Missing Consumer Key - Check Settings

Hydropolis we Wrocławiu

Hydropolis we Wrocławiu

Hydropolis we Wrocławiu jest to jedyne w swoim rodzaju centrum wiedzy o wodzie, które mieści się na terenie poprzemysłowego zbiornika wody czystej. Muzeum łączy nowoczesne technologie multimedialne i interaktywne instalacje z naturą wody i z drzemiącym w niej potencjałem. Znajdziemy tu 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe, jak również specjalną strefę dla dzieci, a w niej multimedialne atrakcje i gry.

Atrakcje dla dzieci

Wystawy Hydropolis we Wrocławiu skierowane są głównie do dzieci od 6 roku życia, jak i starszych. Wiele z atrakcji zostało przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach : gry edukacyjne, projekcje sferyczne, ponad 70 multimedialnych i interaktywnych instalacji oraz 4 sale kinowe. Można obejrzeć w nich fantastyczne filmy o podmorskim świecie i jego odkrywcach. Na dzieci czekają też multimedialne gry, w których mogą m.in. pobawić się z delfinami. Na koniec zwiedzania otrzymują upominek. Hydropolis we WrocławiuDla grup szkolnych przygotowano specjalną ofertę zwiedzania połączoną z warsztatami. Przykładowo Morskie wyprawy i lądowe podboje to zajęcia dla najmłodszych gości, na których dzieci przygotowują mapy z masy solnej poznając przy tym strukturę Ziemi. W krainie kolorów to warsztaty z dziedziny optyki, a mali odkrywcy podczas eksperymentów dowiadują się czym jest m.in. pryzmat. Na zajęciach pod nazwą Wartość wody uczniowie poznają m.in. cykl obiegu wody w przyrodzie, jej fizyczne właściwości oraz znaczenie ochrony zasobów wodnych na Ziemi.

Drukarka wodna

Hydropolis we WrocławiuPrzed wejściem do muzeum znajduje się ogromna wodna drukarka, jedyna tego rodzaju instalacja w Polsce, która mierzy ok 46 m długości. Drukarka robi niezwykłe wrażenie, ponieważ na długiej ścianie wody pojawiają się różne wzory i napisy, które można wcześniej zaprojektować. Gdy goście chcą wejść do środka ściana wodna rozsuwa się na boki niczym kurtyna.

Strefa wejścia

Na wejściu Hydropolis dzieci witane są przez hydromaskotki. Tutaj znajduje się szatnia, sklep z pamiątkami oraz kawiarnia. Zorganizowane grupy spotykają się z przewodnikiem, natomiast indywidualni goście muszą pobrać specjalną aplikację oprowadzającą po wystawie.

Planeta Wody

Na pierwszym etapie zwiedzania wystawy goście oglądają 10-minutowy film o powstaniu wody na Ziemi. Na środku sali wyświetla się obraz kuli ziemskiej z animacją płynów wodnych.

Strefa Głębiny

Hydropolis we WrocławiuW tej części znajduje się replika batyskafu „Trieste”, który niegdyś dotarł do  najgłębszego miejsca na Ziemi. Można dowiedzieć się tutaj wielu ciekawych rzeczy m.in. o stworzeniach żyjących w głębinach.

Strefa Ocean Życia

Ta strefa Hydropolis poświęcona jest organizmom wodnym, które ewoluowały na przestrzeni 3,3 miliardów lat. Znajdziemy w niej olbrzymi model rekina z ławicą ryb oraz stację badawczą rafy koralowej.

Strefa dla dzieci

W tej części wystawy dzieci mogą skorzystać z edukacyjnych gier multimedialnych. Znajdziemy tu także salę kinową.

Strefa Relaksu

Jeśli ktoś ma ochotę odpocząć w scenerii rodem z lasów deszczowych Amazonki może skorzystać z leżanek oraz cieszyć się pięknym widokiem.

Strefa Człowiek i Woda

Hydropolis we WrocławiuJaką funkcję w organizmie ludzkim pełni woda oraz jaka jest jej rola w różnych kulturach i religiach? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziemy w strefie Człowiek i Woda. Replika rzeźby „Dawid” Michała Anioła ukazuje jak woda wypełnia ciało człowieka.

Strefa Wystaw Czasowych

Tutaj prezentowane są kreatywne interaktywne instalacje takie jak ściana kreatywności, studnia bez dna, fluorescencyjne klocki, czy brzuch ośmiornicy. Nad głowami dzieci dryfują papierowe statki i żaglówki, a niektóre z eksponatów strefy czasowej dzieci mogą stworzyć własnoręcznie na warsztatach.

Strefa Historia Inżynierii Wodnej

Znajdziemy tu starożytne wodne wynalazki takie jak śruba Archimedesa do nawadniania kanałów irygacyjnych, zegar piaskowy napędzany wodą, czy turbina Herona. Dodatkowo w gablotach można podziwiać makiety największych statków i podwodnych okrętów ukazujących rozwój techniczny pływających maszyn.

Strefa Miasto i Woda

Hydropolis we WrocławiuInteraktywne oraz historyczne mapy Wrocławia, interaktywny schemat MPWiK z procesem produkcji, obiegu wody i oczyszczania ścieków – to wszystko znajdziemy w strefie Miasto i Woda. Ponadto można dowiedzieć się ile litrów wody średnio dziennie zużywa mieszkaniec Wrocławia.

Strefa Stany Wody

Ta część Hydropolis prezentuje obieg wody w przyrodzie, odsłania jej właściwości i znaczenie w każdym aspekcie życia. Ciekawym odkryciem jest ogień z pary wodnej, jak również symulator zamieci śnieżnej.

Hydropolis to unikatowe miejsce, zachwycające wnętrza, ciekawe projekcje, a także spora dawka wiedzy na wyciągnięcie ręki. Znajdziemy tu mnóstwo ekranów dotykowych dostępnych dla każdego. Muzeum zachwyca nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Uważane jest za jedne z najlepszych w Polsce ze względu na swój niepowtarzalny charakter.

Źródło

 

 

 

 

3 komentarze

  1. Polecam w 100%. Można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, dużo informacji jest dla dzieci. Miejsce ma swój urok. Polecam wcześniej zainstalować sobie aplikacje i ją przetestować.
    Reply 30 sierpnia 2023 at 19:08
  2. Nowoczesne multimedialne muzeum, dużo wiedzy, bardzo ciekawe doświadczenie dla dorosłych i dzieci. Wystawa poprostu inna niż wszystkie. Cena biletów rozsądna. Bardzo dobrze spędzony czas, zatem polecam!
    Reply 4 września 2023 at 18:07
  3. Miejsce godne polecenia dla starszych dzieci w wieku szkolnym i dorosłych. Ciekawe wizualizacje i doświadczenia, a zwiedzanie jest efektywniejsze z aplikacją hydropolis.
    Reply 19 września 2023 at 17:13

Leave a comment