami czy lalkami. Dzięki temu jest spora szansa, że nasze dziecko wciągnie się w zabawę i zapomni o tym, że rodzica nie ma obok.

Zabawy kreatywne wspierają prawidłowy rozwój dziecka. My zyskujemy czas, a nasze dziecko pobudza swoją wyobraźnię, rozwija integrację sensoryczną i staje się bardziej samodzielne. Można powiedzieć, że jest to sytuacja zwycięska dla obu stron.

Samodzielna zabawa – zabawki ze śmieci

Zabawy dla dzieci w domu nie muszą bazować na drogich, firmowych zabawkach. Warto podążać za modą na styl życia zero-waste i wykorzystywać przedmioty, które normalnie wylądowałyby w śmietniku.

Tworzenie zabawek ze śmieci to nic innego jak wykorzystywanie niepotrzebnych nam już rzeczy. Mowa tu o starych kartonach, folii, słoikach itd. Nic nas nie kosztują i nikt nie będzie płakał, gdy się zniszczą. Będą za to świetną bazą do kreatywnego spędzania czasu. Dzieci mogą z takich niepotrzebnych rzeczy zbudować teatrzyk, akwarium, rakietę. Zabawy kreatywne sprawdzą się zarówno w przypadku jedynaków, jak i rodzeństwa.

 Gazetki tematyczne oraz kolorowanki

Jeśli nasze dzieci są jeszcze za małe na samodzielne czytanie, możemy zaproponować im gazetki i kolorowanki. Kosztują one grosze, a zajmą nasze dzieci na kilka godzin.

W gazetkach tematycznych możemy znaleźć gadżety, naklejki, komiksy, kolorowanki, zadania. Mniej tekstu sprawia, że gazetki są przystępniejsze dla dzieci, które nie przepadają za czytaniem. Nadają się również dla dzieci nieumiejących jeszcze czytać, ponieważ zawierają dużą ilość ilustracji.

samodzielna zabawa kolorowankaKolorowanki są również tanie i ogólnodostępne. Zaletami kolorowanek jest to, że poprawiają zdolności motoryczne, stymulują wyobraźnię i kreatywność. Co ciekawe, kolorowanki są świetnym wstępem do nauki pisania oraz uczą cierpliwości i skupienia uwagi. Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak takie z pozoru nieistotne zajęcia mogą rozwijać nasze dziecko.

Jak zachęcić dziecko do zabawy samemu?

  1. Chwalmy dziecko, gdy bawi się samo.
  2. Stopniowo wydłużajmy czas samodzielnej zabawy dziecka.
  3. Nie denerwujmy się na bałagan.
  4. Rozmawiajmy. Niechęć do zabaw bez rodzica może wynikać z lęków dziecka przed samotnością.
  5. Zmieniajmy zabawki. Zabawka „ukryta” na kilka dni będzie cieszyła tak samo jak nowa.
  6. Nie narzucajmy dziecku sposobu zabawy. Niech bawi się na swój sposób, o ile nie zagraża to bezpieczeństwu czy zdrowiu.