Missing Consumer Key - Check Settings

Kalendarz ciąży – drugi trymestr z podziałem na tygodnie

drugi trymestr ciąży
Drugi trymestr ciąży to moment, kiedy dolegliwości ciążowe ustępują i spada ryzyko związane z poronieniem. Przeczytaj czym się charakteryzuje.

W poprzednim artykule pisaliśmy o zmianach jakie zachodzą w ciele kobiety i u płodu w pierwszym trymestrze ciąży. Przedstawiliśmy kalendarz ciąży z podziałem na tygodnie. Tym razem opisujemy jakie zmiany niesie za sobą drugi trymestr ciąży. Zapraszamy do lektury.

Drugi trymestr ciąży – pierwsze zmiany

Czternasty tydzień ciąży to moment, kiedy staje się ona widoczna. Rozpoczyna się drugi trymestr ciąży. Po pierwsze, brzuszek jest już najpewniej zaokrąglony. Twoja waga będzie teraz powoli rosła. Po drugie, przykre dolegliwości ustępują miejsca przypływowi energii. Po trzecie, ze względu na zwiększony przepływ krwi skóra jest bardziej różowa, co sprawia, że wyglądasz promiennie. Co więcej, również włosy dzięki hormonom wyglądają przepięknie. Z racji, że kanał rodny przygotowuje się do porodu, możesz mieć białawe upławy o intensywnym zapachu. Dziecko ma już w czternastym tygodniu 9 cm i waży 25-35 g. Rośnie głównie tułów, a przez cienką skórę widać narządy wewnętrzne. Dziecko jeszcze nie słyszy, ale jego aparat słuchowy rozwija się. Narządy płciowe są już uformowane, choć w dalszym ciągu nie da się określić płci. Dziecko w tym czasie dużo się porusza, jednak tłumią to wody płodowe, stąd przyszła mama nie wyczuwa jeszcze tych ruchów.

W piętnastym tygodniu na brzuchu pojawia się ciemna linia, która łączy pępek ze spojeniem łonowym. Pieprzyki i piegi ciemnieję, za co odpowiadają hormony. Ponadto, znowu może dochodzić do wahań nastrojów. Dziecko ma 11 cm i waży 50 g. Ma stawy i mięśnie. Jego skóra pokrywa się meszkiem. Odczuwa twoje nastroje – jeśli ty jesteś szczęśliwa, dziecko jest zadowolone, a jeśli jesteś smutna, maleństwo też ma gorszy nastrój.

Wzrost libido i zmiany skórne

Szesnasty tydzień to wzrost temperatury ciała i wieczne uczucie gorąca oraz wzrost libido. Warto to wykorzystać i jeśli nie ma zdrowotnych przeciwwskazań, można uprawiać seks. W szesnastym tygodniu mogą pojawić się bóle w podbrzuszu, będące efektem rozciągania się macicy. Dziecko ma 11 cm i waży 80 g. Zaczyna poruszać gałkami ocznymi i reaguje na dźwięk. Kości robią się twarde, a ręce i nogi są już ukształtowane.

W siedemnastym tygodniu ciąży hormony ciążowe mają duży wpływ na skórę, może pojawić się trądzik. Dziecko ma 12-13 cm i waży 10 dkg, ma rysy twarzy i linie papilarne. Płuca wypychają połknięty płyn owodniowy. Serce dziecka bije dwa razy szybciej niż serce mamy i przepompowuje 30 litrów krwi w ciągu dnia. Szpik kostny rozpoczyna wytwarzanie krwinek. Narządy rodne są już widoczne.

Bóle kręgosłupa i rozluźnienie stawów

Osiemnasty tydzień ciąży to wyraźnie zaokrąglony brzuszek. Jednocześnie mogą pojawić się bóle kręgosłupa, który  aby przygotować się do obciążenia, zaczyna się wyginać. Z kolei niższe ciśnienie, spadek cukru i rozszerzone naczynia krwionośne mogą prowadzić do zawrotów głowy. Dziecko waży 15 dkg i mierzy 12-14 cm. Komory serca dzielą się i powstaje przegroda. Wykształcają się zmysły. To czas kiedy można zacząć z dzieckiem  rozmawiać, śpiewać mu, głaskać brzuch, puszczać muzykę.

W dziewiętnastym tygodniu ciało powoli przygotowuje się do porodu. Stawy miednicy rozluźniają się. Pojawia się coraz więcej uciążliwych dolegliwości, takich jak bóle pleców, zaparcia, opuchlizna stóp. Z drugiej strony hormony powodują, że włosy i paznokcie rosną szybciej niż kiedykolwiek. Dziecko mierzy 15 cm i waży 20 dkg. Pojawiają się u niego paznokcie. Płuca wypełnione są wodami płodowymi. W dalszym ciągu dziecko dużo się porusza, jednak nadal są to ruchy mało słabo bądź w ogóle nie wyczuwalne.

Półmetek ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to półmetek. To także moment kiedy możesz zacząć odczuwać skurcze Bracxtona-Hicksa – macica kurczy się i rozkurcza. Z kolei rozciągająca się na brzuchu skóra może coraz bardziej swędzieć. To też czas, kiedy możesz zacząć regularnie wyczuwać ruchy dziecka. Mierzy ono 15-17 cm i waży 27 dkg. W jego mózgu łączą się ze sobą komórki nerwowe. Dziecko słyszy, czuje smak wód płodowych, a także reaguje na światło i hałas.

W dwudziestym pierwszym tygodniu towarzyszy ci roztargnienie. Wszystko wina hormonów. W tym czasie mogą dać o sobie znać ciążowe choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, cholestaza. Dziecko ma 18 cm i 300g, obraca się wokół własnej osi, zgina ręce i nogi. Jego organizm produkuje białe krwinki, ważne w przyszłości dla budowania odporności.

Drugi trymestr ciąży – rosnący brzuszek

W dwudziestym drugim tygodniu dopisuje Ci apetyt. Ale dziąsła mogą boleć i krwawić. W dalszym ciągu możesz mieć nasilone upławy. Dziecko waży 300g i mierzy 25 cm. Potrafi już prosto trzymać głowę. Pojawiają się rzęsy. Ruchy dziecka są już wyczuwalne przez mamę, która poprzez dotykanie brzucha może je wywoływać.

W dwudziestym trzecim tygodniu brzuch jest znów nieco większy. Masa ciała od początku ciąży powinna była wzrosnąć o około 4-6 kg. Kręgosłup może dokuczać, a na skórze mogą pojawiać się ciemniejsze plamy. Jedną z częstych dolegliwości w tym czasie są też skurcze łydek. Płód mierzy ok. 30 cm i waży 400-450 g. Przesypia 20 godzin na dobę i osiąga prawidłowe proporcje ciała.

W dwudziestym czwartym tygodniu twój pępek najprawdopodobniej zrobił się płaski, skóra rozciągnęła się. Ponadto rosnąca macica zaczyna uciskać niektóre narządy i połączenia nerwowe, stąd zgaga, zaparcia, ból kręgosłupa i wzmożone oddawanie moczu. Czasem występują też problemy z oddychaniem wskutek nacisku macicy na przeponę. Dziecko waży pół kilograma, a jego twarz i ciało są wykształcone.

Końcówka drugiego trymestru ciąży

Dwudziesty piąty tydzień może zaowocować pojawieniem się rozstępów na rozciągniętej skórze. Pozostałe, wcześniej wspomniane dolegliwości utrzymują się. Dziecko waży 700 g i mierzy 22 cm od czubka głowy do pupy. Rozwijają się u niego mięśnie i tworzy się tłuszcz. Dotyka ścian macicy i jako, że ma rozwinięte struny głosowe, pojawia się u niego od czasu do czasu czkawka. Nozdrza z kolei powoli się otwierają.

W dwudziestym szóstym tygodniu piersi przygotowują się już do wytwarzania pokarmu. Są powiększone i czasem wycieka z nich żółtawa wydzielina, tak zwana siara. Z nowych dolegliwości należy wymienić niedokrwistość, czyli anemię – warto to zbadać. Płód osiąga wagę ok. kilograma, wielkość ok. 23 cm i  najczęściej właśnie w tym czasie przyjmuje pozycje pośladkową, jakże ważną dla prawidłowego porodu. I uwaga – otwiera oczy. W płucach natomiast pęcherzyki wypełnia surfaktant, dzięki któremu nie zapadają się, mimo że nie ma w nich powietrza. Pozwala to płucom przygotować się do oddychania po porodzie.