Missing Consumer Key - Check Settings

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to kolej turystyczna o długości ok 21 km kursująca od Bytomia do Miasteczka Śląskiego. Po drodze zatrzymuje się na kilku stacjach m.in. przy Zabytkowej Kopalni Srebra i Zalewie Nakło-Chechło. Jest to najstarsza linia kolei wąskotorowej, która działa nieprzerwanie od 170 lat jako jeden z zabytków na Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku. Kolej jest jedną z głównych atrakcji w regionie.

Trasa

Swoją przygodę z wąskotorówką zaczyna się od przystanku początkowego na peronie dworca głównego w Bytomiu. Można wsiąść z wózkiem i rowerem ponieważ pociąg posiada wagon bagażowy. Kolejki kursują kilka razy w przeciągu dnia. Turyści mają możliwość wyboru trasy. Jedna z nich to przejazd Bytom – Elektrownia Szombierki wraz ze zwiedzaniem elektrowni. Druga trasa to Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie, która czynna jest w okresie wakacji.

Atrakcje

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe mają do zaoferowania ciekawe atrakcje. Jedną z nich jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy. Znajdują się tu stare eksponaty takie jak spalinowe lokomotywy, unikatowe parowozy, wagony osobowe zaliczane do najbardziej luksusowych w historii kolei wąskotorowej, wagony towarowe oraz urządzenia do sterowania ruchem. Na stacji można zobaczyć zabytkową nastawnię oraz Izbę Tradycji czyli niewielkie muzeum. Latem organizowane są tu koncerty, rodzinne pikniki, gry i zabawy. Kolejką wąskotorową można dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, a także nad Zalew Nakło-Chechło. Jedną ze stałych imprez jest „Srebrny Pociąg”. Można wybrać się w podróż z dziećmi kupując jeden bilet. Wyrusza się pociągiem z Katowic do Bytomia, a następnie kolejką wąskotorową z Bytomia dojeżdża się do Tarnowskich Gór, aby  zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra i Skansen Maszyn Parowych. W cenę biletu wliczony jest także powrót z przesiadką w Bytomiu. W czasie podróży wąskotorówką czekają malownicze widoki. Taka wycieczka z pewnością zaskoczy pozytywnie dzieci jak i dorosłych.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu

źródło

Leave a comment