Missing Consumer Key - Check Settings

Edukatorium Juliusz w Rybniku

Edukatorium Juliusz

W dawnym kompleksie szpitalnym „Juliusz” na terenie Rybnika przy ulicy Klasztornej 11 w ubiegłym roku powstało nowoczesne Edukatorium Juliusz. Celem placówki jest przekazanie wiedzy dotyczącej budowy i funkcjonowania organizmu ludzkiego w sposób przystępny dla dorosłych oraz dzieci z wykorzystaniem m.in. innowacyjnych technik multimedialnych. W tym miejscu można odkrywać, bawić się i uczyć jednocześnie.

W Edukatorium Juliusz każdy znajdzie mnóstwo ciekawych informacji z dziedziny medycyny oraz farmacji. Placówka szczególnie stawia na edukację dzieci poprzez doświadczenie. Tu każdy może poeksperymentować i nauczyć się czegoś nowego. W największym czterokondygnacyjnym Pawilonie znajdują się multimedialne atrakcje i ścieżki edukacyjne dla różnych grup wiekowych. Wystawy stworzono tak, aby można było zwiedzać je samodzielnie.

Dla zwiedzających krok po kroku

Edukatorium JuliuszWystawę z dziedziny medycyny i farmacji mogą zwiedzać dorośli i dzieci od 5 roku życia. Już na samym wstępie w dwóch pierwszych salach goście zapoznają się z ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego. Dzięki specjalnie przygotowanym projekcjom mogą poczuć się jak na ostrym dyżurze. Kolejnym krokiem jest zwiedzanie oddziałów szpitalnych takich jak ortopedia i traumatologia, otolaryngologia, neurologia, okulistyka, kardiologia, oddział ginekologiczno-położniczy, urologia, pulmonologia, gastroenterologia, dermatologia, oddział chorób wewnętrznych, onkologia, zakład diagnostyki oraz blok operacyjny. Na każdym z oddziałów znajdują się interaktywne stanowiska edukacyjne imitujące szpitalne urządzenia. Przy takich urządzeniach nawet najmłodsze dzieci mogą nauczyć się jak zgłosić wypadek lub przeprowadzić defibrylację.

Edukatorium JuliuszPrzy takich stanowiskach dodatkowo można zapoznać się z anatomią ludzkiego organizmu, jego chorobami, a także narzędziami i nowoczesnymi technologiami medycznymi. Na bloku operacyjnym można wcielić się w rolę anestezjologa bądź chirurga. Na poddaszu usytuowane jest szpitalne archiwum z biblioteką, magazynem muzealnym z dawnymi cennymi dziełami, jak również dwa zrekonstruowane gabinety medyczne. Taka wystawa daje nam pełny obraz postępu nauki w dziedzinie medycyny. Po zwiedzeniu archiwum przechodzi się do strefy relaksu. Tam goście otrzymują sporą dawkę wiedzy prozdrowotnej na temat właściwego odżywiania, zdrowego stylu życia, jak również odpowiedniego odpoczynku.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Edukatorium JuliuszEdukatorium Juliusz prowadzi dodatkowo specjalne zajęcia i warsztaty skierowane do przedszkolaków oraz dzieci w wieku szkolnym. Dla najmłodszych na zajęciach Główka pracuje – mózg jako centrum dowodzenia dzieci odkryją w jaki sposób pracuje ich umysł oraz jak o niego dbać. Przedszkolak bohater – chcę i potrafię pomagać to lekcje dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy, sztucznego oddychania i zgłaszania wypadków. Mali uczestnicy oczywiście otrzymują dyplomy. Co w brzuchu burczy – magia układu pokarmowego to kolejny przykład zajęć, na których można dowiedzieć się wiele z zakresu funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Dla dzieci przygotowano również ciekawe zajęcia w formie teleturnieju – Bitwa Mądrali. Taka zabawa pozwoli im wykazać się wiedzą zdobytą podczas zwiedzania wystawy. Poszukiwacze skarbów to kolejna propozycja Edukatorium Juliusz. Uczestnicy muszą odpowiadać prawidłowo na pytania, aby przejść do kolejnego etapu wystawy. Po drodze odnajdują elementy układanki – skarby z bonusami. Na końcu muszą utworzyć z pozbieranych elementów jedną całość. Takie zajęcia skierowane są do uczniów klas 4-6. Starsze dzieci mogą wziąć udział w warsztatach Na miejscu zbrodni wcielając się w antropologa sądowego, poznając też podstawy anatomii. Piękno na zamówienie – historie spod skalpela to zajęcia dla młodzieży, na których można dowiedzieć się wiele z zakresu chirurgii plastycznej. Czy warto przyjść ? Z pewnością, ponieważ jest to jedyne takie miejsce w regionie, które zaraża sporą dawką wiedzy i tak doskonale odzwierciedla świat medycyny i nauki.

Źródło

 

Leave a comment