Missing Consumer Key - Check Settings

Fabryka Robotów w Mosznej

Fabryka Robotów

Fabryka Robotów w Mosznej w województwie opolskim to miejsce znane na całym świecie. Prawdopodobnie nie znajdziemy drugiego takiego w całej Polsce. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie zamku Moszna. Stalowe roboty doskonale znane z filmów science-fiction, czy postacie z bajek to główni bohaterowie Fabryki. To atrakcja idealna dla dzieci, ale także dla dorosłych miłośników fantastyki.

O Fabryce

Fabryka RobotówFabryka Robotów w Mosznej to ekspozycja ręcznie wykonanych robotów stanowiących repliki bahaterów znanych filmów i bajek. Największe z nich mierzą do 3,5 m wysokości i ważą aż 900 kg. Niektóre są jeszcze w trakcie budowy, pozostałe można podziwiać w pełnej krasie. Twórcą tych niezwykłych maszyn jest właściciel Sebastian Kucharski, pasjonat sztuki i wielbiciel fantastyki. Jego precyzyjne, nietuzinkowe dzieła zdobywają rozgłos w mediach zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Praca nad stworzeniem niejednego egzemplarza pochłonęła blisko 700 godzin. Materiały, z których powstały to głównie odpady stalowe do recyklingu i złom samochodowy. Wśród użytych do budowy przedmiotów wymienić możemy butle gazowe, łożyska, felgi, elementy fotela, pręty zbrojeniowe, podzespoły do sterowania np. samochodzikiem i wiele innych. Cały ogrom włożonej w budowę pracy, kreatywność, kunszt wykonania, czy interaktywność wielu modeli zasługuje na podziw i uznanie.

Ekspozycja

Fabryka RobotówGłównymi bohaterami Fabryki Robotów są postacie inspirowane filmami takimi jak Transformers, Star Wars, Prometeusz, Obcy, Predator i Terminator. Nawet gości tu tytułowy bohater filmu Wall-E, który skradł serce niejednemu. Robocik Wall-E dodatkowo porusza się i wydaje dźwięki, z czego dzieci na pewno będą zachwycone. Znajdziemy tu także androidy czyli humanoidy, cyborgi, zwierzęta i maszyny. Do kolekcji wliczamy również ulubionych bohaterów dziecięcych Minionki. Wśród stalowych maszyn podziwiać możemy m.in. kroczącą maszynę szturmową oraz myśliwce z Gwiezdnych Wojen. Poza ogromnymi robotami Fabryka Robotówpowstają tu mniejsze eksponaty takie jak samochodowe i motocyklowe modele, ale również przedmioty użytkowe np. pendrive, czy podstawki do książek.

Planując wizytę w Mosznej można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu tzn. odwiedzić Fabrykę Robotów i bajkowy Zamek Moszna. Są to jedne z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w województwie opolskim.

Wyróżnienia

W dzisiejszym świecie dziedzina sztuki jaką jest scrap sculpures czyli tworzenie rzeźb ze złomu staje się coraz bardziej popularna i nabiera coraz większego znaczenia. W roku 2017, tuż po udostępnieniu Fabryki Robotów zwiedzającym, została ona uhonorowana specjalnym wyróżnieniem przez OROT za najlepszy produkt turystyczny województwa opolskiego. Dwa lata później otrzymała certyfikat za najlepszy obiekt turystyczny województwa opolskiego.

Źródło

3 komentarze

  1. Jeśli ktoś jest fanem fantastyki to polecam z całego serca. Dzieciom oczywiście również. Wystawa robi wrażenie, a autor to przesympatyczny pełen pasji człowiek. Godne podziwu.
    Reply 8 września 2023 at 10:38
  2. Świetna robota ! Cudowne miejsce. Polecam w 100 %
    Reply 13 października 2023 at 18:43
  3. Moszna to świetne miejsce na jednodniową wycieczkę rodzinną. Lepiej przyjechać z samego rana, ponieważ tu zawsze jest sporo ludzi. Plusem Muzeum Robotów jest oczywiście jego położenie w bliskiej odległości od Zamku. Warto zabrać tu dzieciaki. Porozmawialiśmy na miejscu chwilę z właścicielem i dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy. Znajdziemy tu oryginały z różnych światowych aukcji warte naprawdę sporo. Polecam !
    Reply 10 maja 2024 at 11:13

Leave a comment