Missing Consumer Key - Check Settings

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Bałtowski Kompleks Turystyczny to ogromny kompleks o powierzchni ok 100 ha z mnóstwem rodzinnych atrakcji, a jego najpopularniejszym elementem jest JuraPark Bałtów.  Znajduje się w województwie świętokrzyskim. Aby zainteresować turystów odkrytymi na terenie Bałtowa znaleziskami dinozaurów, w 2004 roku powstał pierwszy w Polsce park dinozaurów, który stał się wizytówką regionu. Od tamtej pory wokół JuraParku otwierano kolejne atrakcje: Zwierzyniec Bałtowski, Park Rozrywki, Rollercoaster, Prehistoryczne Oceanarium, Ośrodek Jazdy Konnej, Wioskę Czarownic „Sabatówka”, czy Polskę w Miniaturze.

Bałtowski Kompleks Turystyczny jest miejscem najbardziej zróżnicowanym pod względem atrakcji rodzinnych. Dlatego też cieszy się sporym zainteresowaniem, a na jego terenie powstały nawet domki gościnne.

JuraPark

Bałtowski Kompleks TurystycznyW JuraParku znajduje się ponad 100 modeli idealnie zrekonstruowanych dinozaurów. Wzdłuż ścieżki dydaktycznej można napotkać wiele prehistorycznych stworzeń, a na jej końcu znajduje się Muzeum Dinozaurów uznawane za najlepsze w Polsce. Na precyzyjnie przygotowanej wystawie można podziwiać eksponaty z różnych okresów dziejów Ziemi m.in. skamieniałości i szkielety pochodzące z Bałtowa, a nawet Maroka czy Madagaskaru. Na szczególną uwagę zasługuje również ekspozycja przedstawiająca pościg ichtiozaurów za stadem belemnitów. Bałtowski Kompleks Turystyczny

Dla dzieci, które szczególnie interesują się dinozaurami powstała specjalna strefa Gondwana czyli Kontynent dziecięcej wyobraźni. W tym miejscu dzieci poprzez aktywną zabawę mogą zdobywać i poszerzać wiedzę na temat prac paleontologicznych i życia dinozaurów. W Parku znajdziemy także plac zabaw z Dinopuzzlami, paszczą dinozaura, miejscem w którym dzieci mogą odkrywać szkielety dinozaurów, miejscami do wspinania, zjeżdżalniami i mnóstwem innych atrakcji.

Warto wspomnieć, że JuraPark ze względu na swą działalność został objęty patronatem naukowym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie oraz Uniwersytetu Śląskiego. Jego działalność obejmuje międzynarodową ochronę geodziedzictwa ludzkości pod patronatem UNESCO.

Prehistoryczne Oceanarium

Bałtowski Kompleks TurystycznyTo miejsce, które dzięki najnowszej technologii idealnie obrazuje piękno morskich głębin sprzed milionów lat. Znajdują się tu gatunki żyjące na Ziemi miliony lat temu m.in. mierzący ok 20 metrów długości Megalodon i wiele innych gatunków stworzeń. Wszystkie oddają ich naturalne rozmiary.

Zwierzyniec – Park Safari

Zwierzyniec podzielony jest na dwie części Bałtowski Kompleks Turystyczny: Górny oraz Dolny. Górną część zajmującą obszar ponad 60 ha zwiedza się w dość oryginalny sposób, a mianowicie z pokładu amerykańskiego schoolbusa. Można poczuć się jak na prawdziwym Safari. Wśród wielu gatunków zwierząt  zobaczyć można wielbłądy, strusie, antylopy, żubry, bydło, kozy, jelenie, daniele czy muflony. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Zwierzyniec Dolny czyli mini zoo zwiedza się pieszo i stanowi ciekawą atrakcję dla młodszych dzieci.

Park Miniatur – Polska w Miniaturze

Bałtowski Kompleks TurystycznyPark położony jest na obszarze 1 ha i swoim kształtem przypomina Polskę z zaznaczeniem głównych rzek i jezior. Znajduje się tu 50 miniatur zamków takich jak Książ, Niedzica, Czorsztyn, Wawel, Zamek Królewski w Warszawie, Malbork, Ogrodzieniec, Chęciny, Sandomierz i wiele innych. Zwiedzanie Parku Miniatur odbywa się z przewodnikiem. Przybliża on ciekawe fakty dotyczące polskich zabytków architektury, jak również wydarzeń z kart historii. Spacer w tym miejscu to odkrywcza podróż zapadająca w pamięć, która buduje również świadomość historyczną. W takim miejscu nie jeden przekona się, że Polska to wyjątkowe miejsce, a jej zwiedzanie to także świetna alternatywa na dobrze spędzony czas z rodziną.

Park Rozrywki

Bałtowski Kompleks TurystycznyW Bałtowskim Kompleksie Turystycznym znajdzie się także miejsce na dobrą zabawę. Park Zabaw ukierunkowany jest na rozrywkę dla całej rodziny. Znajdziemy w nim karuzele, rollercoastery, trampoliny, kolejki górskie, gokarty, kino 5D, czy dmuchańce. Jest bardzo dużo atrakcji dla dzieci od 3 i 4 lat np. samolociki, dmuchańce, koło młyńskie, karuzela wiedeńska, kolejka Ciuchcia, czy Mini Bumper Cars. Dla nieco starszych świetną rozrywkę zapewni Bumper Cars, Twister, Hurricane, Statek Piracki czy Rollercoastery. Wszystkie dzieci mogą skorzystać również z otwartego placu zabaw. Źródło

Wioska Czarownic – Sabatówka

Bałtowski Kompleks TurystycznyTo niezwykła wioska, w której spotkać można wiedźmę i czarownicę. W Chacie Tekli można poczęstować się udkiem nietoperza, a w chacie Hogaty zapoznać się z magicznymi ziołami. Czarownica pomoże stworzyć m.in. magiczny eliksir na szczęśliwy dzień. W tej wiosce czekają na odważnych liczne testy sprawnościowe i mnóstwo dobrej zabawy.

Skansen Pszczeli

Kolejną atrakcją Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego jest Skansen Pszczeli. Co roku w Bałtowie odbywa się ogólnoeuropejskie Święto Pszczoły, a głównym punktem rozpoznawczym tego miejsca jest pomnik pszczoły robotnicy. Znajdziemy tu także piękny ogród, różne formy uli i wiele informacji z życia pszczół. Dla miłośników pszczelich wyrobów czeka miodowy sklepik zaopatrzony m.in. w miód pitny „Złocista Bałtownia” oraz miodowe nalewki.

Słowiańska Ścieżka Edukacyjna

Udając się ścieżką edukacyjną, której kierunek wskazują drewniane rzeźby Słowian można poznać w ten sposób kolejnych władców Polski. W sumie znajdziemy 35 postaci. Ścieżka zaczyna się w Skansenie Pszczelim, prowadzi przez Wioskę Czarownic aż do Polski w Miniaturze. Przy każdej rzeźbie znajduje się tablica informacyjna z ciekawostkami.

Kraina Koni

Bałtowski Kompleks TurystycznyWśród Bałtowskich wzgórz położony jest Ośrodek Jazdy Konnej „Kraina Koni”. W jego sąsiedztwie znajduje się stacja narciarka „Szwajcaria Bałtowska”. Oprócz zwiedzania stadniny Ośrodek oferuje oprowadzenie, spacer, naukę jazdy konnej, przejażdżki brydżką, a także obozy jeździeckie w malowniczej scenerii. Taka nauka jazdy konnej połączona jest z wieloma atrakcjami Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, a program dostosowany jest do różnych grup wiekowych.

Pozostałe atrakcje

Bałtowski Kompleks TurystycznyNa trasie Bałtów – Zemborzyn organizowane są kilkuodcinkowe spływy kajakowe rzeką Kamienną i fragmentem przełomu Wisły. Okolice Bałtowa przecina także Krzemienny Szlak ścieżek rowerowych, które prowadzą przez najciekawsze miejsca w regionie. Dla miłośników wspinaczek doskonałą atrakcją jest Rejon Wspinaczkowy Przełomów Kamiennej, który tworzy kilka skałek do użytku wspinaczkowego. Projekt Bałtów Aktywnie przewiduje stworzenie dodatkowej sztucznej ścianki wspinaczkowej. Ciekawą alternatywą po aktywnie spędzonym dniu w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym może być także wizyta w Bohdi Studio Masażu. Jego oferta skierowana jest także do dzieci. Najlepszym przykładem może być masaż pod nazwą „Czekoladowa Frajda” lub „Przygoda na boso”. Atrakcji w regionie jest sporo, wiec jeśli ktoś planuje dłuższy pobyt warto zajrzeć także w ofertę gastronomiczą i  noclegową.

Źródło

Leave a comment