Missing Consumer Key - Check Settings

Wielkanoc w rodzinie

święta wielkanocne
Wielkanoc jest zwycięstwem życia nad śmiercią i mimo różnych wrażeń, jest świętem radosnym. W tym czasie wspominamy śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Wielki Post oraz Wielki Tydzień przygotowują nas na ten czas. Możemy go przeżyć w piękny sposób w naszych małych rodzinach.

Wielki Post – przygotowanie do Wielkanocy

Środa Popielcowa wprowadza nas w czas Wielkiego Postu, który trwa przez czterdzieści dni aż do Wielkanocy. W tym czasie w Kościele organizowane są co niedziela Gorzkie Żale oraz Droga Krzyżowa w piątki. Możemy zaproponować dzieciom wspólne robienie prac plastycznych przedstawiających poszczególne etapy Drogi Krzyżowej. Po skończonej pracy możemy odprawić nabożeństwo drogi krzyżowej i omówić dokładniej każdą ze stacji. Innym ważnym punktem w Wielkim Poście będzie Niedziela Palmowa upamiętniająca wjazd Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy. W tym dniu przychodzimy do kościoła z palemkami. Mogą one być wykonane z bukszpanu i bazich kotków z dodatkiem bibuły, w zależności od upodobań. W wielu kościołach organizowana jest uroczysta procesja na którą warto się wybrać z dziećmi.

Triduum Paschalne

Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Dzień ten upamiętnia ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i eucharystii. Warto zauważyć, że w tym dniu liturgię rozpoczynamy znakiem krzyża, a błogosławieństwo otrzymujemy dopiero na zakończenie czuwania paschalnego. Jeżeli nie wybieracie się w  Wielki Czwartek do kościoła na liturgię to na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy warto zgromadzić członków rodziny na uroczystą kolację, którą zakończycie wspólną modlitwą.

Wielki Piątek upamiętnia Mękę Pańską, zaprasza nas do kontemplacji i wyciszenia. W tym dniu możemy położyć na stole fioletowy obrus, na którym położymy krzyż i zapalimy świece, możemy się przy nim zgromadzić na krótkie nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jeżeli wybieracie się w tym dniu do kościoła warto dzieciom wyjaśnić znaki, które będą towarzyszyły liturgii: odsłonięcie krzyża, śpiewany opis Męki Pańskiej oraz przeniesienie Pana Jezusa do grobu.

Wielka Sobota jest niewątpliwie radosnym dniem dla dzieci. Malowanie pisanek i przygotowywanie koszyczków do święcenia może sprzyjać wspólnej rozmowie i wytłumaczeniu dzieciom symboliki święconych pokarmów (jajko – symbol nowego życia; wędliny – przypominają Baranka; chrzan – gorycz Męki Pańskiej ; sól- chroni od zepsucia, nadaje smak, Pan Jezus mówił do uczniów: „Jesteście solą ziemi”). Dobrym pomysłem jest również udekorowanie domu kwiatami, barankiem z chorągwią czy ustawienie w centralnym miejscu grobu Pańskiego. Wszystkie te rzeczy sprzyjają dobrej atmosferze i wskazują na istotę świąt, czyli zwycięstwo życia nad śmiercią. W kościele w Wielką Sobotę uwagę zwracamy na: liturgię słowa, światła oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Z dziećmi możemy porozmawiać  o istocie tego sakramentu i pokazać zdjęcia, szatkę czy zapalić świecę z ich własnego chrztu.

WIELKANOC

Wielkanoc to przede wszystkim czas wesela i radości. Święte Triduum Paschalne prowadzi nas do niedzielnego poranka i świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Chrześcijanie pozdrawiają się w tym dniu słowami: „ Chrystus Zmartwychwstał!”, a w odpowiedzi mówią: „Prawdziwie Zmartwychwstał!”. Uroczyste śniadanie wielkanocne ma charakter wyjątkowy, ponieważ spędzamy je zazwyczaj w szerszym gronie rodzinnym. Po wspólnym ucztowaniu można pośpiewać świąteczne piosenki w wykonaniu Arki Noego. A u niektórych na dobre zadomowił się zwyczaj szukania czekoladowych jaj w ogródkach.

Poniedziałek Wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny jest z pewnością dla wielu rodzin tradycyjnym dniem odwiedzin. To również Śmigus-dyngus. Dawniej, zwłaszcza na wsiach zabawa w polewanie się wodą przybierała formę istnego szaleństwa. Polewano się całymi wiadrami, a oblanie młodej dziewczyny miało charakter matrymonialny. W ten dzień można iść również na długi spacer, na pamiątkę uczniów idących do Emaus.

wielkanoc