Missing Consumer Key - Check Settings

Zabawki Montessori

zabawki montessori
Metoda Montessori to jedna z najbardziej polecanych metod edukacyjnych. Czy można jednak przełożyć ją na wychowanie domowe? Zdania na ten temat są podzielone. Faktem jest jednak, że rynek pęka w szwach od zabawek stworzonych w duchu metody Montessori.

Czym jest metoda Montessori?

Metoda Montessori jest metodą głównie edukacyjną, ale może być stosowana również w warunkach domowych. Opiera się na obserwowaniu dziecka w otoczeniu zawierającym zestaw materiałów, które są mu potrzebne na danym etapie rozwoju. Dziecko angażuje się w naukę samodzielnie, a nauczyciel czy opiekun jest w głównej mierze obserwatorem. Nacisk stawia się na samodzielną naukę tak, aby dziecko mogło rozwijać się w najlepszym dla siebie tempie.
Metoda Montessori stosuje się w placówkach edukacyjnych, szkołach i przedszkolach. Jednak wielu rodziców decyduje się na stosowanie jej w domu. Wtedy z pomocą przychodzą nam zabawki stworzone według wytycznych metody Montessori.

Zabawki Montessori

Zabawki wykorzystywane w metodzie Montessori muszą spełniać kilka warunków. Mianowicie:
– być wysokiej jakości,
– być wykonane starannie, najlepiej z naturalnych materiałów,
– odwzorowywać rzeczywistość.
Odpadają więc oczywiście tęczowe, wielkookie pluszaki. Jeśli zabawka ma przedstawiać zwierzę, to musi ono wyglądać tak jak w rzeczywistości. Krowa ma mieć czarno-białe łaty, a nie różowe. Miś nie może mieć oczu z brokatu. Chodzi o to, by zabawki odzwierciedlały zwierzęta czy przedmioty, które dziecko napotka w życiu.
Unikamy również wszelkich plastikowych, tandetnych zabawek, tych nienaturalnie kolorowych czy mających cechy ludzkie, jeśli ludźmi nie są. Odpadają więc np. uśmiechnięte, plastikowe brokuły. Właściwie jeśli chodzi o materiał zabawek to preferowane jest głównie drewno. Zabawki drewniane będą zdecydowanie przeważać w kategorii zabawek montessoriańskich.
Według Marii Montessori, która jest twórcą metody, zabawki mają uczyć i rozwijać. Granica pomiędzy zabawką, a pomocą dydaktyczną zaciera się. Dzięki temu dziecko uczy się przez zabawę, ma szansę rozwijać się samodzielnie, a do tego robi to chętniej niż dzieci uczące się w tradycyjny sposób.

Puzzle, układanki i klocki

Najlepszymi zabawkami montessoriańskimi są puzzle, klocki i układanki. Najlepiej drewniane, odwzorowujące rzeczywistość, a więc niezbyt sztuczne i w naturalnych kolorach.
Tego typu zabawki mają wiele opcji tematycznych, a więc sprawdzą się na różnych etapach rozwoju. Sprawdzą się również, jeśli zrezygnujemy w którymś momencie z metody Montessori. Mogą służyć również do hybrydowego przeplatania metody Montessori z klasyczną edukacją. Klocki będą rozwijać motorykę dziecka przez układanie z nich wież czy zamków. Jednak równocześnie mogą uczyć kolorów, liczb czy alfabetu. Mogą również zawierać nadruki pojazdów, warzyw czy zwierząt. Tak samo puzzle i inne układanki odzwierciedlające otaczającą malucha rzeczywistość, np. gra Marchewki. Są więc to zabawki, które spełniają w stu procentach wytyczne Marii Montessori.

zabawki montessori warzywa