Missing Consumer Key - Check Settings

Centrum Bajki w Pacanowie

Centrum Bajki w Pacanowie

W województwie świętokrzyskim w miejscowości Pacanów znajduje się dziecięce centrum kultury pod nazwą Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Na terenie nowoczesnego kompleksu można odwiedzić Muzeum Postaci Bajkowych, Bibliotekę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, kino „Szkatułka”, salę teatralną, sale warsztatowe, księgarnię, ogród edukacyjny oraz amfiteatr. Odkąd powstało Centrum Bajki, corocznie organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej, na który tak chętnie zjeżdżają się turyści z całej Polski.

Historia

Centrum Bajki w PacanowiePacanów zyskał rozgłos dzięki znanej dzieciom bajce o przygodach Koziołka Matołka. W roku 2003 stał się Europejską Stolicą Bajek, a dwa lata później powstała instytucja Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. To tu organizowane są liczne spotkania Mistrzów Teatru, Mistrzów Muzyki, ogólnopolskie konkursy Przygody Koziołka Matołka, a także Konkurs Fotograficzny „Wszystkie Dzieci Świata”. W celu wypromowania Pacanowa w 2009 roku zapoczątkowano cykl imprez i wydarzeń takich jak ogólnopolski konkurs „Podróże Koziołka Matołka”, Zjazd Postaci Bajkowych, Dziecięce Spotkania z Komiksem, Festiwal Kultury Dziecięcej, Targi Edukacyjne, a także konkursy: „Moja ulubiona postać bajkowa”. W 2017 roku powstała nowa atrakcja: interaktywna wystawa nawiązująca do skandynawskich tradycji bajarskich tzw. Kraina Soria Moria. Od 2021 roku funkcjonuje także Park Edukacyjny „Akademia Bajki” promujący polską bajkę. Obecnie Centrum Bajki w Pacanowie to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie świętokrzyskim.

Atrakcje

Wizyta w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie jest dla rodziców podróżą do czasów dzieciństwa, a dla dzieci do magicznego świata baśni i bajek. I chociaż Koziołek Matołek jest patronem tego niezwykłego miejsca, spotkamy tu wielu innych znanych bajkowych bahaterów.

Ekspozycja „Bajkowy Świat”

Centrum Bajki w PacanowieTo połączenie nowoczesnej multimedialnej wystawy z tradycyjnymi muzealnymi eksponatami. Podążamy przez wiele baśniowych krain w towarzystwie przewodników takich jak np. Czerwony Kapturek, czy Królewna Śnieżka. Ekspozycje nie tylko bawią, porywają do świata wyobraźni, ale także uczą. Niosą ze sobą przekaz czym jest dobro, czym zło, które z nich zwycięża. Wystawa dostępna jest dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Park Edukacyjny „Akademia Bajki”

Centrum Bajki w PacanowieTa strefa podzielona jest na dwie części. Jedna z nich to ogólnodostępny zielony skwer, skatepark oraz Bistro u Koziołka. Druga część to cztery ogrody edukacyjne, a wstęp do nich jest odpłatny. Znajdziemy tu Ogród Komiksu z labiryntem, fabryką piasku, czy kreatywnymi urządzeniami do zabaw logicznych. Natkniemy się tu również na niezwykły Wannolot, czyli pojazd z komiksu „Tytus Romek i A’Tomek”. W Ogrodzie Legend dzieci mogą skorzystać z  dwupoziomowego placu zabaw „Bajkowe Wydmy”, Parku Linowego oraz Groty Solnej. Kolejnym Ogrodem jest Ogród Powieści oraz Ogród Bajek i Baśni. W każdym z nich czeka wiele atrakcji i wyzwań. Znajdziemy w nich też stacje multimedialne o różnych treściach edukacyjnych.

Kraina Soria Moria

To strefa łącząca świat baśni, legend i podań krajów skandynawskich, dysponująca najnowocześniejszą technologią. Dostępna jest dla dzieci powyżej 7 roku życia. Zwiedzający biorą udział w grze związanej z kulturą nordycką i krainą szczęścia. Dzięki niej poznają mądre skandynawskie opowieści, a przy tym uczą się pracy zespołowej.

Teatr

Centrum Bajki w PacanowieTo miejsce dla dzieci w każdym wieku. W małej sali na deskach teatru lalek animatorzy prezentują znane i lubiane baśnie. Po 30-minutowym spektaklu dzieci biorą udział w krótkiej prelekcji o teatrze lalkowym. Można pooglądać kukiełki, pacynki, czy marionetki.

Magiczna Biblioteka i Księgarnia

To miejsce pełne literackich nowości, utworów bajkowych, czy książek stanowiących repliki starych wydań literatury światowej. Oczywiście nie może zabraknąć pozycji takich jak Przygody Koziołka Matołka, Reksio, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Wróbelek Elemelek, Słoń Trąbalski, czy Konik Garbusek. Centrum Bajki w Pacanowie

Warsztaty

Centrum Bajki w Pacanowie prowadzi różnorodne warsztaty dziecięce dla dzieci powyżej 3 roku życia, przedszkoli i szkół. Na zajęciach dzieci poznają np. podstawowe prawa fizyki, wykonują doświadczenia z zakresu chemii, rozwijają zdolności manualne, kreatywność, czy umiejętności językowe, ale przede wszystkim odkrywają pasje i talenty. Propozycje zajęć dla najmłodszych to np. Tajemnice soli, Zakręcone lizaki, czy Szalone szkraby. Dla dzieci od 7 lat przygotowano zajęcia takie jak Koziołkowe wygibajki, Teatr w walizce, Warsztaty animacyjne, Spotkanie z bajką, Rezolutny naukowiec, Kuchnia molekularna itp. Dorośli mogą wziąć udział w warsztatach pod nazwą Drama dla dorosłych.

Pozostałe atrakcje

Centrum Bajki w PacanowieNa terenie Centrum Bajki w Pacanowie znajdziemy również bajkowe kino 3D „Szkatułka”, czy Bistro u Koziołka pełne przysmaków. Można zjeść w nim smaczny obiad, zapiekankę, nuggetsy, frytki, sałatki, gofry, czy też pyszne lody. Dodatkowo w ofercie Centrum znajdują się Bajkowe Urodziny, czyli impreza urodzinowa z animatorami, zabawy, niespodzianki, pyszny poczęstunek z tortem, zwiedzanie Bajkowego Świata, seans w kinie oraz wybrany warsztat. Czas trwania imprezy do 2,5 godziny, a każdy solenizant otrzymuje Magiczny Dyplom. Wizyta w Centrum Bajki to z pewnością ciekawa propozycja dla szkół i przedszkoli, ponieważ taka wycieczka ma również podłoże edukacyjne.

Wydarzenia

Centrum Bajki w Pacanowie Centrum Bajki w Pacanowie prowadzi cykliczne wydarzenia o każdej porze roku. Organizuje Festiwal Kultury Dziecięcej, Zjazd Bajkowych Postaci, Międzynarodowy Dzień Teatru, Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Wszystkie Dzieci Świata”, Festiwal Gier i Komiksów dla dzieci, Literacką Majówkę, Bajkowe Mikołajki i wiele innych eventów. Flagowym wydarzeniem jest Festiwal Kultury Dziecięcej, który dla dzieci pod względem artystycznym jest najciekawszy. Nie brakuje spektakli, konkursów, kreatywnych warsztatów i widowiskowych pokazów. W tym też czasie Koziołek Matołek świętuje swoje urodziny.

Źródło

 

Leave a comment