Missing Consumer Key - Check Settings

YouTube – dobry czy zły?

youtube
Dawniej by obejrzeć film lub bajkę trzeba było pójść do kina lub wypożyczyć kasetę video. Dzisiaj wystarczy mieć dostęp do Internetu. YouTube jest niewątpliwie najpopularniejszym serwisem wideo, w dodatku darmowym. Skąd się wziął fenomen YouTube’a i dlaczego youtuberzy są większym wzorem dla naszych dzieci niż my sami?

Czym jest YouTube?

YouTube jest platformą, na której każdy może oglądać wideo wcześniej na niej zamieszczone. Platforma jest darmowa, dopiero od niedawna istnieje możliwość wykupienia wersji premium, która poprawia jakość filmów i posiada dodatkowe funkcje typu: odtwarzanie w tle (można słuchać muzyki i przeglądać strony internetowe jednocześnie) oraz wyłączenie reklam. Wraz z rosnącą popularnością YouTuba pojawili się youtuberzy, czyli osoby regularnie nagrywające różnego rodzaju treści. Nieograniczona możliwość dodawania wideo sprawia, że każdy może wrzucić coś swojego i stworzyć swój kanał.

Fenomen Youtube’a

Od kilku lat obserwujemy rosnącą liczbę osób oglądających filmiki na Youtube’ie oraz youtuberów, którzy je wrzucają. Okazuje się, że dzieje się tak przez nadmierną ilość bodźców. Bombardowani ze wszech stron licznymi migoczącymi reklamami, muzyką, nie potrafimy się skupić aby przeczytać w całości artykuł. Wszystkiego musimy dowiadywać się szybko, a jeżeli coś nam stanie na drodze rezygnujemy z danej informacji. Czy są jeszcze osoby, które potrafią spokojnie obejrzeć serial na netflixie np. nie przeglądając jednocześnie Facebooka, nie jedząc, nie grając na mini konsoli czy telefonie? Albo czy podczas gotowania potrafimy nie oglądać filmików na Youtube’ie dotyczących gotowania, malowania lub czego dusza zapragnie? Jeśli tak to jesteście w gronie szczęśliwców, ale pędzący czas i możliwość zdobycia wiedzy w łatwy sposób jest bardzo kusząca.

Plusy i Minusy Youtube’a

Youtuberzy to osoby, które wrzucają filmy na Youtube’a. Ci bardziej znani mają już swoje duże grono odbiorców i dzięki temu zarabiają na tym pieniądze. Platforma oferuje zapłatę w zależności od wyświetleń i subskrypcji kanału. Im więcej osób tym więcej pieniędzy. Nic więc dziwnego, że youtuberów jest coraz więcej. Niestety okazuje się, że popularność można uzyskać na zasadzie skandalu lub kontrowersji, dlatego ostatnio stały się modne Pranki, czyli śmieszne i infantylne żarty z kogoś oraz Patostreamy.  Przed tymi ostatnimi trzeba zwłaszcza chronić dzieci, ponieważ promują przemoc, wulgarny język i pijaństwo.

Nie popadajmy jednak w paranoję. Platforma może dostarczać nam również wiele pozytywnej wiedzy na każdy temat. Na przykład na kanale Pomelody możemy uzyskać wartościową muzykę dla dzieci oraz liczne komentarze autorki; Kasia Sawicka pomoże nam zrozumieć siebie i relacje miedzy nami; Ojciec Adam Szustak pomoże nam dobrze przeżyć Wielki Post, a Ulapedantula podpowie jakie triki zastosować w naszym gospodarstwie domowym, by żyło się łatwiej. Są również liczne kanały modowe, filmowe, polityczne, fryzjerskie, kosmetyczne i wiele innych. Jak pokierujemy naszymi gustami zależy wyłącznie od nas.

youtube