Missing Consumer Key - Check Settings

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Gór Świętokrzyskich. Obok Jaskini Niedźwiedziej znajdującej się w Sudetach, uchodzi za najpiękniejszą jaskinię krasową w Polsce. Znajdziemy ją w miejscowości Chęciny, ok 11 km na południowy zachód od Kielc. Od 1968 roku stanowi rezerwat przyrody nieożywionej. W 1972 roku oficjalnie odwiedzili ją pierwsi turyści. Jaskinię mogą też zwiedzać dzieci powyżej 4 roku życia.

O Jaskini

Niektórzy uznają, że Jaskinia Raj jest najpiękniejszą w Polsce ze względu na bogactwo form naciekowych w jej wnętrzu. Powstała w skałach wapiennych, a znajdziemy w niej formy takie jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, makarony, misy, nacieki spływowe itp.  Szacuje się, że neandertalczycy zamieszkiwali ją ok 50 tysięcy lat temu. W różnych jej warstwach odnaleziono ślady ognisk, narzędzia kamienne, także zęby i kości dużych ssaków np. niedźwiedzi, mamutów, nosorożców, hien jaskiniowych, wilków, żubrów, czy reniferów. Wiadomo, że przez ostatnie tysiąclecia wejście do Jaskini było zasypane. Została odkryta końcem 1963 roku. Rok później przeprowadzono ponowną eksplorację i sporządzono plan Jaskini. Ze względu na jej bogate walory przyrodnicze na tle innych okolicznych jaskiń, otrzymała nazwę Raj. Do momentu otwarcia ruchu turystycznego przeprowadzono wiele badań archeologicznych, geologicznych i paleontologicznych. Powstało także pierwsze Centrum Neandertalczyka. Na wystawie zobaczymy m.in. replikę mamuta naturalnych rozmiarów, repliki czaszek ludzi pierwotnych, multimedialne prezentacje i filmy oraz inscenizacje życia codziennego z dawnych czasów.

Zwiedzanie

Jaskinia RajDługość trasy turystycznej Jaskini Raj to 180 metrów. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w grupach kilkunastoosobowych, a szacowany czas przejścia to 45 minut. Temperatura w jej wnętrzu to 8-9 stopni Celsjusza, zatem trzeba przygotować sobie cieplejsze ubranie. Przed wejściem do Jaskini zobaczymy wystawę z narzędziami człowieka pierwotnego, szczątkami prehistorycznych zwierząt i odtworzonym obozowiskiem neandertalczyków. Z pawilonu wchodzimy do sztucznej sztolni, która stanowi śluzę zabezpieczającą mikroklimat we wnętrzu Jaskini. Na trasie Jaskini Raj zobaczymy Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, która jest największa, Salę Kolumnową, Salę Stalaktytową oraz Salę Wysoką z 8 metrowym stropem. Cała trasa jest oświetlona i przystosowana do grup wycieczkowych. Dzieci mogą ją zwiedzać bez najmniejszego problemu.

Atrakcje w okolicy

Góry Świętokrzyskie są idealne na rodzinne wyjazdy, ponieważ trasy nie są trudne, a przy tym ciekawe. W sam raz na krótkie wyprawy. W okolicach Jaskini Raj przebiega czerwony szlak łączący Kielce z Chęcinami. Zaledwie kilka kilometrów od Jaskini w Chęcinach warto odwiedzić Zamek Królewski. Warto wybrać się też na Łysicę, czyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich oraz najpopularniejszy w tych stronach Święty Krzyż. U podnóża Łysicy znajdziemy również coś dla dzieci czyli Sabat Krajno – Park Rozrywki i Miniatur. Dodatkowo na jego terenie znajduje się sporej wielkości Park Linowy.

Źródło

One Comment

  1. Pomimo, że krótka trasa zwiedzania ok 45 minut, to jaskinia robi niesamowite wrażenie. Piękna i unikatowa. Trzeba zobaczyć na własne oczy. Bilet lepiej zarezerwować prędzej przez internet, bo można nie wejść w dniu przyjazdu. Jest sporo chętnych, zwłaszcza w weekendy.
    Reply 31 maja 2024 at 19:32

Leave a comment