Kopalnia Soli w Wieliczce w 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, a obecnie uznawana jest za jeden z siedmiu cudów Polski. Jej początki sięgają XIII wieku. Przemysłowa produkcja soli trwała do 1996 roku. Obecnie prace na terenie Kopalni mają charakter renowacyjny, odnawiane są szyby, korytarze i komory. Górnicy zabezpieczają wszystkie zabytkowe obszary Kopalni. Kopalnia posiada 9 poziomów, a ostatni z nich mieści się na głębokości 327 m. Trasa turystyczna sięga 3 poziomów do głębokości 135 m i mierzy 3,5 km. To zaledwie 2 % całości.
Rozpoczynając zwiedzanie zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce trzeba pokonać aż 800 stopni w dół. Najpopularniejsza dla odwiedzających jest Trasa Turystyczna. Na tej trasie dostępne są trzy poziomy, gdzie można zobaczyć solankowe jeziora, niesamowite podziemne komory oraz Kaplicę św. Kingi. Zwiedzanie trwa ok 2-3 godziny. Z powrotem na powierzchnię wjeżdża się windą. Nie ma ograniczeń wiekowych. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Taka wycieczka łączy przyjemne z pożytecznym, ponieważ zapewnia sporą porcje wiedzy, a dodatkowo sól ma dobroczynny wpływ na drogi oddechowe. Można także skorzystać z Trasy Górniczej. Chętni otrzymują górniczy strój, sprzęt, a także przechodzą krótkie szkolenie. Dzieci poniżej 10 roku życia niestety nie mogą wziąć udziału w takiej wycieczce. Podczas zwiedzania wyrobisk górniczych goście zapoznają się z pracą górnika.
Zabytki Kopalni
Komora Mikołaja Kopernika – w jej wnętrzu znajduje się rzeźba solna przedstawiająca słynnego astronoma Mikołaja Kopernika, który był pierwszym turystą odwiedzającym Kopalnię Soli w Wieliczce.
Kaplica św. Kingi – to jedna z największych atrakcji Kopalni. Jest największą podziemną komorą sakralną w całej Europie. Wyglądem przypomina świątynie, w której znajdują się relikwie św. Kingi. Odbywają się w niej msze święte oraz koncerty ze względu na niesamowitą akustykę. Znajdują się tu liczne biblijne płaskorzeźby, ołtarze, a także solny pomnik Jana Pawła II. Źródło
Komora Wessla – ta część pełni funkcję podziemnego ośrodka leczniczo-rehabilitacyjnego przy leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, astmy i alergii.
Kaplica św. Antoniego – jest najstarszą ze wszystkich kaplic Kopalni. Znajdziemy tu trzy ołtarze i postacie świętych.
Komora Janowice – w jej wnętrzu znajdują się figury związane z legendą Kopalni Soli.
Komora Józefa Piłsudskiego – znajduje się w niej rzeźba św. Jana Nepomucena oraz pomnik Marszałka Piłsudskiego.
Komora Stanisława Staszica – jest najwyższą z komór (50 m), w której znajdziemy popiersie Stanisława Staszica.
Komora Warszawa – to miejsce licznych spotkań, imprez górniczych, sportowych, koncertów, czy bali.
Kaplica św. Jana – kaplica uznawana jest za najpiękniejszą ze wszystkich na terenie Kopalni. Znajduje się tu malowniczy ołtarz z widokiem Jerozolimy.
Muzeum Żup Krakowskich – to podziemna ekspozycja usytuowana na 3 poziomie głębokości. Zawiera gromadzone latami urządzenia, narzędzia górnicze, machiny wyciągowe, parowe, elektryczne, czy zbiory map górniczych. Jest to największe podziemne muzeum w Europie. Dodatkowa ekspozycja Muzeum znajduje się w średniowiecznym Zamku Żupnym. To tutaj organizowane są także warsztaty dla dzieci i młodzieży, pokazy, lekcje i konkursy po to, aby przybliżyć im znaczenie tego miejsca.
Powyższe zabytki to tylko przykładowe punkty na Trasie Turystycznej Kopalni Soli w Wieliczce. Na szczególną uwagę zasługują także Groty Kryształowe, w których można zobaczyć przepiękne kryształy halitu. Przynależą one do podziemnego rezerwatu przyrody nieożywionej.
Imprezy i wydarzenia
Kopania Soli w Wieliczce to doskonałe miejsce na zorganizowanie imprezy lub jakiegoś wydarzenia, ponieważ panuje tu niepowtarzalna atmosfera. Odbywają się tu przeróżne szkolenia i konferencje, przyjęcia okolicznościowe np. wesela, wystawy, pokazy, czy koncerty muzyczne. Można zaplanować tu również nocleg w Komorze Słowackiego, która mieści się 125 m pod ziemią. Nocleg w tak niezwykłym miejscu to z pewnością niecodzienna atrakcja. Kopalnia posiada również kuchenne zaplecze i oferuje gościom wyśmienite jedzenie. Zabytkową Kopalnię Soli można zwiedzać także w ramach programu „Poznaj Polskę” i widnieje ona na liście wśród wielu punktów edukacyjnych szkół. Dzieci i młodzież w ramach programu edukacyjnego mogą zapoznać się z historią, tradycją i geologią, dziedzictwem górniczym, a także usłyszeć niezwykłe legendy m.in. o pierścieniu św. Kingi.
Tężnia Solankowa
Tężnia Solankowa należąca do Kopalni Soli „Wieliczka” wyglądem przypomina twierdzę i jest jedną z największych tego typu obiektów w Polsce. Usytuowana jest w Parku św. Kingi niedaleko kopalnianego szybu Daniłowicza. Spacer w połączeniu z inhalacją solankową z pewnością przyniesie wiele korzyści dla naszego zdrowia. Można tu wypocząć i zaczerpnąć zdrowego powietrza. Panujący w niej mikroklimat przede wszystkim wspomaga leczenie dróg oddechowych i doskonale wpływa na samopoczucie. Źródło
Category: Atrakcje dla dzieci w Wieliczce
One Comment