Missing Consumer Key - Check Settings

Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI

WOMAI

Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI to placówka edukacyjna prowadząca m.in. warsztaty, wykłady, urodziny, spotkania firmowe i przeróżne wydarzenia. Przede wszystkim znajdziemy tu dwie wystawy: interaktywną ,,w stronę światła” oraz bardziej tajemniczą ,,w stronę ciemności”. Ukazują one świat zmysłów z zupełnie odmiennej perspektywy, ale każda z nich jest wyjątkowa i odkrywcza, zwłaszcza dla dzieci. Placówka znajduje się w Krakowie przy ulicy Pawia 34.

Rozwinięciem skrótu WOMAI jest World Of My All Inspirations czyli Świat Wszystkich Moich Inspiracji. Celem założycieli jest właśnie inspirowanie ludzi do odkrywania różnorodnych zjawisk w otaczającym nas świecie. Organizatorzy szczególnie stawiają na edukację dzieci, zarażają pasją do nauki, ale także uczą empatii. Czy człowiek zdaje sobie sprawę jak ważną rolę odgrywa w jego życiu światło? A jak zatem postrzegają świat osoby niewidome? Wystawa ,,w stronę ciemności” sprawi, że na chwilę stracimy wzrok, zapadnie ciemność, a każdy z nas dowie się ilu rzeczy tak naprawdę nie dostrzega na co dzień.

W stronę światła

WOMAIPierwsza wystawa ,,w stronę światła” jest tą jaśniejszą częścią Centrum Naukowego, a pełna jest świateł, kolorów oraz dźwięków. Odwiedzający m.in. doświadczą eksperymentów naukowych, odkryją zjawisko luminescencji, efekt kolorowego cienia, wpadną na lustra weneckie, przespacerują się po suficie i będą rysować światłem. Znajdziemy tu również pokój nieskończoności. Wystawę może odwiedzić każdy, a sugerowany wiek zwiedzania to +6. Zjawiska fizyki, biologii i chemii w przystępny sposób tłumaczy przewodnik, a dzieciom daje również czas na zabawę. Czas zwiedzania to ok. 90 minut, a dla dzieci najmłodszych wyznaczone są specjalne godziny wejść.

W stronę ciemności

To wyjątkowa wystawa, której zwiedzanie odbywa się w całkowitej ciemności. Pozwala dostrzec świat z perspektywy osób niewidomych, uwrażliwia, uczy i wyostrza wszystkie zmysły poza wzrokiem. Zwiedzającym towarzyszy przewodnik, który udziela cennych porad i wskazówek. Czas zwiedzania wystawy to 60 minut. W tym czasie każdy będzie miał okazję sprawdzić, czy poradziłby sobie w codziennym życiu bez użycia wzroku, a nawet dowie się czym jest alfabet Braille’a. Na wystawę ,,w stronę ciemności” mogą wchodzić dzieci powyżej 9 lat, jednak młodsze również za wyraźną zgodą rodziców.

WOMAISklep

W WOMAI znajduje się także sklep z pamiątkami, gadżetami, akcesoriami do eksperymentów, czy materiałami edukacyjnymi. Można zakupić różne akcesoria działające na zmysły lub koszulkę z nadrukiem o zabawnym, naukowym przekazie. W pobliżu znajdziemy również strefę relaksu.

Oferta dla szkół i przedszkoli

WOMAIPonieważ WOMAI to kreatywne miejsce, które zachwyca, uczy, rozwija ciekawość świata, zdolności artystyczne, dlatego warto wybrać się tu z dzieckiem. Centrum Nauki i Zmysłów kieruje swoją ofertę edukacyjno-rozrywkową m.in. do szkół. To oferta w formie warsztatów sensorycznych działających na zmysły, a zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Na ścieżce ,,w stronę światła” poruszane są tematy takie jak światło i dźwięk, luminescencja, modelowanie rzeźb terenu przy pomocy map hipsometrycznych, czy lustra weneckie. Dla dzieci młodszych wystawa prowadzona jest w formie zabawy. Dla grup przedszkolnych oraz wczesnoszkolnych przygotowano warsztaty pod nazwą ,zobacz dotykiem”. To na nich dzieci odkrywają świat osób niewidomych, ćwiczą własne zmysły i poprawiają zdolności motoryczne. Dowiadują się jak pomagać takim osobom i na co zwracać szczególną uwagę.

Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI jest również organizatorem różnych ciekawych wydarzeń o podłożu naukowym. Łączy naukę z zabawą i zapewnia wiele atrakcji. Czy to Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty, Dzień Dziecka, Mikołajki, Światowy Dzień Logiki, urodziny Stephena Hawkinga, czy Światowy Dzień Braille’a, znajdzie się okazja do wspólnego świętowania w rodzinnym, przyjacielskim, jak i naukowym gronie.

Źródło

Leave a comment