Niestety w obecnych czasach posługiwanie się dwoma językami nie jest wcale prestiżowe. Jest to coraz bardziej powszechne zjawisko i ciężko się na tym tle wyróżnić. Również w pracy umiejętność mówienia w języku obcym jest niemalże naturalnym wymogiem pracodawcy. Biorąc to wszystko pod uwagę widać, iż rośnie presja związana z nauką języków obcych. Wielu rodziców za wszelką cenę chce w tym pomóc swoim dzieciom. Co zatem zrobić, aby w łatwy sposób przyswoić języki obce i zachęcić do tego swoją pociechę?
Języki obce – przyjemność czy katorga?
Języki obce, a konkretnie ich nauka okazuje się być źle kojarzona przez większość osób. W szkole, zamiast mówić i zwracać uwagę na komunikację międzyludzką, nauczyciele skupiają się na gramatyce i podstawie programowej. W związku z brakiem efektów w mówieniu, zaczynamy się irytować faktem, że nigdy nie damy rady tego ogarnąć. Zdarzają się również przypadki, gdzie osoby pracujące w sieciowych sklepach, które powinny posługiwać się językiem jedynie w zakresie słownictwa z branży, również są wysyłane na kursy, na których uczą się gramatyki. Gdy poświęcamy czas na taką naukę, nic dziwnego, że szybko zaczyna nas to drażnić. Zaznaczyć trzeba, że nie ma nic złego nauce gramatyki i jej podstawy są oczywiście potrzebne, ale można ją szlifować w późniejszym czasie.
Języki obce – maluszki
Jak to wygląda u dzieci? Dokładnie tak samo, albo i gorzej, ponieważ dzieci mają mniej cierpliwości i jeśli ich coś nie interesuje, to nie będą tego robiły. Dlatego warto zadbać o język obcy w naturalnych warunkach, w których maluch się wychowuje. Mogą to być skoczne piosenki angielskie puszczane w domu przy zabawach, a wieczorem do zasypiania spokojne. Pomelody ma bardzo dobrą muzykę dla dzieci w języku angielskim (polskim również). Do każdego zamówienia dostajemy książeczki, w których są słowa do poszczególnych piosenek oraz ciekawe rysunki. Bez problemu więc możemy nauczyć się je śpiewać. Drugim sposobem są rymowanki angielskie, które doskonale ukazują melodię języka. Niektóre mają swoją polską wersję, dzięki czemu można rymować raz tak raz tak. Na tym etapie ważne jest osłuchanie się z językiem. Dlatego możemy również używać łatwych zwrotów typu: „ Do you want to eat?” . Dziecko może odpowiedzieć po polsku i to już będzie sukcesem. Możemy też się wesprzeć książeczkami sensorycznymi, w których będzie ukazane futerko znanego zwierzaka. Wówczas użyjemy zwrotów: „touch and feel”. Wystarczą małe zwroty, a zapewnimy maluchowi dobry start w starciu z językiem obcym.
Języki obce – przedszkolaki i dzieci wczesnoszkolne
Przy starszych dzieciach mamy większe wyzwanie, ale również i większe pole do popisu. Nadal nie zapominamy o osłuchaniu – muzyka i audiobooki to podstawa. Jest również wiele aplikacji służących do nauki języka angielskiego np. webinary „6 minute english”. Bardzo pomocne mogą być gry elektroniczne w obcym języku. Nic tak nie uczy jak chęć zrozumienia języka podczas wykonywania ulubionych czynności. Nauka kojarząca się dobrze będzie procentować. Modne jest również oglądanie grających youtuberów, którzy komentują to co się dzieje na ekranie. Dlaczego nie spróbować tego w języku obcym? Być może gracz dowie się dużo więcej od nich niż od swoich rodaków przekazujących nowości z lekkim opóźnieniem.