Prawidłowy dobór smoczka dla noworodka to nie lada wyzwanie! Bardzo ważne jest to, aby był on ergonomiczny i bezpieczny dla maluszka.
Jak wybrać dobry smoczek dla noworodka? 6 cech, które musi posiadać!
Niewłaściwie dobrany model może stanowić przyczynę rozwoju wady zgryzu. Na szczęście w dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele godnych uwagi produktów. Warto pamiętać, że nie każdy egzemplarz zostanie zaakceptowany przez szkraba! Każde dziecko ma zupełnie inne potrzeby, więc nie można wykluczyć konieczności zakupu kilku różnych smoczków.
1. Antyalergiczny
Bardzo ważne jest to, aby smoczek dla noworodka był wykonany z certyfikowanych materiałów. Należy więc zapoznać się z oznaczeniami, które znajdują się na opakowaniu produktu. To właśnie one stanowią potwierdzenie tego, że produkt spełnia restrykcyjne normy oraz standardy.
Do produkcji artykułów dla najmłodszych powinny być wykorzystywane wyłącznie antyalergiczne tworzywa, czyli takie, które nie wywołują niepożądanych reakcji organizmu. Należy odpuścić akcesoria dla maluszków, które pochodzą z niesprawdzonych stron (np. chińskich portali sprzedażowych).
2. Łatwy w czyszczeniu
Utrzymanie wysokiego poziomu higieny to absolutna podstawa. Właśnie dlatego czyszczenie smoczka nie powinno generować nadmiaru obowiązków. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę wydaje się być model kauczukowy (lateksowy).
Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie posiada on łączeń, które stanowią miejsce zbierania się nieczystości. Kolejną zaletą jest fakt, że nie przyciąga on kurzu, tak jak inne materiały. Nie można nie wspomnieć o właściwościach antyalergicznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapoznaj się z recenzją popularnych smoczków Bibs, opublikowaną na blogu Zabawka i Wyprawka. Producent ten słynie ze stosowania naturalnego kauczuku w swoich produktach.
3. Anatomiczny kształt
Ważne, aby smoczek dla maluszka posiadał anatomiczny kształt. Powinien on być maksymalnie zbliżony do kobiecej brodawki. Dzięki temu malec będzie czuł się spokojnie i bezpiecznie. Plusem jest również fakt, że większość szkrabów z łatwością uczy się prawidłowego chwytu, co wpływa na stan zgryzu i minimalizuj ryzyko rozwoju wad.
Smoczki anatomiczne nazywane są także ortodontycznymi. Wyróżniają się spłaszczoną górą (od strony podniebienia) oraz wypukłym dołem. Istotne jest więc to, aby przez przypadek nie padać dziecku smoka „do góry nogami”.
4. Optymalna twardość
Smoczek dla noworodka nie może być zbyt twardy. Właśnie dlatego złym wyborem jest model silikonowy, którego ssanie wymaga większej siły. Jest on dedykowany przede wszystkim niemowlakom. Najrozsądniejszym wyborem jest smoczek kauczukowy, który jest relatywnie miękki. Warto jednak liczyć się z tym, że cechuje się on niższą wytrzymałością. Zwiększa to ryzyko wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. Konieczna jest częstsza wymiana smoczka na nowy egzemplarz. Należy zrobić to natychmiast po zauważeniu pierwszych mankamentów.
5. Właściwy rozmiar
Często można spotkać się ze zdjęciami dzieci, których twarz w połowie zasłania smoczek. Nie jest to dobre dla zdrowia! Należy wybrać właściwy rozmiar – nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki będzie odpowiedni, ponieważ każdy smyk jest inny. Priorytetem jest to, by smoczek nie utrudniał swobodnego oddychania. Tarcza nie powinna zbyt mocno przylegać do buzi. Ponadto, musi ona posiadać otwory wentylacyjne.
6. Bez łańcuszka
Łańcuszki i sznureczki wydają się być sporym udogodnieniem. Zmniejszają one ryzyko zgubienia smoczka lub upuszczenia go na ziemię. Nie są one jednak bezpieczne dla maluszka, który może niefortunnie zaplątać się w sznurek. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli smyk zasypia z włożonym smoczkiem, a rodzic nie wyciąga mu go z buzi.