Missing Consumer Key - Check Settings

Bezpieczeństwo dzieci w internecie

W związku z ostatnimi obostrzeniami nasze dzieci spędzają więcej czasu w domu. Ograniczenie zabaw na dworze, a także nauczanie zdalne powodują, że nasze pociechy spędzają również więcej czasu w internecie. Obowiązkiem rodziców i opiekunów jest dopilnowanie ich bezpieczeństwa w sieci.

Zagrożenia dla dzieci w internecie

Internet sprawił, że dostępność do wiedzy i informacji jest na wyciągnięcie ręki. Jednak jak każde medium, internet niesie za sobą również zagrożenia.

Bardzo ważne jest zabezpieczenie komputera odpowiednimi programami antywirusowymi. Dzięki temu zmniejszymy zagrożenie ataku hakerów na nasz sprzęt i dane. Niestety dzieci nie zwracają uwagi na to, czy strony na jakie wchodzą są zabezpieczone. Dobry program antywirusowy nie musi być drogi, a jest podstawą do zachowania bezpieczeństwa w sieci.

Równie wielkim zagrożeniem w sieci są ludzie. W internecie łatwo jest udawać kogoś innego. Nasze dziecko może trafić na osoby, które będą próbowały się z nim „zaprzyjaźnić” udając np. jego rówieśnika. Takie osoby mogą chcieć wyłudzić od dziecka różne informacje albo nakłaniać je do spotkania w „realu”. Internet jest niestety rajem dla przestępców, takich jak złodzieje czy pedofile.

Warto również uważać na jakiego rodzaju strony wchodzi i co ogląda nasze dziecko. Wiele ze stron internetowych może zawierać brutalne treści mimo tego, iż nie będą oznaczone jako te dla dorosłych. Jednak nie wszystkie zagrożenia są takie oczywiste. Materiały, z którymi spotyka się nasze dziecko w sieci, mogą po prostu promować negatywne wzorce. Internet jest przesycony kultem pieniądza i materializmem.

Kontrola czasu spędzanego przez pociechy w internecie

Zagrożeniem dla dzieci jest również uzależnienie od komputera i internetu. Powinniśmy ustalać z dzieckiem ile czasu może spędzać w internecie. Niektórzy rodzice pozwalają np. na pół godziny dziennie, inni pozwalają swoim dzieciom na korzystanie z internetu tylko w weekend. Możemy do tego używać programów, które będą wysyłać powiadomienia o upływie czasu lub zwykłych budzików.

Jednak powinniśmy się zastanowić, dlaczego dzieci tyle czasu spędzają w internecie? Może z braku alternatyw na zabawę? Dopilnujmy, aby dziecko miało dostęp do innych form rozrywki, np. gier bez prądu czy książek. Sami również dajmy dzieciom dobry przykład. Niech widzą, że my również nie spędzamy wolnego czasu głównie w internecie. Zawsze należy pamiętać, że dziecko naśladuje zachowania dorosłych.

Jak uchronić dzieci przed zagrożeniami w internecie

Podstawą jest oczywiście rozmowa. Należy dziecku przedstawić wszelkie informacje związane z zagrożeniami czyhającymi na nie w internecie. Dziecko powinno być świadome tego czym są wirusy, hakerzy, ale również powinno wiedzieć, że w sieci bardzo łatwo jest podszywać się pod inną osobę. Wytłumaczmy na przykładach co może się stać, jeśli nie będą ostrożne podczas przeglądania stron internetowych.

dzieci w internecie