Missing Consumer Key - Check Settings

Edukacja domowa w Polsce

edukacja domowa w Polsce

Czy wiesz, że nasz system edukacji bazuje na modelu pruskim i pochodzi z końca XIXw.? Stworzony przez Fryderyka Wilhelma III miał on na celu wykształcić obywateli dopasowanych do ustroju absolutnego. Mieli oni nauczyć się czytać i liczyć, ale głównie po to by pracować w fabrykach i być dobrymi pracownikami. System ten przetrwał do dzisiaj. Istnieje jednak wyjście z niego w postaci między innymi edukacji domowej.

Niedawne problemy dotyczące edukacji domowej w Polsce

Ostatnio w sejmie miała przejść propozycja zmian w Ustawie Oświatowej związana de facto z dużymi ograniczeniami w nauczaniu domowym. Co miały one dokładnie zmienić?

  • zakaz zapisywania się na ED w trakcie trwania roku szkolnego. Tymczasem dzieci uczące się stacjonarnie mają możliwość zmiany szkoły. Biorąc pod uwagę różne wydarzenia z naszego życia, w tym zmiana miejsca pracy lub zamieszkania, owa zmiana utrudnia przejście na ed.
  • powrót do rejonizacji –  możliwość zapisania się do szkoły przyjaznej edukacji domowej tylko w swoim regionie. W 2021 zostało to zniesione, by ułatwić wybór najlepszych szkół ED dla swojego dziecka. Zwróćmy uwagę, że w niektórych województwach w ogóle nie ma szkół specjalizujących się właśnie w kształceniu domowym.
  • ponad połowa uczniów w szkole specjalizującej się w edukacji domowej ma się uczyć stacjonarnie w szkole. Jest to ciosem dla takich instytucji, ponieważ dlatego są one przyjazne edukacji domowej, bo w większości sprzyjają takiemu kształceniu. Jak zatem mają sobie zapewnić więcej dzieci uczących się stacjonarnie?
  • szkoły przyjazne edukacji domowej mają posiadać bazę lokalową dla uczniów w ED. Czyli praktycznie rzecz biorąc, muszą utrzymywać puste sale z pustymi ławkami i krzesłami, w takiej ilości ilu uczniów mają w edukacji domowej, którzy uczą się w domu.

Jak to się skończyło? Na czym stoi edukacja domowa w Polsce?

Zmiany w ustawie, które w zamierzeniu miały ograniczyć wpływ obywateli na edukację swoich dzieci, zostały częściowo zaniechane. Po wprowadzeniu poprawek projekt przedstawia się w następujący sposób:

  • Częściowa rejonizacja. Szkoła, do której chcemy zapisać dziecko musi znajdować się na terenie zamieszkiwanego przez niego województwa lub województwa sąsiadującego;
  • Egzaminy nie mogą być przeprowadzane online;
  • Składanie wniosków o nauczanie domowe można składać od 1 lipca do 21 września.

 

Dlaczego rodzice rezygnują z edukacji centralnie sterowanej?

Dlaczego rezygnujemy ze szkolnictwa stacjonarnego w Polsce?

  • szkoły przedstawiają fatalny poziom nauczania
  • zamykanie szkół
  • jest to system, który nie uczy myślenia
  • dzieci w szkole nie rozwijają swoich zainteresowań i talentów
  • nie dostrzega się indywidualności dziecka

Rodzice patrząc w przeszłość stwierdzają, że tyle lat w tym systemie to marnowanie swojego, dużego potencjału. Nie chcą tego dla swoich dzieci, dlatego robią wszystko, żeby dziecko nie wpadło w szpony systemu. Często jeden z nich musi zrezygnować z pracy i całkowicie poświęcić się temu kształceniu, dlatego zmiany dotyczące tej ustawy są tak niezrozumiałe. Utrudniają ED w momencie, gdy i tak to już jest spore wyzwanie.

 

 

Leave a comment