Missing Consumer Key - Check Settings

Kogo wybrać doulę czy położną?

doula czy położna

Kim jest doula i czym różni się od położnej? Czy faktycznie może być niezbędna przez cały okres ciąży, a nawet po? Na te i inne pytania będziemy chcieli odpowiedzieć w poniższym artykule.

Doula

Okres covida, a teraz i wojny za granicą naszego państwa sprawia, że nie czujemy się bezpiecznie. Takie poczucie mogą mieć zwłaszcza kobiety w ciąży, które dodatkowo denerwują się tą sytuacją. Co zatem zrobić aby wesprzeć je w tym ważnym dla nich czasie? Doula jest kobietą, która towarzyszy ciężarnej w ciąży, podczas porodu oraz w okresie połogu. Wspiera kobietę emocjonalnie i fizycznie. Bardzo dobrze zna się na przebiegu fizjologicznym porodu. Często jest po wielu szkoleniach i ma doświadczenie w macierzyństwie.

 

Różnica między doulą a położną

Doula nie ma wykształcenia medycznego. Traktować ją można raczej jako wykwalifikowaną towarzyszkę. Zna się na masażu kobiet ciężarnych jak i aromaterapii, która może pomóc przy porodzie. Jej głównym zadaniem jest wsparcie.

Z usług położnej również można korzystać w czasie ciąży, podczas porodu i połogu. Często jednak kobiety o tym nie wiedzą. Prawo takie ma każda przyszła mama bezpłatnie na NFZ. Natomiast różnice pomiędzy doulą a położną wynikają z ograniczenia jakie są nałożone na standardowe usługi państwowe. Mamy tutaj ograniczenia czasowe ( 2 godziny na tydzień od 31 tygodnia ciąży), osobę nie zawsze empatyczną, często bez wcześniejszych opinii na jej temat. A do dyspozycji są tylko panie, które pracują w danej placówce. Biorąc to pod uwagę, łatwiej i wygodniej wybrać doulę, która jest czymś nowym w Polsce, często się ogłasza, i której stawiamy większe wymagania przy wyborze. Dla wielu, doulę całkowicie wykluczy fakt, że podczas porodu trzeba będzie wybrać pomiędzy jej obecnością a obecnością męża.