Missing Consumer Key - Check Settings

Kąpiel niemowlaka

Kąpiel
Pierwsza kąpiel niemowlaka zazwyczaj wywołuje u rodziców stres i masę emocji. Strach przed skrzywdzeniem maluszka i brak doświadczenia rodzi wiele pytań.

Pierwsza kąpiel

Pierwsza kąpiel niemowlaka zazwyczaj wywołuje u rodziców stres i masę emocji. Strach przed skrzywdzeniem maluszka i brak doświadczenia rodzi wiele pytań. Jaką temperaturę powinna mieć idealna woda w wanience? Jak dobierać akcesoria do kąpieli?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszymi poradami, kąpiel stanie się czystą przyjemnością. Zaczniemy od 10 zasad, których przede wszystkim powinieneś przestrzegać jako świeży rodzic.

10 zasad kąpieli

  1. Nie zostawiaj niemowlaka samego

Bezpieczna kąpiel to taka, której towarzyszy osoba dorosła. Rodzic powinien kąpać dziecko nawet do 6 roku życia. Wystarczy chwila nieuwagi, aby maluch się przekręcił, osunął, co może doprowadzić do zachłyśnięcia wodą.

  1. Przygotowanie

Zanim zaczniesz kąpać dziecko, upewnij się, że masz pod ręką wszystkie potrzebne rzeczy: kosmetyki do kąpieli, ręcznik, zabawki.

  1. Temperatura pomieszczenia

Temperatura w pomieszczeniu/łazience powinna oscylować w granicach 22-24°C. Przy pierwszej kąpieli można podnieść temperaturę do około 28°C, aby zminimalizować odparowywanie wody ze skóry dziecka, które może powodować uczucie zimna.

  1. Temperatura wody

Sprawdź temperaturę wody, idealna to około 36-37,5°C. Zalecamy zakup specjalnego termometru do sprawdzania temperatury wody. W ostateczności możemy zanurzyć nadgarstek lub łokieć i sprawdzić czy temperatura nie jest za wysoka lub za niska.

  1. Ilość wody

Nie ma potrzeby nalewania całej wanienki. Wystarczy, żeby woda sięgała dziecku do pępka.

  1. Czas trwania kąpieli

Zalecany czas kąpieli to około 10 minut. Powyżej tego czasu wyraźnie spada temperatura wody, co może być nieprzyjemne dla dziecka. Dolewanie ciepłej wody nie jest dobrym pomysłem. Raz, że podniesiemy poziom wody w wanience, dwa – dolewana woda może spowodować poparzenie maluszka.

  1. Bezpieczeństwo w wanience

Kąpiel małych dzieci niesie za sobą ryzyko pośliźnięcia na dnie. Najlepiej zakupić wanienkę, która posiada na dnie zabezpieczenie antypoślizgowe. Przy kąpieli noworodków w celu stabilizacji ciała można użyć specjalnych mat lub leżaczków utrzymujących dziecko w bezpiecznej pozycji.

  1. Kosmetyki do kąpieli

Skóra noworodka jest szczególnie wrażliwa. Wybierając środki do pielęgnacji skóry zawsze należy sprawdzić dla jakiego wieku dziecka są przeznaczone oraz jakie zawierają substancje. Z pewnością bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie środków hipoalergicznych, np. poczciwe „szare mydło”.

  1. Czym myć dziecko ?

Przy kąpieli noworodków najlepiej sprawdza się ręka rodzica lub zwilżona pieluszka tetrowa. Natomiast przy starszych dzieciach można używać delikatnej myjki lub gąbki.

  1. Osuszanie skóry

Pamiętaj, aby dziecko miało swój ręcznik. Nigdy nie pocieramy ręcznikiem ciała dziecka w celu szybszego wytarcia skóry. Okrywamy je ręcznikiem i delikatnie dotykamy, masujemy przez ręcznik.

Kąpiel – podstawowy zabieg pielęgnacyjny

Po pierwsze, podczas kąpieli oczyszczamy wrażliwą skórę dziecka. Równocześnie, woda pełni rolę delikatnego masażu, który w połączeniu z optymalną temperaturą wody może działać uspokajająco na pociechę.

O jakiej porze zacząć kąpiel? Niektórzy rodzice zaczynają kąpiel, gdy widzą, że dziecko jest senne. Jednak po kąpieli może okazać się, że dziecko wcale nie ma ochoty na sen, a to znaczy, że musiała ona zadziałać na nie pobudzająco. Jeżeli problem ten dotyczy twojego dziecka, spróbuj cofnąć kąpiel o godzinę lub dwie. W końcu jest to kwestia indywidualna i każdy musi znaleźć złoty środek – nie ma problemu z kąpielą trochę wcześniej. Później można pobawić się z dzieckiem lub dać mu czas na zabawę.

Częstym pytaniem młodego rodzica jest – Jak często kąpać dziecko ? Codziennie, ponieważ codzienne kąpiele, oprócz skutecznej dbałości o higienę, mogą stanowić rytuał dla całej rodziny. Druga teoria mówi, aby nie myć dziecka za często, ponieważ zmywamy naturalną ochronę skóry. W związku z tym ostateczną decyzję każdy rodzic musi podjąć sam.

Kąpiel dziecka