Missing Consumer Key - Check Settings

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to centrum naukowe powołane przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem tej instytucji jest nieustanny rozwój i współpraca naukowa, tworzenie eksponatów, programów edukacyjnych, a także inspirowanie i budowanie społeczności zaangażowanej w różne inicjatywy badawcze i procesy rozwoju edukacji. Tworzone tu produkty oraz rozwiązania technologiczne i edukacyjne są odpowiedzią na wyzwania XXI wieku. Centrum Nauki Kopernik to przede wszystkim miejsce przyjazne dzieciom. Organizuje spektakle, pokazy, laboratoria, wystawy, a także warsztaty familijne, na których dzieci pod opieką rodziców mogą prowadzić ciekawe eksperymenty i doświadczenia, dzięki którym lepiej zrozumieją zjawiska towarzyszące im w codziennym życiu.

Atrakcje dla dzieci

Centrum Nauki KopernikAtrakcją dla dzieci w wieku przedszkolnym jest m.in. Wystawa Bzzz! To specjalna przestrzeń sprzyjająca eksperymentowaniu, zabawie i odkrywaniu przeróżnych zjawisk wszystkimi zmysłami. Dzieci mogą np. sprawdzić jak zachowają się piłeczki wrzucone na fontannę lub do wirów wodnych albo pobawić się w odnajdywanie leśnych zwierząt i wziąć udział w wyścigu motylków. Plaster miodu czyli specjalnie skonstruowane puzzle przestrzenne to kolejna propozycja zabawy, dzięki której maluchy odkryją jak skonstruowany jest plaster miodu i jak pachnie. Przez oczy zwierząt np. psa, muchy, ryby można obejrzeć otaczający nas świat i sprawdzić jak widzą zwierzęta. W kalejdoskopie czyli w tunelu luster dzieci zobaczą własne odbicia, a na wiszącym moście poćwiczą równowagę.  Ta wystawa przeznaczona jest dla dzieci od 5 roku życia.

Dla uczniów klas 1 – 3 szkół podstawowych ciekawą propozycją są zajęcia w Majsterni. Można pobawić się w inżyniera i zbudować przeróżne konstrukcje muzyczne, pojazdy latające lub mosty, wystarczy tylko wyobraźnia. Dzieci pracują pod okiem animatorów służących pomocą. Takie zajęcia to dobre ćwiczenie cierpliwości, determinacji i pracy w grupie.

Centrum Nauki KopernikTeatr Robotyczny

To kolejna ciekawa propozycja i jedyna w swoim rodzaju. W spektaklu baśniowym uczestniczą zaawansowane technologicznie humanoidy, które potrafią mówić, poruszać się przy pomocy sprężonego powietrza i wyrażać emocje. Po występie można zrobić sobie zdjęcie pamiątkowe z robotem. Jest to atrakcja przeznaczona dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Dzieci z pewnością będą zachwycone.

Strefa Eksperymentowania

To ekspozycja mieszcząca się na pierwszym piętrze w Centrum Nauki Kopernik. Na dużej otwartej przestrzeni można samodzielnie eksperymentować przy ok. 200 stanowiskach doświadczalnych. Znajduje się tu wiele eksponatów związanych z falami, płynami i prądem. Można zaobserwować zjawisko fotosyntezy, Centrum Nauki Kopernikmagnetyzmu, dostrzec promieniowanie kosmiczne, odkryć czym jest dźwięk, a także poeksperymentować ze światłem i kolorami. Tu człowiek sam staje się przedmiotem ciekawych eksperymentów. Znajdują się tu też kąciki wypoczynkowe oraz kawiarnia. Nie ma ograniczeń wiekowych.

Teatr Wysokich Napięć

To najbardziej elektryzujący i niesamowity spektakl z udziałem prądu.  W show mogą wziąć udział dzieci powyżej 6 roku życia. Można zobaczyć z bliska prawdziwe pioruny, aż włosy stają dęba. Widzowie dowiedzą się skąd bierze się światło, prąd i towarzyszące wyładowaniom dźwięki, zobaczą także kulę plazmową. Poza spektaklem, w którym główną rolę odgrywa prąd, Grupa Pokazowa wyjaśni także młodym widzom czym jest choroba morska albo jak wyznaczyć środek ciężkości Bałtyku. Na wszystkich widzów czeka mnóstwo niespodzianek.

Laboratoria

W laboratorium robotycznym, biologicznym, chemicznym i fizycznym w wakacje oraz w weekendy odbywają się tzw. Minilaby. Mogą wziąć w nich udział dzieci, które ukończyły 9 lat. Pod okiem specjalistów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego można samodzielnie wykonywać doświadczenia z udziałem ciekłego azotu, bądź drukarki 3D. Ponadto można nauczyć się jak rozpoznać materiał pod mikroskopem albo czym jest zjawisko zimnego świecenia.

Planetarium

Centrum Nauki KopernikPlanetarium Centrum Nauki Kopernik to najnowocześniejsze Planetarium w Polsce. Jest to sala projekcyjna ze strefą nieba, na której obserwować można niesamowite pokazy, filmy oraz koncerty. Dla dzieci przygotowano szereg bajek i filmów takich jak „Chmurek i zaczarowana rakieta”, „Ziemia, Księżyc, Słońce”, „Astronauta”, „Jesteśmy kosmitami”, „Polaris”, „Zaczarowany Globus”, „Rewolucja Kopernika” i wiele innych. Dla starszych dzieci w wieku szkolnym przygotowane są wizualizacje dotyczące Wszechświata m.in. „Rejs po niebie” i „Voyager: Niekończąca się podróż”. Dla szkół przygotowano specjalny program – Lekcje pod gwiazdami. W takich wizualizacjach poruszane są tematy z zakresu narodzin życia na Ziemi, kierunków Świata, zmiany pór roku i gwiazdozbiorów. Ponadto odbywają się tu także koncerty muzyczo-kosmiczne pod rozgwieżdżonym niebem i pokazy laserowe takie jak Cybershow 2517.

Wydarzenia

Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Kopernik organizuje liczne wydarzenia i imprezy cykliczne skierowane do każdej grupy wiekowej. Podczas wakacji można wybrać się z dzieckiem na lekcje z majsterkowania i własnoręcznie stworzyć lunetę, kompas, krokomierz itp. W okresie letnim zorganizowana jest również „Noc spadających gwiazd”. W tym czasie w przyjaznej atmosferze można poobserwować nocne niebo. Poza wystawami stacjonarnymi w Centrum powstają także wystawy objazdowe, po to aby dotrzeć do większej grupy ciekawych świata widzów. Wystawy przeznaczone są nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci i młodzieży. Pokazy naukowe docierają wszędzie: na festiwale, konferencje, imprezy integracyjne, czy nawet do szkół. Dzielenie się tą wyjątkową wiedzą i doświadczeniem niesie ze sobą prawdziwą wartość oraz otwiera przed dziećmi szereg nowych pokładów zainteresowań i pasji.  Źródło

 

Leave a comment