Missing Consumer Key - Check Settings

Zdolności manualne – jak rozwijać je u dzieci?

zdolności manualne
Rozwijanie zdolności manualnych jest bardzo ważne ze względu na to, jak wielki wpływ mają na każdy aspekt życia człowieka.  Jeśli zaniedbamy ćwiczenie zdolności manualnych u dziecka, to może mieć ono problemy z utrzymaniem przedmiotów, a nawet z nauką w szkole.

Zdolności manualne i ich wpływ na rozwój dziecka

Sprawność manualna świadczy o dobrym rozwoju tzw. małej motoryki. Mała motoryka odpowiada za koordynację, siłę dłoni, a także precyzję z jaką dziecko wykonuje różne czynności. Dlatego zadbajmy o jego zdolności manualne.

Sprawna dłoń to taka, która chwyta przedmioty, umożliwia zapięcie kurtki, chwycenie widelca czy picie z kubka bez rozlewania jego zawartości. Krótko mówiąc, wpływa na stopień w jakim dziecko może zadbać o siebie samo.

W kolejnych latach życia dziecka mała motoryka ma wpływ na zabawy, takie jak układanie z klocków, zabawy z rówieśnikami, aż w końcu na naukę w szkole. Dziecko, u którego będziemy wspierać rozwój zdolności manualnych, będzie umiało szybciej pisać, a także nie będzie miało problemów z takimi zadaniami jak lepienie czy rysowanie. Wpłynie to na jego wyniki w szkole, ale również na samoocenę.

Zabawki rozwijające sprawność manualną

sprawność manualna

Warto skorzystać z ogólnodostępnych zabawek, które wesprą nas w rozwijaniu zdolności manualnych u dzieci. Już dwuletnie, a nawet roczne maluchy chętnie przystąpią do zabaw twórczych, gdy dostaną w swoje rączki ciastolinę czy inną podobną masę plastyczną. Możemy wybierać spośród pojedynczych, kolorowych ciastolin lub całych zestawów tematycznych, takich jak „fryzjer” czy „morskie zwierzęta”.

Warty uwagi jest również piasek kinetyczny, który nie brudzi rąk. Jest świetnym sposobem na to, jak spędzić jesień z dzieckiem w domu i się nie nudzić.

Ciekawą formą zabawy rozwijającej będzie robienie obrazków ze stempli. Dziecko w trakcie używania ich ćwiczy chwyt i precyzję. Stemple są również świetną alternatywą dla mało cierpliwych dzieci, które szybko chciałyby zrobić ładny obrazek.

Starszym dzieciom możemy kupić zestawy do tworzenia własnej biżuterii lub zestawy związane z robótkami ręcznymi, np. przyszywaniem guzików czy nawet wyszywaniem obrazków.

Błędy w rozwijaniu zdolności manualnych

Błędem, który często popełniają rodzice, jest lekceważenie znaczenia zdolności manualnych u dziecka. Ma to miejsce szczególnie często w przypadku chłopców.

Zdolności manualne kojarzą nam się raczej z małymi artystami, a są przecież ważne w prawidłowym rozwoju każdego człowieka. Dodatkowo rodzice częściej kupują zestawy kreatywne dziewczynkom niż chłopcom. Wynika to często z  poglądu, że to dziewczynki powinny ładniej pisać, rysować czy przyszywać guziki.

Nie dzielmy zabawek oraz zabaw na chłopięce i dziewczęce. Pozwólmy, aby dzieci same decydowały czym chcą się bawić i rozwijajmy ich zdolności manualne jednakowo, bez względu na płeć.

Bardzo ważne jest również, aby nie zapominać, że codzienne czynności, takie jak jedzenie czy ubieranie się, rozwijają w sposób naturalny zdolności manualne. Błędem jest całkowite wyręczanie dziecka. Powinniśmy wręcz je zachęcać do zachowywania coraz większej samodzielności. Nie znaczy to, że mamy dziecku nie pomagać wcale, jest jednak takie powiedzenie, że „nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu”.